BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Opinion / Editorial

Metamorfoza e një krahine të lashtë

Metamorfoza e një krahine të lashtë

Rrugë e asfaltuar dhe e shkatërruara nga Hec-et që ndërtohen nëpër Mokër dhe të tjera duke u ndërtuar për fushatën elektorale. Disa minimarkete, ndonjëherë edhe supermarket. Disa magazina me materiale ndërtimi, pikë furnizimi me karburant… Mbi 46 fshatra të ngjeshura në gjirin e maleve të Mokrës. Emrat e dikurshëm Sose, Mbaresa, Vajtime i kanë zënë emrat modernë të huaj. Shumica prej fshatrave të braktisur: Zëmca, Jolla, Llënga, Nica dhe shumë të tjera kanë ngelur me nga dy-tre shtëpi që kanë banorë. Dy a tre restorante, kryesisht për dasma . Makineri bujqësore që lehtësojnë ose zëvendësojnë punën e krahut, nuk sheh tek-tuk nëpër ndonjë arë ndonjë traktor i vjetër i kohës së diktaturës, por të shumtit punojnë si në Mesjetë. Fusha të lëna djerr, zilka dhe këmborë bagëtish, më rrëqethëse se të Naim Frashërit tek “Bagëti e bujqësi”. Depo prodhimesh bujqësore dhe blegtorale. Ata të pasurit e demokracisë janë kthyer në fshatrat e tyre dhe kanë ngritur shtëpi të reja, me kangjella të stilizuara, edhe me basene të kaltra të mbushura me troftë. Mbi portat, shqiponja të stilizuara. Shumë makina, Bensa, Toyota, Mitsubisha… Edhe pse është kohë fushate dhe mbjelljesh, të gjithë moshat i gjen para televizorëve që ndjekin telenovelat turke. Me punë ende nuk merret njeri, paret që vijnë nga pjesëtarët e familjes që kanë në emigracion mjaftojnë sa për t’u ushqyer…, ndërsa për rrobat rroftë ‘Gabi’ që vjen një herë në javë në fshat dhe bën panairin e veshjeve të përdorura. Pasdite, me kafe dhe pije përpara, të gjithë në kafene. Vetëm meshkujt, kryesisht moshat e reja. Në kafene nuk ka kurrë femra . Nënat dhe baballarët që zhdëpin njëri-tjetrin me gënjeshtra duke i thënë se çupa apo djali studiojnë jashtë shtetit. E dinë fare mirë se çupa, pasi ka vajtur Itali ca kohë ka bërë selfie për në Fejsbuk dhe një zot e di se me se merret. Ata ose ato bëjnë punë nga më ordineret, pa kujtuar një takëm tjetër që merren me pisllëqe. Të rinjtë dalin nga guska e fshatit dhe janë nisur në drejtim të qytetit. Por ka shumë të rinj që çdo ditë zbresin në qytet që në mëngjes, me veturat e tyre apo me furgona e pafund. Kafeneritë e qytetit janë plot me të rinj, djem dhe vajza që bëjnë muhabete të çartuna për pasurim të shpejtë, për dallavere korruptive, për pazare droge dhe transporti në vendet fqinje, për shumë euro, udhëtime aventuroze, pushime në hotele të shtrenjta, makina të fuqishme, skafe, jahte, telenovela, telefilma, spektakle televizive me femra me lëkurë të stukuar që të mos duken prej mishi por prej mermeri, dhëmbë porcelani e sy të shqyer, nga cigaret e hashashit.

-Mundohemi, thotë një i moshuar në Mokër, që të bëjmë me fëmijët tanë një kompromis, por ky kompromis ka një vijë të kuqe se përndryshe shkelet dinjiteti i secilit. Ti e merr në telefon e ai nuk ta ngre telefonin me muaj të tëra.

-Jeta i paska të tëra, thotë një nënë e moshuar. – Ka rënkime, ka lot, ka e ndonjë buzëqeshje kur dëgjon ndonjë lajm për fëmijët apo të dërgojnë diçka të ngrysësh netët e vështira nga varfëria… Jeta qenka një provë për të fortët… eh dashuria për fëmijët larg atdheut na është kthyer në një ndëshkim. E ardhmja, profesioni, kurrkund s’duket, as në horizont. Ky është, shkurt, fshati apo qyteti i sotëm shqiptar. Kush nuk e beson, nuk ka sy ta shikojë celularë, selfie, operacione kozmetike, tymosje hashashi, statuse të rrejshme në Fejsbuk për ta rrafshuar identitetin, ndonjë kafe, po teproi ndonjë lekë ja jep me ndonjë birrë a pije energjike nga ato që t’i zmadhojnë sytë dhe ta çakërdisin mendjen. Denatyrimi monstruoz po shkakton zbrazjen me shpejtësi të fshatrave drejt qyteteve dhe të krejt Shqipërisë drejt Perëndimit… Të gjithë e kanë mendjen tek data kur del lotoja amerikane… Të ikim nga sytë këmbët, hemorragji vdekjeprurëse që po na frikëson të gjithë pasi po futemi në kombet me moshë mesatare më të lartë, kur dikur ishim kombi më i ri. Rinia po ikën, intelektualët dhe njerëzit e mençuar janë të vetmit që mund të bëjnë diçka për evitimin e kësaj humnere liberale, që po na sjell një katastrofë… Politika është bërë bajate, askush nuk do të dëgjojë më për politikë apo për zgjedhjet që po afrojnë… Njerëz të zhgënjyer që ndjejnë neveri për klasën tonë politike… Deri kur kështu me një vend që drejtohet nga të paditurit dhe drejtësia vendoset nga më të pandershmit…