BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Opinion / Editorial

Shqipëria, një parcelë eksperimentale

Shqipëria, një parcelë eksperimentale

Gjatë luftës së dytë botërore deri në çlirimin e vendit,partia komuniste përhapi idetë e Marksit dhe të Engëlsit. Dhe, sipas tyre, siguria e këtyre reformave pa ndonjë formulë ishte tek bashkimi popullit rreth partisë shtet. Këto ide komuniste nuk u përqafuan nga partitë e tjera, ndaj filluan debatet e më pas genocidi deri në shpërbërjen tyre. Mbasi u bë pastrimi nga “armiqtë e popullit” Partia-shtet nisi rrugëtimin nën siglën: Të ndërtojmë një shoqëri të kulturuar, me njerëz të lirë dhe të barabartë para së drejtës, por që nuk u zbatua asnjëherë në këtë vend. Ekzistonin edhe të tjera shtete që tentuan të ecnin në vijën Leniniste,por pa sukses, ndaj përqafuan idetë kapitaliste, duke u bindur se ajo ishte e vetmja rrugë që duhet të përshkonin. Shteti Shqiptar me në krye Enver Hoxhën nuk u mund para presioneve, ndaj Evropa, ashtu dhe Amerika vendosën që të eksperimentonin komunizmin në këtë vend tashmë të vetmuar. Lideri komunist,një individ vetmitar e përkufizonte veten si Zeusi. Duke shfrytëzuar luftën, ku borgjezia kishte provuar një farë dështimi,ai iu përshtat mendimit kolektiv komunist dhe të pranonte disiplinën e partisë,ku vullneti dhe njohja e individ nuk luanin asnjë rol. Në parcelën eksperimentale bota vështronte dhe analizonte dukuritë e misteret e një vendi të vogël, që e mbanin veten si një “Fanar ndriçues” në botë. Të përcaktosh vetë,do të thotë ti thuash “jo” asaj që është vetëm në vetvete. Enveri e konceptonte jetën midis lirisë subjektive dhe determinizmit shoqëror objektiv. Ai nuk e la veten deri në ndërtimin e një subjekti historik mbi individual, por dështojë ende pa e ngritur kështjellën e pamposhtur, ashtu si e trumpetonte ai në arenën botërore. Pra, përpjekja e tij për të ecur kundër rrymave të kohës modern e bëri popullin të përqafonte kapitalizmin. Po si, qysh, tek? Parcela u shkatërrua, por fillojë rinovimi nga vet komunistët,pa asnjë portret të tyren. Një miniaturë shumë e dobët dhe një portret të dytë, pa ndonjë vlerë, mospërfillës,të pakënaqur e pakureshtje. Kjo ndodhi sepse lëkura e tyre ishte shumë e fortë dhe ishte, në thelb, pikërisht ajo, që ata e quanin tragjedi. Nga pamundësia për të komunikuar me masat popullore, ata afruan në gjirin e tyre të rinjtë dhe disa persona që kishin influence në masat e gjera, ku dhe ndërtuan një tjetër parcelë eksperimentale. U krijuan shumë parti por, dy u fuqizuan, që hodhën vellon e zezë mbi popull,tre lider,që ndërroheshin në çdo tetë vjet,ku edhe vazhdojnë të sundojnë parcelën. Berisha me partinë demokratike, i cili e fillojë shkatërrimin, i papërmbajtur në idetë që serviseshin nga Evropa dhe Amerika. Ilir Meta me një parti fantazëm,që gërryente kudo me një shpirt, kafaz të nëndheshëm dëshirash. Edvin Rama me një punë të dukshme, fanatik i disiplinës, me shfrim pasionesh, moskokëçarës, ushtronte ndaj vetes dhe grupit të punës metoda prusiane,ndërkohë populli numëron qindarkat, ata dhe klani tyre numërojnë milionat. Dhe, si përfundim mospërputhja midis bishave të uritura, që ende kërkojnë të kthehen me eksperimentet e tyre në parcelën e ferrit. Të pazbutur me hekurin e skuqur, trysni të vazhdueshme, duke sfilitur edhe më shumë këtë popull mjeran.