BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Opinion / Editorial

Një President mes akuzave dhe ngjarjeve asnjëherë të praktikuara në demokracinë amerikane!

Një President mes akuzave dhe ngjarjeve asnjëherë të

Ka një fortunë dhe një tronditje politike në demokracinë amerikane dhe kjo tronditje vjen si pasojë e jo vetëm sjelljeve dhe mentalitetit të një njeriu të pasur dhe mediatikisht “superman” por dhe një “autsider” politike si të të majtë dhe të djathtë, megjithse dikur ishte afër majtas dhe sot djathtas!  Donald Trump është njeriu i qënies në fokus të përhershëm dhe të atyre që një pjesë e Amerikës i quan skandale dhe një pjesë tjetër veprime anti establishment i ish presidentit! Sot drejtësia i është afruar shumë atij dhe shumë besojnë se do të arrestohet e shumë që jo dhe vetë Trump që thotë “me ruani” se demokracia në Amerikë ka luajtur mendsh! Gjithsesi nga  Daniel Dale i CNN ka një titull kështu: Këtu janë disa fakte mbi sulmin "Soros" të Trump ndaj prokurorit të qarkut të Manhattanit, po dhe vazhdon:  në vazhdën e vendimit historik të një jurie të madhe të Manhattanit për të paditur Donald Trump, ish-presidenti dhe disa republikanë të tjerë të shquar, duke përfshirë guvernatorin e Floridës Ron DeSantis dhe ish-sekretarin e shtetit, Mike Pompeo, kanë thirrur miliarderin liberal George Soros në sulmet e tyre në distriktin e Manhatanit. Avokati Alvin Bragg. Trump pretendoi në një deklaratë se Bragg ishte "i zgjedhur dhe financuar me dorë nga George Soros". Pra u riforcua dhe një herë saga anti Soros pothuaj si në Shqipëri me Berishën!  Soros, një mbështetës prej kohësh i fushatave demokratike, kauzave të ndryshme liberale dhe prokurorëve që favorizojnë reformën e drejtësisë penale, ka qenë një objektiv i shpeshtë i teorive konspirative antisemite që e pikturojnë filantropistin hebre si një mjeshtër kukullash pas ngjarjeve të ndryshme amerikane dhe ndërkombëtare. Po kush janë faktet sipas artikullit në CNN? Aludimi për prokurorin Bragg! Bragg është i diplomuar në Shkollën Juridike të Harvardit, një ish-prokuror federal dhe një ish-zëvendës kryeprokuror i përgjithshëm për shtetin e Nju Jorkut. Ai fitoi një zgjedhje paraprake konkurruese demokratike për prokurorin e qarkut të Manhatanit në 2021, kundër një kundërshtari që kishte miliona më shumë për të shpenzuar, dhe më pas mundi një republikan në zgjedhjet e përgjithshme.Prokurori i Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, flet në një konferencë për shtyp pasi Steve Bannon, ish-këshilltar i ish-presidentit Donald Trump, u dorëzua në zyrën e Prokurorit të Qarkut të NY për t'u përballur me akuza më 8 shtator 2022 në New York City. Bragg i heq Trump kryementorin e tij Banon si populistin rivendikuas anti globalist.  Fushata e suksesshme e Bragg u mbështet nga komiteti i veprimit politik i lidhur me Color of Change, një grup avokues jofitimprurës – i bashkë-themeluar në vitin 2005 nga Van Jones, i cili më vonë u bë komentator i CNN – që promovon reformën e drejtësisë penale midis shkaqeve të tjera të drejtësisë racore. Color of Change PAC, e cila ka mbështetur kandidatët përparimtarë të avokatëve të rrethit në të gjithë vendin, shpenzoi pak më shumë se 500,000 dollarë për të mbështetur Bragg, tha për CNN javën e kaluar presidenti Color of Change dhe zëdhënësi i PAC Rashad Robinson. Këto i shkruan në CNN vetë analisti.

 

The Color of Change PAC ka marrë fonde të konsiderueshme nga Soros, i cili ka qenë për vite me radhë një avokat i zëshëm i reformës në drejtësinë penale dhe i kandidatëve përparimtarë të prokurorëve të qarkut. Soros ishte donatori më i madh i PAC në periudhën 2021-2022, ka raportuar PolitiFact. Zëdhënësi i Soros, Michael Vachon i tha CNN javën e kaluar: “Midis 2016 dhe 2022, George Soros personalisht dhe Democracy PAC (një PAC për të cilin z. Soros ka kontribuar fonde) së bashku kanë kontribuar afërsisht 4 milionë dollarë në PAC të Color of Change, përfshirë 1 milion dollarë në maj. 2021. Asnjë nga ato fonde nuk u caktua për fushatën e Alvin Bragg. George Soros dhe Alvin Bragg nuk janë takuar kurrë personalisht ose nuk kanë folur me telefon, email, Zoom etj. Nuk ka pasur asnjë kontakt mes të dyve.” Përveç këtyre donacioneve për PAC, CNBC raportoi se një organizatë tjetër e Soros, Qendra e Politikave të Shoqërisë së Hapur, i dha jofitimprurëse kryesore Color of Change 7 milionë dollarë në 2021. Zëdhënësi i Shoqërisë së Hapur, Thomas Watson i tha CNN në një email javën e kaluar se financimi ishte një grant pesë-vjeçar dhe pjesë e një investimi të shpallur publikisht prej 220 milionë dollarësh në përpjekjet e drejtësisë racore të fokusuara në organizatat e udhëhequra nga zezakët; Watson tha se granti ishte “në mbështetje të aktiviteteve të mirëqenies sociale të (Color of Change) dhe nuk ishte i destinuar për ndonjë punë specifike. Marrëveshja e grantit parashikon, mes kufizimeve të tjera, që asnjë financim i OSPC-së nuk mund të përdoret për aktivitete partiake ose politike.”Siç ka vënë në dukje PolitiFact, djali i Soros, Jonathan Soros dhe gruaja e Jonathanit, Jennifer Allan Soros, bënë secili donacion prej 10,000 dollarë për fushatën e Bragg gjatë zgjedhjeve paraprake Demokratike në prill 2021. Ata kishin bërë donacione më të vogla, në total prej 450 dollarë, në fillim të vitit. Gjithsesi shifra "1 milion dollarë" është e ekzagjeruar. Por Trump pretendoi javën e kaluar se Soros shpenzoi më shumë se 1 milion dollarë në fushatën e Bragg, por kjo shifër është e pasaktë.The Color of Change PAC njoftoi në maj 2021, muaji kur Soros bëri një donacion prej 1 milion dollarësh për PAC, se po planifikonte të shpenzonte mbi 1 milion dollarë në një fushatë shpenzimesh të pavarura në mbështetje të kandidaturës së Bragg. Por PAC ndaloi shpenzimet pro-Bragg pasi dëgjoi një pretendim të pavërtetuar kundër Bragg se nuk ishte në gjendje të hetonte tërësisht në atë kohë për shkak të kufizimeve ligjore në komunikimin e PAC-ve me kandidatët, tha Robinson. Ajo përfundoi duke shpenzuar rreth gjysmën e asaj që kishte planifikuar, tha Robinson, dhe e mbajti pjesën tjetër të dhurimit të Soros për përdorime të tjera.“Soros nuk na dha para për t'ia dhënë Alvin Bragg. Soros bëri një donacion për Color of Change,” tha Robinson. Por sërish në CNN një artikull tjetër i gazetarit Dan Berman shkruan: Një listë e reve të tjera ligjore të dukshme që varen mbi Donald Trump në 2023. Hetimi i pagesës së parave në Nju Jork nuk është i vetmi hetim me të cilin përballet ish-presidenti Donald Trump.Aktakuza penale e Trump shpalos një fazë të re të hidhur në politikën amerikane nga Stephen Collinson. Aty thuhet: Aktakuza e parë kriminale e një ish-presidenti amerikan krijon një moment jashtëzakonisht të rrezikshëm për një republikë të polarizuar, tashmë të shtyrë vazhdimisht në prag nga shkatërrimi i pafund i normave të Donald Trump.

 

Ndjekja penale e presidentit të 45-të – dhe përpjekjet e tij për të ndezur një stuhi partizane për të mbrojtur veten – ka të ngjarë të konsumojnë politikën tashmë të helmuar të Amerikës, të kërcënojnë të tronditin një tjetër zgjedhje presidenciale dhe mund të përbëjnë sfidën më kritike deri më tani për sistemin e saj të drejtësisë. Është barriera më e fundit mahnitëse e shkatërruar nga presidenti më i padisiplinuar i vendit. Dhe kjo do të thotë se pas një mandati të trazuar katër-vjeçar, dy fajësimeve historike, një zgjedhjeje të njollosur në mënyrë të rreme nga gënjeshtrat e Trump për mashtrim dhe një sulmi të turmës nga mbështetësit e tij në Kongres, një makth i ri kombëtar mund të jetë përpara. Po kaq i rreptë është analisti Collinson. Trump është akuzuar. Ja çfarë ndodh më pas në gjykatë? Në një hap të rëndësishëm të enjten, një juri e madhe në Manhattan votoi për të paditur Trumpin për atë që burimet thanë se ishin më shumë se 30 akuza në lidhje me mashtrimin e biznesit në një rast që lindte nga paratë e heshtura të paguara yllit të filmave për të rritur (porno)  Stormy Daniels, ndoshta për të zbutur një skandal përpara zgjedhjet 2016. Nuk ka asgjë në historinë amerikane që i afrohet trazirave të akuzave dhe gjykimit dhe dënimit të mundshëm të një ish-presidenti – veçanërisht pasi Trump dhe mbështetësit e tij tashmë po pretendojnë se aktakuza përfaqëson politizimin e armatosur të sistemit të drejtësisë. "Ne kemi qenë afër më parë (por) nuk kemi qenë kurrë në këtë pikë," tha për CNN John Dean, këshilltari special i ish-presidentit Richard Nixon të epokës Watergate. “Asnjë president i mëparshëm – ish, ulur apo tjetër – nuk është paditur ndonjëherë”. Duke pasur parasysh tjetërsimin ekstrem kombëtar politik të përkeqësuar nga Trump, ky rast ka të ngjarë ta lërë vendin të ndryshuar sido që të dalë. Do të ketë frikë, për shembull, se do të shkatërrojë një nga precedentët e fundit të mbetur për kufizimin politik dhe do t'i lërë presidentët e ardhshëm të cenueshëm ndaj ndjekjes penale në një mënyrë më të ngjashme me shtetet e brishta në dështim sesa demokracia më vitale në botë. Megjithatë, në të njëjtën kohë, nëse Trump ka kryer vërtet krime, një dështim për ta ndjekur atë do të dërgonte një mesazh se të fuqishmit mund të shpëtojnë me sjellje që amerikanët e zakonshëm nuk munden. E kjo është një nga dobësitë që politikat e Trump deri më sot i kanë sjellë Amerikës po shtoj unë. Lëvizja ishte veçanërisht mahnitëse duke pasur parasysh rekordin e gjatë të mosndëshkimit të Trump, i cili e ka parë atë vazhdimisht të shtrijë kufijtë e ligjit dhe konventave të sjelljes së pranuar me karrierat e tij të zhurmshme personale, biznesore dhe politike. Papritur, dekadat e Trumpit të shmangies së përgjegjësisë do të marrin fund. Ish-presidenti do të duhet të fillojë të përgjigjet për sjelljen e tij, me gjasë duke filluar në gjykatë të martën pasi ai të udhëtojë në Nju Jork për t'u gjykuar në atë që do të jetë një spektakël i sigurisë së lartë duke pasur parasysh nxitjen e tij të dhunës në të kaluarën.Trump ndërmerr një kundërsulm të furishëm.Trump këmbëngul se ai është i pafajshëm për të gjitha akuzat, në këtë rast si dhe në disa të tjera që mund të paraqesin rrezik edhe më të madh ligjor, duke përfshirë hetimet e prokurorit të posaçëm për grumbullimin e dokumenteve të klasifikuara dhe sjelljen e tij rreth zgjedhjeve të vitit 2020 dhe një hetim të veçantë në Gjeorgji. oferta për të vjedhur zgjedhjet në shtetin swing. Ish-presidenti shpejt tregoi se është i gatshëm ta çojë vendin në një krizë të thellë politike, ndërsa ai forcon mbrojtjen e tij me pretendime të egra për persekutim. Ai akuzoi demokratët për armatim të drejtësisë për të penguar ofertën e tij në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024 – një pretendim që kërcënon të shkatërrojë besueshmërinë e zgjedhjeve të ardhshme në sytë e miliona ndjekësve të tij dhe të dëmtojë më tej demokracinë amerikane. “Ky është një sulm ndaj vendit tonë, i ngjashëm me të cilin nuk është parë kurrë më parë”, shkroi Trump me shkronja të mëdha në rrjetin e tij Social të Vërtetës. “Është gjithashtu një sulm i vazhdueshëm ndaj zgjedhjeve tona dikur të lira dhe të ndershme. Shtetet e Bashkuara tani janë një komb i botës së tretë, një komb në rënie serioze. Sa e trishtuar!”Ashtu si të gjithë amerikanët e akuzuar për krime, Trump ka të drejtën e prezumimit të pafajësisë dhe të drejtat e tij të plota sipas Kushtetutës, të cilat ai u përpoq t'i rrëzonte më 6 janar 2021. Perceptimi i këtij rasti të jashtëzakonshëm do të ngrejë dy pyetje themelore për besueshmërinë i drejtësisë amerikane: A konsiderohen të barabartë para ligjit të gjithë qytetarët – edhe më të fuqishmit, si ish-presidentët dhe kandidatët e Shtëpisë së Bardhë? Apo është Trump jashtë kësaj linje!? E kështu Amerika po bëhet më e afërt me ne. Po po me ne të botës së dytë – sëpaku!