BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Opinion / Editorial

Shkolla Ushtarake “Skёnderbej”, historia dhe lavdia...

Shkolla Ushtarake “Skёnderbej”, historia dhe lavdia...

Nuk kishin kaluar m? shum? se kat?r muaj nga Clirimi i v?ndit, kur nuk ishin mbyllur akoma plag?t e luft?s, n? Garnizonin e vjet?r Laprak?, u mblodh?n pasardh?sit e par? t? luft?tar?ve t? liris?, partizan?ve trima q? u betuan n? zjarrin e luft?s p?r t’i q?ndruar besnik?  idealeve t? paraardh?sve t? tyre, prind?rve, v?llez?rve e motrave betimit q? ata b?n? n? zjarrin e luft?s p?r t’i dal? zot v?ndit deri n? clirim, detyr? q? e realizuan me sukses. Mbas dy vitesh, n? vitin 1947,  kjo shkoll? mori emrin “Shkolla Ushtarake “Sk?nderbej” e cila p?r dyzet e shtat? vite t? funksionimit t? saj, edhe ata dyzet e kat?rmij? e tet?qind sk?nderbegasit e tjer? q? dol?n nga bankat e k?saj Shkolle, mbajt?n n? gji idealin e madh, at? n?  sh?rbim t? Atdheut, besnik? t? tij, derisa  ajo,mbylli dyert. Kan? nj? t? vecant? sk?nderbegasit e k?saj shkolle, t? cil?t karier?n e tyre ushtarake, e fillonin n? mosh?n tremb?dhjet?, kat?rmb?dhjet? vjecare. Ata ishin f?mij? t? njerr?zve t? thjesht? puntor? e fshatar?,  q? vinin nga t? gjitha krahinat, fshatrat e qytetet e  Shqip?ris?, nga familje patriotike t? lidhura ngusht? me Luft?n Nacional Clirimtare, familje d?shmor?sh dhe ushtarak?. N? z?mrat e njoma t?   k?tyre “letrave t? bardha”,  shkruanin vet?m prind?rit e tyre, v?llez?rit dhe motrat q? sakrifikuan shum? p?r lirin? e pavar?sin? e Atdheut. Shteti, atyre,u vinte n? ndihm? p?r kontributin e tyre , duke u shkolluar f?mij?t falas. Ata ishin p?rs?ri n?n kujdesin prind?ror t? Shtetit, t? epror?ve, m?suesve dhe pedagog?ve nga m? t? aft?t, nga ft?sia e m?simdh?nies, nga m?nyra e komunikimit, nga dashuria q? ata tregonin p?r sk?nderbegasit, si p?r f?mij?t e tyre. Sk?nderbegasit, nuk mund t? harrojn? Epror?t e tyre t? par?, Luto Haxhiu, Meco Starja, Agim Tepelena, Mikail Vaso, Novruz Sako,  etj etj apo m?suesit Stavri Angjeli, Adriatik Kallulli, Perikli Jorgoni. Kozma Vasili, Flutura Xoxe, Agime Cela, Marije Nano,Viron Cinxo, Viron Tane, Vedat Cami, Ali Neviri e dhjetra e dhjetra t? tjer?  q? jan? e do t? mbeten modeli i m?simdh?n?sve. Ishin po k?ta “prind?r” q? do t? vazhdonin t? shkruanin, t? rr?njsnin tek ata atdhetarizmin, idealet e larta t?  besnik?ris? ndaj Atdheut, dashuris?  p?r Shqip?rin?, p?r familjen, p?r shok?t, p?r t? dh?n? edhe jet?n po t? ishte nevoja n? em?r t? k?tyre idealeve. Qysh n? at? mosh? u shkruan e u rr?njos?n thell? edukata e sh?ndosh?, dashuria dhe respekti p?r t? tjer?t, p?r shok?t dhe epror?t, korrektesia, miresjellja, komunikimi i ngroht?, p?rgjegjshm?ria e lart?, gatishm?ria dhe disiplina e lart? n? kryerjen e c’do detyre. U rr?njos?n t? gjitha k?to n? karakterin e tyre dhe u b?n? tipari dallues. Edhe m? e r?nd?sishme ?sht? q? keto ideale, u b?n? motoja e pun?s s? tyre q? do t? udh?hiqeshin n? c’do hap,  jo vet?m nga mij?ra e mij?ra kuadro e drejtues ushtarak? t? t? gjitha niveleve n? rradh?t e Ushtris? por edhe do t? p?rcilleshin nga nj?ri brez n? tjetrin, p?r sot e p?r t? ardhmen. Populli e n? m?nyr? t? vecant? strukturat ushtarake krenohen edhe sot mbas kaq viteve e do t? krehohen edhe n? t? ardhmen me dramaturg?, publicist?, shkrimtar?, gazetar?, piktorë, studjues e kritik? t? till? si Bashkim Kozeli, Arben Duka, Kujtim Boriçi, Shpendi Topallaj, Halil Q?ndro, Filip Rrumbullaku, Sazan Gjomema, Spiro Xhavara, Demir Rusi, Fluturak G?rmenji, Zenun Ferro, Halil Laze, Petraq Kote, Arben Bllaci, Fuat Çeliku, Demokrat  Anastasi, Mina Qirici, Shefqet Vangjeli, Apostol Duka, Thanas Tane, Pandeli Ristani,  Bib? Kaza, Agron Goga, Roland Qafoku, Apostol Duka, Fejzo Lala, Bashkim Alushi e dhjetra e qindra t? tjer?... E meritojn? kuadrot ushtarak? q? kan? dal? nga bankat e k?saj shkolle, mir?njohjen dhe respektin e shoq?ris? sepse k?shtu u formuan qysh n? vitet e adoleshenc?s.. Ata, jo vet?m gjat? viteve t? funksionimit t? Shkoll?s por edhe m? pas,   i q?ndruan besnik Atdheut, jet?ve njerr?zore, nga bandat e bandit?t, pron?s s? p?rbashk?t, pavar?sisht q? asgj? nuk mor?n me vehte nga  privatizimi  saj. Kuadrot Ushtarake edhe n? periudh?n post komuniste, e kan? treguar me vepra konkrete q? ideali i tyre t? spikati edhe n? momentet dhe ngjarjet e dhimbshme q? ka kaluar Atdheu, jo nga armiqt? e jasht?m, por nga etja p?r pushtet br?nda llojit sic ishin ngjarjet e fillimit t?  ndrrimit t? sistemit dhe m? pas n? revoltat dhe z?m?rimin e madh popullor nga politika e mbrapsht? e politikan?ve t? t? gjitha ngjyrave p?r futjen e p?rcarrjes dhe urrejtjes midis Krahinave... Ishin ushtarak?t ata q? u rreshtuan t? par?t n? mbrojtje t? Atdheut, e t? par?t do t? jen? edhe n? t? ardhmen, pavar?sisht nga etiketimet si “sh?rb?tor? q? i kan? sh?rbyer Regjimit t? Diktatur?s”! Merret me m?nd sa q?ndrojn? k?to kur b?hen nga “Atdhetar?” q? Atdheun e duan vet?m p?r ta “mjel?”! C’do kush sot, q? kujton Komandant?t, Komisar?t, gjeneralë e ushtarakë madhorë, komandantë, specialistë, pilotë e detarë të shquar, ministra, profesorë e shkencetarë, deputetë e artistë të mëdhenj, sportistë e mjeshtra sporti, ambasadorë, poetë e shkrimtarë, gazetarë, biznesmenë, politikanë etj. ndjen nj? krenari t? ligj?shme p?r kontributin e tyre q? na b?jn? t? gjith?ve krenar?, p?rpjekjet dhe djers?n e derdhur q? krahas t? tjerave kan? edhe merita t? padiskutueshm? q? e kan? b?r? aq t? njohur Shqip?rin? edhe n? aren?n nd?rkomb?tare. Autor?ve   Kujtim Borici dhe Maksi Fejzulla,  i ?sht? dashur nj? pun? e madhe voluminoze dhe sakrifica t? shumta p?r t? na sjell? t? katar kolanat e Librave “Sk?nderbegasit nd?r vite..”dhe e e pesta q? ?sht? n? botim  t? cil?t me nj? p?rkushtim p?r t.u admiruar, na  kan? b?r? bashk? t? gjith?ve ne , sk?nderbegasve, bashk? me t? gjith? epror?t tan? e m?suesit e paharuar, na kan? b?r? bashk? me shkrimtar?t, poet? e gazetar?, piktor? e dramaturg?, regjisor? dhe akton? t? fushave t? ndryshm?, n? nj? trup t? vet?m e n? sh?rbim t? nj? q?llimi t? vetëm. Duke filluar nga viti 1960 rreth 60% e nevojave të ushtrisë për oficerë merreshin nga Shkolla “Skënderbej”. Në këtë rrugë të gjatë historike, që nga brezi i parë me pionierët e luftës, deri në vitin 1992 kur shkolla u mbyll, shumë skënderbegas kanë dhënë jetën në krye të detyrës dhe janë shpallur dëshmorë të atdheut si në aviacion, këmbësori, xhenio, artileri etj. Me mijëra kanë dalë në pension dhe të tjerë vazhdojnë të shërbejnë në radhët e Forcave të Armatosura si drejtues e komandantë të të gjitha niveleve, deri në Shtabin e Përgjithshëm. Historia e shkollës së mesme ushtarake “Skënderbej” është një fill i pashkëputur mësimi, edukimi e formimi atdhetar, kulturor dhe ushtarak. Aty u përvijuan më së miri prirjet, pasionet dhe talentet, morën rrugë profesionet e ardhshme, u krijuan lidhje shoqërore e miqësore të sinqerta e të pandërprera ndër vite. Edhe sot e kësaj dite ne na lidh ajo vatër e ngrohtë dhe na mban të fortë e të rinj, si pjestarë të një familjeje të madhe e të pashoqe, çka e bën historinë e saj, një libër me të vërtetë mjaft të bukur e domethënës. Edhe artin e t? drejtuarit Komandant?t e Komisar?t e Njisive, Reparteve e N?nreparteve t? Ushtris?, edhe pun?n krijuese dhjetra e qindra itelektual?ve t? artit e kultur?s, edhe drejtuesit e sportist?t e talentuar t? t? gjitha llojeve t? sporteve, q? jan? me dhjetra e qindra t? till?, baza e suksesit t? tyre,  ka q?n? Shkolla Ushtarake Sk?nderbej. Por jo vet?m kaq. T? gjith? k?ta, kan? merit?n q? Shqip?rin?, e kan? b?r? aq t? njohur edhe n? aren?n Nd?rkomb?tare e njohur p?r talented e rekordmen?t e shumt? n? t? gjitha llojet e sporteve, dhe pjesmarrjen e tyre n? Spartakiada t? ndryshme, br?nda e jasht? v?ndit. Gjat? shtat?dhjet? e tet? viteve t? funksionimit t? saj Histori e Shkoll?s Ushtarake “Sk?nderbej”, ?sht? histori suksesi dhe Lavdie, dhe si e till?, t? suksessh?m e t? lavdish?m i  b?ri t? gjitha kontigjentet e saj. Gjurrm?t e historis? s? k?saj Shkolle t? Lavdishme, jo vet?m nuk do t? fshihen, por do t? p?rcillen nga nj?ri brez n? tjetrin n? t? ardhmen. Kemi t? drejt? t? nderuar pjesmarr?s q? edhe n? k?t? p?rvjetor e n? p?rvjetor? t? tjer?, ne dhe pasardh?sit tan? t? krenohen me k?t? shkoll? legjend?, me k?t? model t? nj? shkolle t? v?rtet? ushtarake q? edhe brezat q? do t? vijn?, kan? shum? p?r t? m?suar, kan? p?r t? m?suar, sepse sk?nderbegasit ashtu si u betuan, para 78 vite, I q?ndruan besnik? idealeve, i mbajt?n ato n? gji, dhe p?r k?t?, edhe brezat e ardhsh?m, kan? c’tr? m?sojn? nga kjo Shkoll? Heroin?..Lavdia do ta mbuloj? emrin dhe vepr?n e k?saj Shkolle. Lavdi t? p?rjetshme Shkoll?s Ushtarake “Sk?nderbej”!