BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Opinion / Editorial

Rikthimi i konkurseve për pranimet në universitete – domosdoshmëri?

Rikthimi i konkurseve për pranimet në universitete –

Arsimi është një ndër shtyllat kryesore, ku bazohet e ardhmja e një kombi dhe e një shoqërie njerëzore. Është një ndër kollonat, që të sjellin përparimin dhe ecurinë pozitive të brezave të rinj dhe të zhvillimit të përgjithshëm në përgjithësi shkencor dhe mendor ose të çon drejt regresit dhe kaosit, kur nuk i kushton shumë rëndësi dhe e lë pas dore. Arsimi pas viteve `90 pësoi një goditje të rëndë, të cilën nuk po e rikuperon dot edhe sot pas 30 e kusur viteve. Kjo vjen prej faktit, se me arsimin është eksperimentuar dhe po eksperimentohet ende sot e kësaj dite. Kur do të ketë politika me vlefshmëri disavjeçare të aplikueshme për disa vite? Çdo vit vihen re fenomene të ndryshme në sistemin tonë parauniversitar dhe universitar. Çdo vit ndryshohen rregulloret dhe rregullat, gjoja për të lehtësuar dhe për t`u dhënë mundësi të gjithëve të rinjve dhe të rejave të ndjekin studimet në një fakultet të dëshiruar. Por e vërteta është, që çdo vit rritet numri i maturantëve, që duan të ndjekin studimet në universitetet e huaja. Çdo vit ka me qindra e mijëra raste, që maturantët mbesin shumë të pakënaqur nga degët e tyre, që në fund kanë fituar, sepse nuk marrin atë degë, që do të donin vërtet. Kjo vjen prej faktit të kriterit të mesatares, që po i penalizon gjithmonë e më shumë ata. E vërteta është, që një maturant, që gjatë studimeve të mesme të cilklit të lartë ka marrë X mesatare, qoftë të lartë, qoftë të ulët, nuk është i prirur për të gjitha lëndët mësimore, por ai fokusohet në dy ose tre prej tyre. Çdo vit në periudhën gusht – tetor organizohen raunde të ndryshme për të fituar një të drejtë studimi në shkollat e larta universitare. Njëherë organizohen tre raunde regjistrimi, këtë vit ka vetëm dy raunde dhe vitin tjetër sipas llogjikës matematikore i bie, që do të ketë vetëm një raund. Dhe pas një viti nuk do të ketë fare raunde, sepse me këto ritme drej kësaj llogjike po shkohet ose do të gjendet një tjetër formulë “efikase”, siç kanë qënë deri më tani formulat e zbatuara nga ana e specialistëve të Ministrisë së Arsimit. Sigurisht kjo bëhet, që t`u jepet të gjithëve mundësia për të studiuar, për të patur një mundësi të thellojnë dijet e tyre në shkollën e lartë. Por kjo është false, sepse çdo vit të ri universitar studentët e ardhshëm nuk besojnë më në sistemin tonë arsimor dhe në universitetet tona, të cilat nuk janë në asnjë moment pjesë e ranglistës botërore për universitetet më të mira në rajon, kontinent dhe më gjerë. Për të qeshur dhe njëkohësisht për të vënë kujën! Kjo është një e vërtetë e pamohueshme dhe nuk mund të përgënjeshtrohet në asnjë mënyrë dhe me asnjë lloj argumenti nga të tjerët. Ato duhen të kthehen urgjentisht në qendra të studimeve në qelizë, të bëhen vatra të kërkimit shkencor të thelluar, të vihen në shërbim të zhvillimit ekonomik të vendit, të politikave shoqërore dhe sociale dhe në shërbim të interesit të përgjithshëm publik. Prandaj duke parë tërësinë e problematikave, që u trajtuan sa më sipër, le të shtrohet një çështje në tryezën e Ministrisë së Arsimit: A duhen rikthyer konkurset, që organizoheshin më përpara nga vetë fakultetet dhe bënin vetë përzgjdhjen e kandidatëve të mundshëm, në bazë të rezultateve të arritura gjatë provimit, me qëllim që të eleminohen pakënaqësitë e shfaqura dhe të dala gjithë këto vite nga sistemi i aplikuar deri më tani? – Prandaj specialistët e fushës së arsimit duhen të ulen në një tavolinë të rrumbullakët dhe të hedhin për shqyrtim në këtë tryezë të gjitha alternativat dhe mundësitë e ofruara dhe më pas të dalin në konkluzione dhe mendime të pjekura dhe të sakta, të cilat më vonë të zbatohen dhe të marrin rrugën e tyre të implementimit. Sepse siç thuhet shpesh, një fëmijë, një mësues, një libër dhe një laps mund të ndryshojnë komplet botën dhe të gjithë njerëzimin.