BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Opinion / Editorial

Pirja e duhanit dhe femrat!

Pirja e duhanit dhe femrat!

Ndërsa dihet mirë se pirja e duhanit përmban shumë rreziqe të rënda shëndetësore, disa rreziqe që janë unike për gratë - dhe pse është kaq e rëndësishme që të gjithë të fillojnë një reduktim ose ndërprerje të dëmit.

1. Kanceri: Ndërsa pirja e duhanit në përgjithësi rrit rrezikun e kancereve të ndryshme, ai është veçanërisht i lidhur me një rritje të rrezikut të kancerit të qafës së mitrës. Përveç kësaj, pirja e duhanit është shkaku kryesor i kancerit të mushkërive tek gratë, dhe ka më shumë raste të femrave duhanpirëse të reja (30-49) që zhvillojnë kancer të mushkërive sesa duhanpirësit meshkuj.

2. COPD: Gratë që pinë duhan, brenda grupmoshave të caktuara, kanë deri në 38 herë më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundje pulmonareobstruktive kronike (SPOK) sesa ato që nuk pinë kurrë duhan. COPD gjithashtu vret më shumë gra sesa burra dhe zhvillohet më rëndë te gratë në një moshë më të hershme.

3. Sëmundjet kardiovaskulare: Kur krahasohen me burrat që pinë duhan, gratë duhanpirëse mbi 35 vjeç kanë më shumë gjasa të vdesin nga sëmundjet e zemrës.

4. Shëndeti riprodhues: Përveç komplikimeve të njohura që lindin nga pirja e duhanit gjatë shtatzënisë, duhanpirja gjithashtu mund të çojë në dhimbje dhe parregullsi gjatë periodave, ulje të niveleve të estrogjenit dhe rritje të rrezikut të infertilitetit. Pirja e duhanit gjithashtu mund të përkeqësojë simptomat e menopauzës tek gratë, duke përfshirë një rrezik në rritje të menopauzës së hershme dhe çështjeve të lidhura me shëndetin.

5. Shëndeti i kockave: Në lidhje me këtë, gratë pas menopauzës që pinë duhan mund të kenë ulje të densitetit të kockave dhe rritje të rrezikut të frakturave të ijeve dhe shtyllës kurrizore.

Mes gjithë këtyre pasojave negative shëndetësore, lajmi i mirë është se nuk është kurrë vonë për të lënë duhanin. Ju mund ta përdorni këto informacione si një mundësi për të inkurajuar veten dhe gratë në jetën tuaj që t'i japin përparësi shëndetit të tyre dhe të lënë duhanin duke përdorur strategji për reduktimin e dëmit të duhanit. Këto strategji, të cilat ndihmojnë në kompensimin e pasojave të ndryshme dhe gjinore të pirjes së duhanit, janë një mjet i rëndësishëm në udhëtimin drejt lënies së duhanit.