BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Opinion / Editorial

Paradokset e drejtësisë shqiptare dhe revolta kundër dy standardeve

Paradokset e drejtësisë shqiptare dhe revolta kundër dy

Në Shqipëri vijon, edhe sot, pas 30 e ca vite post komunizëm, të thuhet se nuk ka shtet, se Shqipëria nuk bëhet, etj. Autori i këtyre radhëve e ka trajtuar këtë temë pas vitit famëkeq 1997, kur Sali Berisha i vuri flakën vendit, e ka trajtuar edhe më vonë kur Berisha erdhi përsëri në pushtet dhe e mbylli sagën famëkeqe të qeverisjes së tij me 21 janarin e vitit 2011. Sot Sali Berisha është në opozitë dhe përsëri kërkon dhe po i bën sërish karshillëk shtetit, ligjit dhe shoqërisë. Sot shqiptarët (jo ata që mbajnë gjallë berishizmin dhe i shkojnë pas Saliut), përsëri pyesin: A ka shtet? A funksionon te ne shteti ligjor, shteti i së drejtës?. Dhe vet përgjigjen: Jo. Në Shqipëri shteti ligjor nuk vepron mbi të gjithë. Ligji nuk i godet sërish “të fortët”. Në derbin e mbrëmjes së të dielës, midis skuadrave Tirana - Partizani, pati dhunë dhe u arrestuan 4 persona,thotë policia . Pse ? Sepse “kanë hedhur flakadanë në fushë dhe kanë kryer veprime të dhunshme”. Po si ka mundësi ? Si për hedhjen e flakadanëve në fushë e rrahjet mes tifozëve atje paska forcë policia, paska ligje që veprojnë, paska prokurori që pranon kallëzimet dhe merr në dorëzim materialet që i referon policia dhe nuk vepron ligji, tolerohen, u fërkohet koka, pranohen spektakle dhune nga deputetët e “Foltores”, nga të inkriminuarit berishist, në Paralament? Çfarë duhet të bëj më shumë Sali Berisha se intimidim të prokurorëve dhe gjyqtarëve, ofendime ndaj tyre, akuza ndaj tyre, thirrje për luftë e mosbindje civile, moslejim funksionimi të parlamentit duke hedhur në atë sallë, që i takon popullit jo individëve qoftë dhe me imunitet, “armët e luftës” dhe shkatërruar pronën. Çfarë duket të bëjë më shumë Sali Berisha se sa të mos i bindet hapur drejtësisë , të injorojë sheshit ditën me diell, vendimin e SPSK-ut dhe ta akuzojë atë si të varur nga Edi Rama dhe për këtë heshtet? Po si ka mundësi që drejtësia, prokurorët e SPAK-ut, ky institucion, nga i cili presin drejtësi shqiptarët, presin që ligji të veprojë njësoj për të gjithë, që pandëshkueshmëria të veproj jo vetëm për disa por për të gjithë , që për “flakadanët” të arrestohen jo vetëm tifozët e futbollit por edhe “bllokuesit” e Parlamentit!? Ky është paradoksi shqiptar. Paradoks ku një njeri i inkriminuar po kriminalizon politikën, ku një njeri ushtron vullnetin dhe gjithë energjitë e tij negative mbi vullnetin e shtetit, mbi vullnetin e mazhorancës ( e cila edhe kjo paradoksalisht, vetëm hesht), mbi nevojën e vendit për qetësi. Dhe pyetja shtrohet: Ç’far borxhi i kanë Shqiptarët këtij njeriu? Pse druhen institucionet t’i japin një përgjigje kësaj pyetjeje? Dhe paradoksi tjetër. Berisha dhe berishistët si Bardhi ,ushtarë të Saliut, flasin në emër të shqiptarëve, flasin në emër të popullit. Të kujt populli? Sot ka një mazhorancë të theksuar shqiptarësh që janë të revoltuar si nga qëndrimet dhe veprimet antiligjore të Sali Berishës e Com dhe po aq të revoltuar nga mos veprimi i drejtësisë, nga trajtimi me dy standarde të përgjegjësisë ligjore, nga vijimi i mosndëshkueshmërisë për “të fortët” dhe lehtësia për t’i çuar para përgjegjësisë ligjore të gjithë të dobëtit, të pafuqishmit. Jo, këtë Shtet nuk e duan shqiptarët. Këtë drejtësi jo se ajo!