BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

“Skleroza bulbare”, lufta e një gruaje kundër një tundimi të padukshëm

“Skleroza bulbare”, lufta e një gruaje kundër një

Ngadalë, por sigurt, jeta rrjedh si një lum i qetë në shpërndarje të një bukurie të fshehur. Është një udhëtim që shpesh na përballon me sfida të papritura, duke na detyruar të përballemi me situata të pamundura për t'i kuptuar dhe për t'i kapërcyer. Në qendër të këtij udhëtimi të vështirë gjendet një grua e cila është përballur me një tundim të padukshëm: skleroza bulbare. Është një kundërshtar i përjetshëm, një sfidë që i ka rënë kambanës së saj të jetës, duke e bërë atë të ballafaqohet me një realitet të papritur dhe të frikshëm. Historia e saj fillon si një pikë e vogël në horizontin e jetës së saj. Një jetë e mbushur me gëzime dhe vështirësi të zakonshme, por asgjë që të mos mund të kapërcehet me guxim dhe përkushtim. Por, siç ndodh shpesh në këtë rrugë të gjatë të jetës, një ndryshim i befasishëm, një diagnostikim i papritur, shndërrohet në një përcaktues për të ardhmen. Skleroza bulbare - një emër që përbën një hije të errët mbi të ardhmen. Është një sëmundje e rrallë, por e tmerrshme, e cila gradualisht kufizon aftësitë motorike dhe të gojës, duke shkaktuar humbjen e kontrollit mbi muskujt thelbësorë të nevojshëm për të folur, të ngrenë, dhe për të frymëzuar. Por ajo është më shumë se një sëmundje fizike. Është një sfidë për shpirtin dhe psikikën e një personi. Për gruan në qendër të kësaj historie, skleroza bulbare nuk është vetëm një gjendje mjekësore, por një dëshmi e vërtetë e forcës së njeriut për të përballuar sfidat më të mëdha të jetës. Në ballafaqim me një tundim të tillë të padukshëm, ajo nuk ka zgjedhje tjetër veçse të ndezë flakën e brendshme të guximit dhe të vullnetit të saj për të luftuar. Në këtë udhëtim të vështirë, ajo gjen forcën në dashurinë dhe mbështetjen e familjes, të afërmëve dhe miqve të saj. Ata janë shtyllat e forta që e mbajnë atë në këmbë, ndërsa ajo përpiqet të shpëtojë nga hija e errët e sklerozës bulbare. Bashkë me ta, ajo përballet me çdo ditë si një sfidë të re për të shijuar çdo moment të jetës dhe për të përjetuar bukurinë që vjen me të. Në mes të vështirësive, ajo gjen forcën për të qeshur, për të ëndërruar dhe për të shpresuar. Sepse edhe përkundër errësirës që e rrethon, ajo di se drita e saj personale nuk shuhet kurrë plotësisht. Është një dritare e vogël që rrëfen historinë e një gruaje të fortë dhe të guximshme, që pavarësisht sfidave, vazhdon të shndërrojë hijen e errët në një pikënisje të dritës së brendshme dhe frymëzimit për të tjerët.

Shënim: Kjo është histori e vërtet dhe autorja e këtij shkrimi është personi që është diagnostikuar me këtë sëmundjen tinëzare, sikundër është Skleroza Laterale Amiotrofike (ALS), ose siç njihet ndryshe Skleroza Bulbare dhe ndërkohë ajo ka zgjedhur të flasë në vetën e tretë, duke ndarë përvojën e saj të dhimbshme me lexuesit.