BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

Sporti është shëndet

Sporti është shëndet

Sporti është një nga mënyrat më efektive për të mbajtur trupin dhe mendjen të shëndetshëm. Ka shumë arsye pse sporti është i rëndësishëm për shëndetin tonë:

1.      Forcon sistemin kardiovaskular: Aktivitetet sportive të mëdha, si vrapimi, noti, ose futbolli, përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe të gjakut duke forcuar muskujt e zemrës dhe duke rritur kapacitetin e frymëmarrjes.

2.      Përmirëson shëndetin e muskujve dhe të eshtrave: Pjesëmarrja në sporte që përfshijnë forcën, si peshëngritja ose vrapimi në kodër, ndihmon në rritjen e masës muskulore dhe në përmirësimin e densitetit të eshtrave, duke zvogëluar kështu rrezikun e osteoporozës dhe lëndimeve të tjera.

3.      Rrit nivelin e energjisë: Sporti ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe në lirimin e endorfinave, të cilat janë hormone që ndihmojnë në rritjen e ndjenjës së lumturisë dhe energjisë.

4.      Përmirëson qëndrueshmërinë dhe fleksibilitetin: Aktivitetet sportive të ndryshme ndihmojnë në forcimin e muskujve dhe në rritjen e fleksibilitetit, duke reduktuar kështu rrezikun e lëndimeve dhe duke përmirësuar aftësinë tonë për të kryer detyra të përditshme me lehtësi.

5.      Ndihmon në menaxhimin e peshës dhe ul rrezikun e obezitetit: Duke u angazhuar në sport, ne djegim kalori dhe ndërtojmë masë muskulore, duke ndihmuar në ruajtjen e një peshë të shëndetshme dhe në uljen e rrezikut të sëmundjeve të lidhura me obezitetin.

Përveç kësaj, sporti promovon edhe një stil jetese të shëndetshëm, duke inkurajuar një dietë tërheqëse dhe duke na ndihmuar të kultivojmë disiplinën dhe angazhimin. Ai gjithashtu përforcon lidhjet sociale dhe ndihmon në zbutjen e stresit dhe ankthit. Pra, sporti është shumë më tepër se thjesht aktivitet fizik; ai është një mjet i fuqishëm për të mbajtur trupin dhe mendjen të shëndetshëm dhe për të promovuar një jetesë të qëndrueshme dhe të lumtur.