BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Opinion / Editorial

Navalny: E drejta e një nënën të qajë mbi trupin e të birit

Navalny: E drejta e një nënën të qajë mbi trupin e

Venanzio Postiglione (Corriere della sera).Nga Herodoti te Sofokliu: shenjtëria e vdekjes, e dhimbjes, e një guri varri, është më e fortë se çdo gjë. Më shumë se një thirrje. Më shumë se një lutje.Një ulërimë. Kjo na thyen zemrat. Nëna e Aleksei Navalny i drejtohet drejtpërdrejt Putinit: “Do të doja të shihja djalin tim”. Kërkon trupin e pajetë ta ledhatojë për herë të fundit.Qytetërimet dhe nekropolet kanë lindur së bashku.“Në paqe, djemtë varrosin baballarët e tyre, në luftë, baballarët varrosin djemtë e tyre”, ka shkruar Herodoti. Një regjim jeton në konflikt të përjetshëm dhe është përgjegjës për jetën e të burgosurve politikë: pa pritur përgjigjen e mjekëve dhe gjyqtarëve. Kush e di se sa do të presë, Lyudmila Navalnaya. Në Iliadë, Akili grek, heroi i pamposhtur (dhe i egër), vret Hektorin, mbrojtësin e Trojës dhe e tërheq zvarrë kufomën rreth mureve.Një skenë mizore. Priami plak largohet më pas nga qyteti, hyn në çadrën e Akilit: i puth duart e gjakosura, i kërkon trupin e Hektorit. Dhe heroi brutal dorëzohet.Ai mendon për të atin dhe qan. Sot ne e quajmë ndjeshmëri dhe flasim për neuronet e pasqyrues: Homeri e dinte këtë mijëra vjet më parë. Iliada mbaron me varrim e lot, armët heshtin.Shenjtëria e vdekjes, e dhimbjes, e një guri varri është më e fortë se çdo gjë.Në tragjedinë e Sofokliut, Antigona kërkon trupin e vëllait të saj Polineikes.Që kishte rrethuar qytetin e Tebës dhe, sipas ligjit, nuk e meritonte varrimin. Dhe ajo lufton, dëshpërohet dhe në fund vret veten për atë kufomë të mohuar. Antigona shpik, pa e ditur, të drejtën universale: ne ende e citojmë atë sot, sa herë që arsyet e njerëzimit mbizotërojnë (duhet të mbizotërojnë) mbi ato të realitetit. Në librin «Rusia e Putinit», 2005, Anna Politkovskaja kishte kuptuar dhe shkruar tashmë gjithçka.Në faqet e para Nina Ivanovna Levurda kërkon gjithashtu një trup.“Ajo është një nënë pa fëmijë. Më keq: është një nënë që nuk e di të vërtetën për djalin e saj”. Ajo do të trokasë në të gjitha dyert, për djalin e vrarë në Çeçeni, duke pyetur deri në lodhje: "A jeni apo nuk jeni qenie njerëzore?".Anna Politkovskaya u vra më 7 tetor 2006, në ditëlindjen e Putinit.Studiuesi grek Albin Lesky shkroi se takimi midis Akilit dhe Priamit "përfaqëson fillimin e humanizmit perëndimor".Por ndokund e kemi humbur.Përkthyer: nga Jak Simoni.