BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Opinion / Editorial

Teatri politik komik, Meta- Monika

Teatri politik komik, Meta- Monika

Monologu komik, politik i Metës, ishte një krijimtari dhe një risi, që se interpreton dot çdo njeri, që shpërtheu nga një skraparlli, që ka shumë energji, fuqi dhe fantazi, që kur e dëgjon të ngjall habi. Gjestikulacioni, figuracioni, tonacioni dhe akrobacia në cirkun mediatik prej kameleoni, te Fejzo opinioni, ishte në nivele të larta kampioni. Ishte tepër i eksituar, i revoltuar, i indinjuar, fliste me këmbë e me duar, me një fjalor të shfrenuar, SPAKUN duke e akuzuar, e kërcënuar, se me Amerikën ka bashkëpunuar, për ta eliminuar duke e dënuar. Ky hero i ditëve të lirisë, që është i “pastër”, nuk është bërë “ kurrë pisë”, i ngarkojnë kot në kurriz, përvetësime të pasurisë dhe kjo është një rrymë e tradhtisë, që Rama me “specialistë” ja ka kurdisë, duke shfrytëzuar dhe hileqarë e tradhtarë brenda shtëpisë. Gjuha agresive dhe simbolet e kamuflimit, gjatë emisionit të “xhirimit”, tentoi për ta përdorur si varkën e shpëtimit, duke nxjerrë në pah shpatën e trimit, nëpërmjet ligjërimit. Nxori xhevahire nga goja, foli e çfarë nuk foli, “unë jam “Vojo Kushi”, unë jam “Mic Sokoli” , që vetëm një rival kam që më konkurron, që është nga Viçidoli. Dhe vazhdoi ligjëratën, duke mburrur “nongratën”, kërcënoi duke kujtuar sfurkun dhe sëpatën, që të vrasin ditën dhe të qajnë natën dhe e faturojnë tjetër kund mandatën. Dy “gladiatorë”, që janë krenarë, mburren me origjinën nga kanë ardhur, nga Viçidoli në Skrapar, për 33 vjet kanë qenë të parë, nga president te kryeshtetarë, kanë shkatërruar, kanë vjedhur dhe kanë vrarë dhe asnjë ndëshkim s’kanë marrë. Lind pyetja pse e ka pasur vështirë drejtësia, nuk dihen bëmat e tyre, nuk dihet pasuria, është bërë pronë e tyre Shqipëria?! Tashti që doli në skenë SPAKU, ka filluar t’i gërvish sëpaku, edhe pse ende s’u ka dalë gjaku, u ka ardhur për fyti laku te praku, urojmë të vejë te i zoti haku, mos ndodhi si më parë, që ju vu kapaku. Te fejzo opinioni pamë terror, fliste për tradhti e grup armiqësor, që ishte shfaqur te Partia e Lirisë, por jo vetëm te partia por dhe brenda shtëpisë, kërkojnë që këtë hero të demokracisë, ta njollosin ta bëjnë pisë, t’i ofrojnë një dhomë brenda qelisë. Por ai kërceu si fajkua dhe solemnisht u betua, se do mbrojë partinë dhe s’pyet as për gruan. Do ta nxjerr në “ankand” Monikën, nuk e njeh shantazhin nuk e njeh frikën, s’pyet as për SPAKUN as për Amerikën. Ata publikisht i akuzoi, se Rama i manipulojë, që padrejtësisht ta deskrititojë, por ai s’trembet, se ka stof heroi. Luan si aktor duke u hedhur tel më tel, krekoset e mburret maj shtyllave si gjel, por llogaria mirë nuk i del, dhe pse Monikën po e përdor si bedel. Pas Metës Fejzo opinioni nuk vonoi, thirri në skenë Monikën që ta promovoi dhe ajo si “lider” me përvojë, kontradiktat familjare i justifikoi e motivoi, se janë për interesa madhore politike, dhe bëri interpretime tepër komike. Kur dëgjon xhevahiret e çiftit Meta, të duken përralla, ose barsoleta, që ja shesin popullit si receta, apo ky çift ka ca defiçenca?! Lavjersi i pushtetit sa majtas djathtas, ka bërë karrierë, me filozofinë hap një derë dhe mbyll një derë, duke vjelë frytet e pushtetit që ka vlerë. Me opsionet që lëshoi Pometeu, “bombën atomike” shpërtheu, u drodh toka e u tund dheu, i duket se popullin e gënjeu, se unë vij me shpatë ta çliroj,si Skënderbeu. Presidenti ynë komik, u zgjua nga gjumi letargjik dhe pasi akuzoi bashkëshorten Monik, që e ka kthyer partinë në çiflig, deklaroi se ky është një veprim nepotik. Sa shpejt Meta u kujtua, papritur nga gjumi u zgjua, tani e mori vesh se Monikën e kishte “grua”, se kur i la partinë ishin mish e thua, dhe nepotizmi nuk ju “besua”. Kur dëgjon këto telenovela presidenciale, me argumenta e logjikë kaq banale, të duket vetja karnavale. Shyqyr që nuk lozim nga mentë e kokës, të vjen turp që je shqiptar, se u bëmë gazi i botës, por për opinionin politik këto përralla janë bërë të modës. Vazhdimisht e kemi par nëpër ekrane televizive, këtë qyqar, që flet i revoltuar e pasionuar, pa ndaluar, me këmbë e me duar, ndihesh i deziluzionuar dhe mendon: “ mjerë shqiptarët kush i ka drejtuar”. Vazhdon përsëri duke deklaruar, se vetëm ky këtë popull ka për ta shpëtuar, bashkë me aleatin e tij të shquar, që kacavjerret në dritare duke ligjëruar, se janë duke vuajtur, që shumica e popullit ka emigruar, duke menduar, se populli shqiptar ka për t’i besuar. Është betuar, sa të vij në pushtet, këtë plagë ka për ta rikuperuar, duke klonuar, për një vit 4 milionë ka për të shtuar. Ç’po na dëgjojnë veshët e ç’po na shohin sytë, gjeni si ky s’ka të dytë, na morën frymën marrëzitë, njëri hidh e tjetri prit, asnjë budallallëk s’na çuditë, por në fund të tunelit s’po shohim dritë, se kjo klasë politike e ka marrë peng Shqipërinë dhe s’hapin rrugë për të rinjtë.