BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Opinion / Editorial

Një prurje e re në publicistikën shqiptare e profesor Ago Nezhës, “Demonët e Demokracisë”

Një prurje e re në publicistikën shqiptare e profesor Ago

Në vargun e botimeve letrare, artistike dhe publicistike, Profesor Ago Nezha vjen me një libër të ri publicistik “Demonët e Demokracisë”, që i bën një skaner të plotë shoqërisë shqiptare në vitet e pluralizmit, siç e quan ai të pseudodemokracisë. Në publicistikën e letërsinë politike të periudhës së tranzicionit, Prof. Dr. Ago Nezha zë padyshim një vend të nderuar. Në një kohë kur modelet e sjelljes në Shqipërinë tonë janë karakterizuar nga frika, heshtja, përshtatja, shtirja, lëpirja e mercenarizmi, autori ynë ka zgjedhur rrugën e demaskimit e të denoncimit publik të së keqes e të këqinjve, që kanë zaptuar hapësirën e jetës publike dhe që, në mos po e vrasin, po e çojnë shoqërinë shqiptare drejt një amputacioni moral, apo akoma më keq, drejt një mutacioni gati-gati gjenetik. Në fakt, falë kësaj klase politike të pashpirt, të paditur, të shitur e të korruptuar, njeriu i zakonshëm e ka të vështirë të dallojë kufirin midis së mirës e së keqes, midis së moralshmes e të pamoralshmes, midis virtytit e vesit. Tehu i satirës tallëse, i ironisë therëse, i sarkazmës asgjësuese që prodhon fare natyrshëm pena e Ago Nezhës është drejtuar prej gati 30 vjetësh pikërisht mbi këtë gjenerator të së keqes, që janë politika dhe politikanët shqiptarë të epokës së tranzicionit. Pikërisht ata që, siç akuzon pa mëshirë Ago Nezha, pasi shitën për dy kacidhe pasuritë e vëna me djersë e gjak nga ky popull, që nga kromi, nafta, bakri, armët, fabrikat, fermat e hidrocentralet, nxorën në ankand edhe kufijtë, simbolet, integritetin e sovranitetin e vendit. Tematika e publicistikës së Profesor Ago Nezhës, flet për një ndërgjegje e për një guxim qytetar e patriotik, që është i pazakontë në ditët tona. Për cilindo që e njeh, Kryetari i Shoqatës “Labëria” i ka me bollëk këto vlera. Ashtu siç ka edhe stilin fshikullues, plot nerv e pasion, që Nezha shpesh herë preferon ta shprehë në vargje e në rima mbresëlënëse, si te shkrimi “ Jam i Çuditur”, “PD-ja me dy kuvende dy liderë japin mëndje” dhe “ Kur do mbarojë kampionati i shpifjeve dhe lojërave me gojë”, të cilat sjellin në mend bashkëqytetarin e shquar të autorit, poetin vlonjat Ali Asllani.