BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

Shumë zhurmë për asgjë: përse mediat e huaja nuk përfshijnë kryeministrin shqiptar?

Shumë zhurmë për asgjë: përse mediat e huaja nuk

Një nga gazetat më të mëdha të botës, gazeta “The New York Times (Kohët e Nju Jorkut)”, me një qarkullim mbi 2 milionë kopje në ditë, me 740 mijë abonentë të kopjeve fizike dhe 8.6 milionë abonentë dixhitalë me pagesë në të gjithë botën, është marrë shumë në detaje me rastin e ish-drejtuesit të departamentit të kundërspiunazhit në zyrën në Nju Jork të Agjensisë Federale të Hetimit (FBI) të Shteteve të Bashkuara, Charles McGonigal https://www.nytimes.com/2023/02/03/nyregion/fbi-intelligence-charged-albania.html; https://www.nytimes.com/2023/01/28/nyregion/fb-indictment-mcgonigal-deripaska.html), i akuzuar për shkelje të etikës dhe rregullave të FBI-së. Megjithatë, gazeta asnjëherë nuk ka përmendur emrin e kryeministrit të Shqipërisë si në shkelje të normave të sjelljes së një kryeministri, ose, akoma më keq, si i përfshirë në lobim të paligjshëm, me akuza të korruptimit të një zyrtari të një agjensie federale amerikane. Dhe për më tepër, të institucionit më delikat dhe të mirëvrojtuar të shtetit amerikan, siç është FBI. Të njëjtën gjë ka bërë edhe gazeta tjetër amerikane e rangut botëror, “The Washington Post(Korrieri i Uashingtonit)”, me një qarkullim mbi 1.5 milionë kopje në ditë, me 653 mijë abonentë të kopjeve fizike dhe 7.2 milionë abonente dixhitalë me pagesë në të gjithë botën. Edhe ajo në artikujt e saj (

https://www.washingtonpost.com/national-security/2023/01/23/mcgonigal-deripaska-indictment-fbi/ ; https://www.washingtonpost.com/video/national/former-fbi-official-charles-mcgonigal-had-distressing-day/2023/01/23/7872b1f9-dd86-4eea-af95-15ab7bd3458f_video.html; https://www.washingtonpost.com/national/us-ex-fbi-counterintelligence-agent-aided-russian-oligarch/2023/01/23/d56c9186-9b3e-11ed-93e0-38551e88239c_story.html) i përshkruan të gjitha rethanat se si ky zyrtar i lartë i FBI-së, i ngarkuar të gjurmonte oligarkun rus, miliarderin Oleg Deripashka, kishte rënë në listëpagesën e tij. Përshkruan edhe detajet e pretencës së prokurorëve amerikanë. Por asnjëherë nuk cilëson sjellje të gabuar etike të kryeministrit shqiptar, apo të denoncojë lobim të paligjshëm të tij. Dhe një gazetë që ka detyruar Presidentin amerikan Riçard Nikson të japë dorëheqjen në vitin 1974, duke publikuar skandalin e përgjimeve Watergate, nuk ta përton të denoncojë një lobim të paligjshëm apo tentativë për korruptim të një zyrtari të lartë amerikan(për më tepër të FBI-së!), nga kryeministri i një vendi të vogel. Edhe gazetat e mëdha të kontinentit evropian, për shembull gazeta franceze “Le Monde”, në shkrimin e saj “Rënia dramatike e një ish-agjenti të FBI-së”( https://www.lemonde.fr/international/article/2023/01/25/la-chute-spectaculaire-d-un-ancien-cadre-du-fbi-soupconne-d-avoir-uvre-pour-des-interets-etrangers_6159235_3210.html), apo gazeta gjermane “Der Spiegel (https://www.spiegel.de/ausland/usa-ex-fbi-agent-soll-fuer-russischen-oligarchen-gearbeitet-haben-a-02654ef7-f948-4eec-946e-46665bba15b7), apo gjigandët britanikë “The Guardian” (https://www.theguardian.com/us-news/2023/jan/23/fbi-charles-mcgonigal-oleg-deripaska-russia-putin), “The Herald Tribune” (https://www.pressherald.com/2023/01/23/u-s-ex-fbi-counterintelligence-agent-aided-russian-oligarch/), etj. flasin me hollësi për akuzat e ngritura nga drejtësia amerikane ndaj ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, por asnjëherë nuk përmendin kryeministrin shqiptar si të përfshirë në lobime të paligjshme, apo në korruptim ndaj zyrtarit amerikan. Po pse nuk e bëjnë këtë të gjitha këto gazeta të mëdha me tirazh miliona kopje, që praktikisht përfaqësojnë ajkën e shtypit botëror? Po ruajnë Ramën? Dhe pse e bën këtë lidhje dhe lëshohet në akuza opozita jonë? Ngaqë realisht kryeministri ynë ka provuar të korruptojë një zyrtar të lartë amerikan? Po të ishte kështu, Ramës nuk do t’ia përtonin jo vetëm mediat amerikane, por as edhe mediat evropiane. Tek e fundit, nuk do t’ia përtonte dhe do të merrej seriozisht me të edhe vetë drejtësia amerikane, apo Departamenti Amerikan i Drejtësisë. Asgjë e tillë nuk ka ndodhur. Prandaj dhe nuk na ngelet veçse të themi që të gjitha akuzat e ngritura nga opozita jonë nuk janë gjë tjetër, veçse shumë zhurmë për asgjë. Thjesht nuk ka asgjë të paligjshme nga takimet e kryeministrit të vendit tonë me zyrtarin e lartë amerikan. Kjo është e gjithë e vërteta, e provuar nga sjellja e të gjitha mediave më të rëndësishme të botës.