BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Opinion / Editorial

Pse na vlerëson edhe Moody’s?

Pse na vlerëson edhe Moody’s?

Më 19 prill 2024, agjencia ndërkombëtare “Moody's” e vlerësimit të borxheve të vendeve dhe të kompanive të mëdha shumëkombëshe, e ka ndryshuar perspektivën e Shqipërisë nga “e qëndrueshme” në “pozitive”. Cilësimi i ekonomisë sonë si ekonomi “pozitive” dhe jo thjesht “e qëndrueshme”, pasqyron për agjencinë mundësinë e një skenari më të mirë fiskal, nga ajo që agjencia priste për vendin tonë. Me fjalë të tjera, Moody’s beson tek një përmirësim i qëndrueshëm i forcës fiskale të Shqipërisë. Vlerësimi i Moody’s më 19 prill vjen pas renditjes më të mirë që agjencia tjetër e mirënjohur botërore e vlerësimit të borxheve “Standard & Poor’s” na dha më 22 mars 2024. Atë ditë, “Standard & Poor’s” e rriti vlerësimin e saj për Shqipërinë nga nota “B+” që kishte gjashtë muaj më parë, në notën “BB-“. Që të dyja agjencitë janë qartazi të bindura se ekonomia jonë ka bërë hapa të rëndësishëm përpara. Ndërsa e para, matjen e borxhit tonë publik për vitin e kaluar e ul akoma dhe më shumë nga rezultati qeveritar prej 59.2 përqind e prodhimit kombëtar, në 58.2 përqind, Moody’s thekson se raporti i borxhit publik ndaj prodhimit kombëtar (PBB-së) u kthye në një trajektore të qëndrueshme rënëse që në vitin 2022. Ai zeroi në 2022-in shtimin e borxhit përgjatë periudhës 2019-2021, ku pësuam tërmetin dhe pandeminë. Moody's pret që raporti i borxhit tonë ndaj prodhimit kombëtar të ulet në 56.3 përqind këtë vit, nga 59.2 përqind në vitin 2023. Përtej 2024-ës, Moody's parashikon që raporti i borxhit të Shqipërisë ndaj prodhimit kombëtar të ulet në mënyrë të qëndrueshme, në sajë të bilancit primat (të ardhura mbi shpenzime korrente) sufiçit të pritshëm për këtë vit dhe të një rritjeje të qëndrueshme ekonomike në vitet që do të vijojnë. Moody's pret po ashtu që qeveria jonë të respektojë rregullat fiskale të përcaktuara në Ligjin Organik të Buxhetit të Shtetit, të cilat përfshijnë një bilanc pozitiv primar dhe një ulje të nivelit të borxhit publik ndaj prodhimit kombëtar çdo vit të ardhshëm, derisa borxhi të arrijë nivelin jo shqetësues të 45 përqind të prodhimit kombëtar. Agjencia është e mendimit se rënia e borxhit pritet të vijë nga reformat e vazhdueshme fiskale, përfshirë edhe strategjinë afatmesme të të ardhurave të Shtetit dhe përmirësimet në menaxhimin e investimeve publike. Ndikimi pozitiv i këtyre reformave mund edhe të tejkalojë pritjet aktuale të vetë agjencisë, thekson Moody’s. Ajo vlerëson se përmirësimi i konsiderueshëm i bilancit të llogarisë korente(shpenzimet dhe të ardhuart e një viti) kohët e fundit pritet të jetë strukturor, i mbështetur fuqimisht nga bumi i turizmit dhe rritja e fortë e dërgesave të emigrantëve dhe e investimeve të huaja të drejtpërdrejta. Moody’s është e opinionit se flukset e qëndrueshme të investimeve të huaja direkte në turizëm dhe energji, përmirësimet në produktivitet, si dhe rritja e pjesëmarrjes në forcat e punës, mbështesin një perspektivë pozitive ekonomike afatmesme të Shqipërisë. Për këto arësye, ajo parashikon një rritje reale ekonomike për ne prej 3.5 përqind për këtë vit. Sipas gjetjeve të Moody’s, sistemi ynë bankar mbetet i fortë dhe me likuiditet të lartë, ndërsa banka qendrore e vendit, Banka e Shqipërisë po bën një punë të mirë në kontrollin e inflacionit. Agjencia gjykon se profili i kreditit të Shqipërisë(aftësia borxhpaguese e saj) do të përfitojë edhe nga zbatimi gradual i reformave të mëtejshme, që lidhen me procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Ritmi i reformave ka të ngjarë të forcohet me përparimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE. Moody’s thotë se integrimi i mëtejshëm ekonomik me BE-në, partnerin më të madh tregtar të Shqipërisë, ka të ngjarë që të përmirësojë potencialin e rritjes së ekonomisë së saj në periudhën afatmesme. Ky integrim, sipas agjencisë, do të ngushtojë më tej hendekun në nivelet e të ardhurave të qytetarëve të Shqipërisë, në raport me të ardhurat e qytetarëve në vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Moody’s shprehet e bindur se Plani i Reformave dhe Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i cili u miratua nga Komisioni Europian në nëntor 2023, me mbështetje financiare nga fondet e para-anëtarësimit IPA të BE-së dhe të investimeve, në kuadër të Kornizës Investuese të Ballkanit Perëndimor, do të mbështesin zbatimin e reformave të mëtejshme institucionale në Shqipëri. Nga të tre agjencitë e mëdha botërore të vlerësimit të aftësisë borxhpaguese të vendeve të ndryshme, “Standard & Poor’s”, Moody’s dhe Finch Rating, dy të parat kanë dhënë vlerësime për ekonominë tonë në këto dy dekadat e fundit dhe për këtë vit, që të dyja e kanë rritur ndjeshëm renditjen dhe parashikimet për ekonominë e vendit tonë.