BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Opinion / Editorial

Të fshehtat e piramidave

Të fshehtat e piramidave

Më 1789, në rërën përvëluese të shkretëtirës, në Gizeh (Egjipt), një ushtri ishte në gatishmëri në prag të betejës. Komandanti i saj, në vend që ta vriste mendjen për çka do të ndodhte, bënte përllogaritje. Ky ishte Napoleon Bonaparti, i cili do të bëhej Perandori i Francës dhe do ta përshkonte Evropën me zjarr e hekur. Në ato momente, Napoleoni arriti në përfundimin se me blloqet prej guri të Gizehut mund të ndërtohej një mur rrethues i krejt territorit të Francës, 3 metra i lartë dhe 30 centimetra i trashë. I shtangur, si shumë të tjerë para tij, nga madhështia e piramidave, Napoleoni u tha ushtarëve me fjalët: "Nga maja e këtyre piramidave, dyzet shekuj do t'ju soditin!". Fushata e Napoleonit në Egjipt nuk i doli ashtu siç pat shpresuar, por ajo fushatë i dha shkas thellimit në të fshehtat e mrekullive të Egjiptit të lashtë. Të mos harrojmë, bie fjala, që Shampolioni (Champollion) ia doli mbanë të deshifronte hieroglifet.  Ata që mijra vjet më parë patën lartuar drejt dielliot piramidat, ishin faraonët Keops (ose Kufu), Kefren dhe Mikerinos. Faraonët pararendës të tyre ishin varrosur në mastabale (prej tullash ose gurësh). Një varr i tillë (mastabal) përbëhej nga një pus vertikal, poshtë të cilit vihej horizontalish i pajeti. Pas vdekjes, hyja e varrit murosej, ndërsa pusi mbushej me gurë, dhé dhe rërë. Jashtë, në drejtim të Lindjes, ndërtohej një kapelë e vogël, ku zhvilloheshin shërbesat fetare. Këto mastabale, me kalimin e kohës, u bënë gjithnjë e më të mëdha dhe u zbukuruan.  Faraoni Xhoser ndërtoi një lloj tjetër varri - piramidë me shkallë.   I realizuar nga arkitekti Imhotep, i cili më pas do të cilëso quhej zoti i arkitektëve, varri ishte 61 metra i lartë, me gjashtë shkallë zë mëdha; përmasat e bazës së piramidës ishin 109x125 metra. Nën piramidë, tepër thellë, gjendet kthina në të cilën u vendos trupi i pajetë i Xhoserit, sidhe kthina të tjera ku prehen njëmbëdhjetë të afërm të tij. Shumë faraonë të mëvonshëm gjithashtu ndërtuan piramida me shkallë, por më të thjeshta. Snefru, i ati i  Keopsit, ndërtoi një piramidë të veçantë, në trajtë rombi. Piramida e përkryer, e cila ka hyrë në histori si njëra nga shtatë mrekullitë e botës antike, është ajo e Keopsit. Ajo ze një sipërfaqe prej katër hektarësh dhe fillimisht ishte147 metra e lartë. Faqet e piramidës janë të orientuara drejt katër pikave të horizontit dhe ndriçoheshin nga drita e diellit të nxehtë të shkretëtirës falë pllakave të bardha gëlqerore me të cilat ishin veshur.