BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Opinion / Editorial

Të munguarit e mëdhenjë në federatën e opozitës të bashkuar e kthejnë në nul marrëveshjen

Të munguarit e mëdhenjë në federatën e opozitës

Që opozita të bashkohet është domosdoshmëri për t’i dhënë kuptim pluralizmit politik tek ne. Bashkimi me minuse,përjashtime dhe aq më tepër anashkalime në realitet nuk është baraz me setencën popullorem, “ Bashkimi bënë fuqinë” I tillë mund të konsiderohet edhe bashkimi me mungesa serioze i frontit opozitarë i ditëve të fundit. Nuk jemi të grupimit që shqetësohet nga marrëveshjet numerike opozitare.As nga ata që llogarisin fitore ose humbje të njërës apo tjetrës palë. Vlerë përcaktuese e marrëveshjeve realisht në këto raste, është, cila është përmbajtja e bërjes bashkë, sa produkt prodhon. Në se korren fryte, atherë jemi në drejtimin e duhur dhe rezultatet nuk do mungojnë. Mazhoranca vihet përballë përgjegjësisë dhe kontrolli opozitarë bëhet real dhe më i prekshëm. Prej këtij kontrolli nuk fitojnë thjeshte partitë politike dhe as ndryshojnë raportet, pozitë- opozitë pasi këtë e vendosin votuesit përmes votës së përgjthëshme të shqiptarëve. Gjithësesi bashkimi, një të mirë e ka. I bën bashkë, kryetarët e partive madhore dhe atyre minore, atyre që kanë kryetar, po jo antarë, po së paku shikohen sy më sy dhe qajnë hallet me njëri tjetërin në të njëtën tavolinë edhe pse nuk nuk kanë të njëjtin hall. Se halli hallit nuk i ngjanë. Halli i parë që i bëri bashkë, partitë në opozitë është ai si të ngrenë barikada ndaj SPAK dhe ta bëjnë ilegjitim këtë strukturë sa herë zgjatin dorën nga kampi opozitar. Më konkretisht si të mbrohet kryetari i “Rithmelimit” dhe familja e tij. Këtë motiv ka edhe marshimi para pallatit në “Rrugën e shpresës”, atje ku përditë mbahen mitingje dhe jepen direktiva për të qëndruar së bashku sipas pjesmarrësve për të mbrojtur kushtetutën dhe liritë e pluralizmin nga regjimi i Edi Ramës. Po më së fundi regjimit i është shtuar ose i eshte bashkangjitur me propagande me supozime dhe përdhunë nga opozita tjetër edhe pjesa zyrate e opozitës, kryesuar nga Lulzim Basha. Bile të dya këto palë,qeveria dhe PD trajtohen si të ishin vëllezërit siamezë. Kur shahet njeri patjetër shahet edhe më fortë tjetëri. Kur realisht, PD zyrtare, është shumë më agresive dhe kritike ndaj mazhorancës dhe përditë e fshikëllon, po natyrIsht as me dhunë as me fuishekzjarre aq më pak me flakadanë apo me aktivizim të simfonisë së birbilave. Në këtë kuptim, paraqitja e PD dhe Bashës si aneks I PS-së është gabim fatal i Federastës më të re asaj opozitare. Marrëveshja e disa partive opozitare për t`u bashkuar, duke përjashtuar PD dhe shmangur forcën që është në opozitA më properndimore tek ne, është, jo thesht një gabim fatal i iniciatorëve, atij që flet nga ballkoni dhe të tjerëve të delegurit si dikur ata që Komiternit, po edhe një mangësi që flet për paragjykime dhe mosbashkim real. Nuk është vetëm PD, po edhe disa parti të tjera me zë të veçantë që nuk iu qasën bashkimit, po që janë me reputacion, mund të themi se ky është bashkim pa vlerë, është një fiasko nga e cila do rjedhin shumë ujëra dhe asnjëherë nuk do konsdierohet bashkim i kompletuar. Bashkim, pa PD zyrtare e duan apo jo në tavolinë krerët e federatës më të re opozitare nuk mund të ketë. Ky është një bashkim i munguar ose më sakt nuk është fare bashkim aq më tepër që PD e drejtuar nga Lulzmi Basha është partia që zotron, siglën, vulën edhe pse selinë ia kanë rrëmbyer me puç. Ky është bashkim me simbolika. Nuk është bashkim real. Ose më sakt, është bashkim me mungesa të thella. Pa PD zyrtare, kemi bashkim për të brohoritur se jemi fuqi e madhe e ndryshimit,po është në fakt bashkim për pazar, thjesht imagjinare.