BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Opinion / Editorial

Pse Shqipëria politikisht është kështu siç është?

Pse Shqipëria politikisht është kështu siç

Ka mediatikë, analistë,opinionistë e komentues të shumtë që shkruajnë e japin mend  për politikën në Shqipëri por edhe në Kosovë, por janë shumë të rrallë ata që janë realë, të paanshëm dhe jo servilë të politikës, dhe të paktë janë ata që nuk  shiten  për interes personal. Kjo duket në opinionet e tyre kundër korrupsionit të dikujt politikani e pushteti por njëkohësisht edhe mbrojtës të korrupsionit të dikujt tjetër politikani e pushteti. Shqipëria pretendon se është demokratike, por është demokratike pa standarde dhe e kapur dhe e pushtuar nga korrupsioni. Fatkeqësisht në Shqipëri është krijuar një shtresë jo e vogël  të korruptuarish pavarësisht ngjyrimeve politike, si dhe   të atyre që i manipulon politika dhe korrupsioni. Plus kësaj ka edhe nga atë të cilët e shesin edhe votën. Kjo është arsyeja se përse është e vështirë në Shqipëri ndryshimi, konsolidimi i shtetit, sundimi i ligjit  dhe i demokracisë. Kjo gjendje në Shqipëri ua imponon njerëzve që të qëndrojnë indiferent dhe shumë e shumë të tjerëve korrupsioni, pasiguria dhe papunësia ua imponon eksodin, largimin nga Shqipëria. Të korruptuarit, përfituesit nga politika e nga pushteti janë faktikisht pararojat e partive politike dhe sillen e veprojnë si mercenare. Ata janë shpërndarë nëpër parti politike dhe lëvizin e zhvendosen në mbështetje të atij apo këtij kahu politik te të cili shohin mundësinë për të zhvatur e përfituar. Sikur të mos mjaftonte kjo, e tillë dhe si këta janë mjerisht edhe intelektualët e mediat në Shqipëri. Cilat parti apo më saktë kush ka qenë dhe është sot në qeveri dhe kryeministër në Shqipëri ai ka mbështetësit dhe fanatikët e tij të cilët mbrojnë e zhurmojnë për këtë apo për atë pushtet e ish-pushtet prej të cilëve kanë përfituar ose presin që të përfitojnë korruptueshëm. Në Shqipëri nuk ka qarkullim elitash por vetëm riciklim të të njëjtës fytyre  e mënyre politike dhe të të njëjtëve individë.  Partitë politike përdoren si mjete e material njerëzor të liderëve dhe të elitës së ngushte politike që kanë kapur e privatizuar partitë politike. Nëse dikush merr nismë politike e patriotike atij fatkeqësisht nuk i shkon kush ose i shkojnë pakkush pas, dhe jo vetëm kaq por mediat i bëjnë atij embargo, por madje edhe i kundërvihen CD nisme e lëvizje të re për ndryshim. Madje elita politike e vjetër në Shqipëri arrin deri atje sa që i kundërvihet edhe ndërkombëtarëve të cilët kërkojnë dhe mbështesin Shqipërinë, demokracinë, sundimin e ligjit  dhe integrimin e Shqipërisë. Këtu në këtë shkrim nuk po përmend shembuj specifikë, sepse të tillë kush më shumë e kush më pak ,kështu është e gjithë politika e vjetër dhe ish-pushtetarët e pushtetarët aktualë.