BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Opinion / Editorial

Nga Rama ik, qytetarët, Berisha-Meta nuk keni vend në politik! 

Nga Rama ik, qytetarët, Berisha-Meta nuk keni vend në politik! 

Protesta për humbjen tragjike të vogëlushes  shtatë vjeçare, Jonada Avdia, veç anës komerciale të hapur dhe qëllimit primarë për të bërë politik me fatkeqësinë që ndodhi  në Potam të Himarës, pati edhe një anë pozitive. I zhveshi nga kostumi si ambalazhi I dhimbjes dhe solidaritetit dy politikanët, çiftin e ri, Berisha-Meta duke i zhveshur nga propaganda  dhe deklaratat që mbështjellin qëllimin e vërtetë të protestës së ditës së enjte, katër gusht 2022. Edhe pse u paraqitën si familjarë të mirë e prindër të mbushur me dhimbje njerëzore,  shumë shpejt u doli kallaji dhe jo nga kundërshtarët politik të cilët nuk bënë asnjë koment, po e pritën reagimin si kritikë të ashpër për mungesën e masave efikase për parandalimin e fatkeqësive në plazhet tonë dhe për mungesën e sigurisë , siç e kërkon sezoni dhe turizmi, ku së pari nevojitet supergaranci dhe pastaj të fillohet me relaks, qëllimi primarë përse qytetarët marrin rrugë të gjata disa prej tyre dhe për patriotizëm që ato euro dhe franga të mos i harxhojnë në shtete të tjera me kushte më të mira se në vendin amë, po në vendin e tyre në Shqipëri. Ndaj kërkohen, jo vetëm, masa të jashtëzakonshme, dragonjane, të patolerueshme në kushtet kur adoleshentë, të rinj dhe të vjetër, intelektualë apo aventurierë, u pëlqen, jo të bëjnë xhiro në det të hapur, po të ekspozojnë mjetet lundruese dhjetëra mijëra euroshe para pushueseve të zakonshëm që as e kanë dhe as e kërkojnë këtë mundësi pasanikësh apo atyre që duan të duken si pasanikë që i kanë xhepat plot dhe nuk duan t`ia dinë për varfërinë apo krizën nga lufta që po ndodh në anën tjetër të kontinentit. Fatkeqësisht njerëzore janë thirrje për të gjithë. Së pari për shtetin dhe organet e zbatimit të ligjit. Kur vendosen masa ekstreme ato duhen çuar deri në fund. Sepse ndodh që masat merren, komunikohen, u përcillen strukturave të policisë nga cepi në cep të Shqipërisë dhe atje nisin marifetet. Një e toleron komisari, tjetrën kryeinspektori. Një tjetër oficeri i parë. Ai i rendit. I policisë kriminale më pas. Secili në sektorin e vet në vend që të shtrëngoj rripat dhe të kërkoj zbatim të rrejt të ligjit i hap portat fatkeqësive  dhe u jep oksigjen më pas politikanëve që kërkojnë t`i shndërrojnë tragjeditë në përfitime politike në orekset e tyre për pushtet. Ishte ky motivi si shfaqje i protestës së ditës së enjte para selisë së Ministrisë Brendshme dhe Kryeministrisë. Të protestosh është e ligjshme  dhe kjo duhet të gëzoj mbështetjen  e të gjithëve pasi kur protesta është qëllim mirë dhe synon rregullimin dhe zbatimin e ligjit, atëherë populli nga jugu në veri kërkon të vihet ligji në binar dhe ata që e kanë detyrë dhe paguhen nga taksat e qytetarëve me paga të majme të zbatojnë me korrektesë vetëm ligjin. Po toleranca e policisë nuk është vetëm në plazhe. Kjo ndodh edhe me lokalet dhe veçanërisht me muzikën pas orës së vendosur nga shteti. Kështu në se dikush paguan një shef apo inspektor nen dorë, atëherë diskua gjëmon, duke e kthyer tërë qytetin në disko gjigande, ku kërcet muzika dhe detyrohen mijëra pushues të qëndrojnë zgjuar  në pritje të fashitjes së daulleve dhe  muzikës xhaz ngritur në qiell. Pra toleranca nuk është vetëm në plazhe dhe as buzë detit, është edhe në thellësi, atje ku janë diskot në qiell të hapur apo të izoluara. Për të gjitha këto ia vlen të protestosh, natyrisht me qëllim rregullimin dhe jo pushtetin siç veprohet rëndom tek ne, ku nismëtare prezantohet shoqëria civile dhe në komandim janë krerët e partive. Më së fund në krye të gjithë revoltave të cilat i nxisin me njëqind metoda dhe mënyra,dyshja, Berisha,Meta. Ata i frynë bilbilit për të mbledhur militantë ose popullin e dy marsit, siç i quan Meta dhe për t`u kumtuar  kërkesat, jo të qytetarëve, po të tyre personale që dihet janë pushteti dhe vetëm pushteti. Pastaj në fund të protestës i japin zjarr imagjinatës, duke kërkuar largimin e gjysmës  së qeverisë. Këto largime kanë ndodhur, po atëherë kur e drejta ka qenë në anën e protestuesve dhe jo të grykësisë për pushtet. Nuk komentojmë protestën në kuptimin e parullave dhe deklaratave as oratorët apo negociatorët, organizatorët dhe frymëzuesit as fjalorin horror që e kapërcen edhe tragjedinë e Potamit dhe kërkon të mbjelli vdekje, atje ku duhet të kërkohet reflektim dhe paqe. Është e patolerueshme që liderët e dy partive simotra të tregojnë me gisht atë që e konsiderojnë armikun e tyre permanent se kjo vrasje ka për autor, atë, Edi Ramën, vet kryeministrin se kështu u pëlqen ta etiketojnë  dyshja, PL dhe PD. Dy ish kryeministrat dhe presidentët e këtij vendi. Edhe unë jam i gatshëm t`i bashkohem protestave, po në se janë bio dhe jo kopje të politikës së politikave të zhurmës dhe rrëmujës që nuk ua ndjenë aspak për asnjë tragjedi sepse kanë qenë fabrika të prodhimit të tyre dhe për këtë nuk ka nevojë për listime apo evidentime, po kur nga protestat synojnë tërheqje vëmendje të qeverisë dhe organeve kompetente për zbatim të ligjit në çdo hallkë, në rrugë, në breg të detit, në vijën e ujit apo në brendësi të qytetit, kudo për të goditur paligjshmërinë. Ndryshe protestat e organizuara nga maja e politikës opozitare nuk kanë asnjë vlerë, përkundrazi kthehen në bumerang për organizatorët dhe nga të rregullojnë vetullat, nxjerrin edhe sytë. Organizatorët edhe pse mbritën në protestë pas kamuflimit të shoqërisë civile  dhe deklaruan se erdhën në emër të dhimbjes dhe solidaritetit njerëzor, u ndeshën me reflektime objektive të vërteta të qytetarëve. Ata u pritën,  jo si protestues, po uzurpator të protestës, duke u kërkuar të largohen, jo thjesht nga sheshi që nuk është I tyre, po nga protesta dhe politika. Sali Berisha mori përgjigje për ngjarjen tragjike të 21 janarit ,besoj edhe për Gërdecin dhe vrasjet që janë cilësuar shtetërore dhe ai ishte në krye të qeverisë në momentin kur kanë ndodhur. Janë e kaluara e tij, mungesa e besimit qytetarë, shpallja non grata nga SHBA, jo  e militantëve të cilët  e kanë idhull dhe le ta kenë,  po njerëzit e zakonshëm, ata që vërtetë ishin në protestë në emër të dhimbjes dhe solidaritetit për të fshikulluar policinë për atë që ngjau,po jo për ta denigruar dhe anatemuar, ashtu siç vepruan dy kryetarët e “Koalicionit të Lirisë”, Meta me Berishën.  Dhe të dy shkuan për të ndëshkuar qeverinë, po morën si shpërblim,  thirrjet, Berisha,Meta nuk keni vend në politik! Dhe Ik! Ik! Ik! Dhe nga parulla “Rama ik” ,reagimi u kthye kundër organizatorëve, duke u kujtuar se me atë që përfaqësoni nuk keni më vend në politik! Dhe pas kësaj ultimatumet dhe thirrjet për revolucion mbeten thjesht një iluzion!