BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Opinion / Editorial

PD në kaosin e brendshëm dhe anarshinë imagjinare të mosbindjes civile

PD në kaosin e brendshëm dhe anarshinë imagjinare të

PD –ja ka kohë e fragmentarizuar dhe e mbërthyer nga një luftë e brendshme e paprinciptë në lidhje me të shkuarën dhe të ardhmen. Dy grupimet kryesore janë ai i Berishës dhe i Bashës që duken larg çdo kompromisi, teksa grupimi i tretë Bardhi- Salianji shihen si satelitë, revizionues qëndrimesh,termash, referencash (jo parimesh) trajektorja e të cilëve përcaktohet thjesht dhe vetëm nga pragmatizmi - të qenit në listë si deputetë! Kjo shpërbërje, çka nxiti revanshin për të ruajtur status-kuo-në, ndodhi menjëherë pas shpalljes non-grata të Berishës nga amerikanët. Situata aktuale përngjan me fundin e Titanikut ku secili përpiqet t’i bëj hall kokës së vetë, duke peshuar gjasat, duke kalkuluar çdo mundësi shpëtimi, qoftë dhe duke u ngjitur mbi shpinën (kufomën politike) të atij që gjer dje e vlerësoi si lider ose partner. Me pak fjalë, kjo lëvizje ka gjithçka përpos moralitetit. Një dorëheqje “en-bloc” do ishte gjëja e duhur për t’i hapur rrugën të rinjve në politikë dhe për të krijuar shpresë për të ardhmen. Kjo as ndodhi dhe as ka për të ndodhur dhe termi opozitë ngjan i vjetruar. Politika prej gati një dekade është njëpolare dhe vuan apriori mungesën e konkurrencës, të alternativave që do ta bënin qeverisjen më fleksible dhe efikase. Basha shihet nga shumica e anëtarësisë si jofrymëzues dhe demagog që retushoi veten duke hequr çdo dritëhije të së shkuarës, si kolonë e pestë, teksa Berisha megjithë konsumin politik dhe të moshës së thyer arrin të ngërthejë pas vetes ende turma të lodhura, të dëshpëruara nostalgjikësh. Por jo më në masën që do dëshironte, sa të marshonin përpara sheshit të kryeministrisë si në 1998 dhe t’i jepnin një pushtet të përmbysur me dhunë. Kësisoj e vetmja zgjidhje për t’u ndjerë faktor (si në shah-mat) është kakofonia, nxjerrja jashtë shinave të normalitetit të jetës parlamentare, simbolika me shkatërrim karrigesh, kompjuterësh dhe hedhje tymsesh apo flakadanësh kundër “armiqve” imagjinarë, nën etiketimin e mosbindjes civile! Kjo përveçse do injektonte një dozë optimizmi tek mbështetësit, do bënte të pamundur heqjen e mandateve kur ta kërkojë SPAK-u. Në këtë kontekst, nën frymën e tam-tameve si të legjioneve paraushtarake, duke i paraprirë çdo eventualiteti organizoi edhe të ashtuquajturin kongres, ku pa asnjë lloj gare reale u rikonfirmua kryetar. Precedenti bëhet më i rëndë kur në shumicën e panelit kryesor ishin familjarët e tij. Prezantimi i së bijës si oratore në podium, të cilës me gjasë po përpiqet t’i kalojë stafetën, çka po e përditësojnë edhe disa media, e zbulon më së miri strategjinë. Sa është në kohë kërkon t’i vërë pikat mbi “i”, duke shmangur çdo lloj eksperimenti me njerëz jashtë oborrit të tij biologjik, si me Bashën dikur. Forcimi i pozitës së të bijës kësisoj do ishte një lloj bonusi i pakontestueshëm nga cilido, do shmangte çdo lloj penaliteti pasurie të konsideruar të dyshimtë. Partia konsiderohet fare hapur biznes familjar. Në skepticizmin që ka pushtuar të djathtën, ku cilido që mëton të shfaqet si lider është i kontestuar, dhe pse numri i mbështetësve në bazë vjen duke u rrudhur, Berisha e di se emri i tij do prodhoj një numër deputetësh në zgjedhje që do e legjitimonte si të vetmen opozitë të mirëfilltë në vend. Ky për të konsiderohet shansi i fundit, si përmbushja e një amaneti apo gare me kohën.