BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Opinion / Editorial

Tempujt e mëkateve të mëkatarëve...

Tempujt e mëkateve të mëkatarëve...

Hapat kishin lënë ndërtesën e piramidës dhe ishin futur ''rrugicës së shpresës'' që ka muaj zien nga thirrje, por shpresa, po humbet dhe më të besuarit e shpresës . Ajo që i mbledh poshtë dritares së kryetarit të rithemelimit me ''arrest shtëpie ''s'është veçse ...

 -Tempulli i mëkateve të mëkatarëve, - m'ë ndërpreu lidhjen, fjala e shokut që ndiqte nga poshtë gjysëm bustin e kryetarit të rithemelimit, mbuluar nga dy flamurët, a thua se ishte kryqi që kishin kryqëzuar ...

 - Ç'bëjnë mëkatarët! - më preu fillin e mendimeve sërish shoku .

 - S't'ë kuptoj !?

 - Edhe fëmija në bark e nënës, ndjen dhimbjen që kanë mbjellë, duart e zgjatura të këtyre njerëzve të pushtetshëm, përmes pushtetit të korrupsionit, mblidhen në tempullin e partisë për t'ja falur mëkatet . ''Rrugica e shpresës'' kthyer në një tempull, ku shkojnë e falën të njëjtat fytyra, si për të dashur të pastrohen nga mëkatet e tyre . Sot i vetmi tempull që mund të pastrojë nga mëkatet, është drejtësia, por që ata të cilët janë të mbytur në mëkate, përpiqen t'i lajnë ato, duke e kthyer forcën politike që përfaqësojnë, në një azil, azilantësh ''politik'', njësoj si Muaxhedinët edhe nga kampi, përpiqen të ngjallin turbullira .... Zaten politikanët e rangjeve të larta apo peshqit e mëdhenj, për t'i shpëtuar drejtësisë, kanë kërkuar azil politik në Zvicër, si rasti i zv/kryeministrit, ndërsa më dhëmbë gjati, azilin e shtëpisë e ka kthyer në një tempull ''Indue'' të rithemelimit, ku shkojnë për çdo mbrëmje murgjit, marrin bekimin e kryemurgut... Tani që SPAKU ka vënë nën hetim dhe kryetarë e PL -së të gjejë vend, ku të futet bashkia e Tiranës, sepse ndërtesa e saj për çdo të premte, është kthyer në një tempull, ku do të falen anëtarët e këshillit bashkiak të PL-së dhe rithemelimit, me demek për 5D, por e gjithë lufta është për të mbyllur plagën që i kanë hapur vetes nga hetimi për korrupsion të kryetarëve ....Është për të ardhur keq, kur dëgjon nga ekrani i NEWËS -24, ishin ambasadorin e OKB, të shprehet se për të tilla raste do t'i kishte vënë zjarrin dhe kryeministrisë . Ç'të bëjë ambasadori i ka në gen baballarët shpirtërorë, për të cilët djeg Shqipërinë siç i kanë vënë flakën në vitet e demokracisë, duke e kthyer në një vorrzë lufte, duke çuar për dhjamë qeni, mundin e djersën 50 vjeçare të një populli që me aq mund, kishte ngritur gjithë infrastrukturën në gjitha fushat e ekonomisë aq sa s'kishe nevojën t'i shtrije dorën kurrkujt, ndërsa sot shqiptarët kanë marrë pasaportën e emigrantit të përjetshëm ... Artileria e rëndë e Pekës në ekranin e STV mbështet me zjarr, duke i kthyer emisionet e RT3 në një fushë betejë kundër kryeministrit edhe pse janë për konsum të brendshëm të politikës italiane, sepse për shqiptarët e drejtësinë shqiptare u është prerë fletë arresti me kohë e me vakt, të gjithë të akuzuarve të telenovelës, por që moderatorit i duhet të mbledhë ca avokatë Gjokutaj, shëtitës për të mbushur ekranet, se drejtësia e reformuar është e kapur nga kryeministri, - nuk kishte të zbrazur mbushja e njeriut të shqetësuar për fatet e vendit të tij në lëngim, po ku dhe kujt t'ia shprehte, kur ekranet tona ditë e perëndije, mbajnë në gojë fatin e dy njerëzve, a thua se këta kanë bërë vezën e artë, kur drejtësia i heton, pikërisht për korrupsionin i cili nga gjithkush është i prekshëm, por vetëm nga ata që janë të mbytur, të cilët për të shtyrë fundin e tyre të hidhur kanë vënë në dispozicion gjithë arsenalin e forcës politike që drejtojnë, si e si të ngjallin turbullirat në vend . Jo se SPAK-u ka nën hetim dhe ministra, drejtorë, kryetarë bashkish, por as PS-së, as Republikania as PD - ja zyrtare, nuk del në mbrojtje, përkundrazi është në mbështetja të drejtësisë së reformuar, ndërsa ritheme- limi, PL -ja, Omonia, u bënë copë e thërrime, në mbrojtje të kryetarëve nën hetim, duke i kthyer partitë në ''sekte'' edhe pse vetë u ngjirë duke thënë për sektin e ''Rilindjes '', kur është ''Rilindja'' ajo që sot, po e kthen në shina të shëndosha demokracinë, pavarësisht vështirësive dhe pengesave, por drita e jeshile po troket në dyert e shqiptarëve shpresë vrarë . Të kthyer në azile për azilantët e tyre nën hetim për korrupsion, breshëria e sulmeve kalon edhe për ndërkombëtarët të cilët intimidohen direkt apo indirekt, se vallaha po shkelin parimet demokratike, kur sot e gjithë ditën, shihet se si merret penga demokracia nga një grusht militantësh, duke protestuar në emër të luftës kundër korrupsionit, kur vetë janë të zhytur kokë e këmbë . Nuk ka si të ndodhë ndryshe kur çdo mbrëmje një grusht njerëz, shkojnë e falen poshtë dritares së kryetarit të tyre, mos kthehet në një sekt të verbuar pas kryetarit, i cili si gjithkush qytetar i ndershëm në zbatim të kushtetutës, duhet të shkojë e të përballet me drejtësinë . Shfrytëzon militantë për t'i hedhur në protesta, duke i bërë gjyqin gjykatës. Forcat politike rithemelimi, PL -së, Omonia, po kthehen në tempuj të faljes së mëkateve të disa mëkatarëve të cilët nën hetim, luftojnë të mbrohen nën emrin e mbrojtjes së partisë nga sulmet përçarëse të kundërshtarëve politikë që kanë marrë peng vallaha drejtësinë, duke kaluar në akuza monstruoze si ajo e presidentit të PL - së, se kryetari i SPAKUT, lufton për t'ja marrë partinë . Në se partia kthehet në një vegël në mbrojtje të interesave të kryetarit humbet të qënurit e një force në shërbim të interesave të vendit e demokracisë, duke u kthyer në një sekt të dëmshëm e shumë të rrezikshëm për shoqërinë . Protestat para bashkisë së Tiranës për 5D -të, kur ata janë nën hetim, s'prodhojnë tjetër veçse anarki në vend, për të mbuluar gjurmët e korrupsionit të peshqve të mëdhenj . Në se drejtësia do të ishte e kapur nga kryeministri, nuk do të ndodhnin arreste pushtetarësh në një kohë kaq të shkurtër, kur dikur as që mund të flitej . Është pikërisht mbështetja nga kryeministri i drejtësisë, ky tërbim i madh militantësh opozitarë vënë në shërbim të kryetarëve të rithemelimit e PL-së, si e si të ngrenë barjera për dështimin e drejtësisë së reformuar, por i pret fundi i turpshëm i tyre, për sa kohë ka mbështetjen edhe të perëndimorëve . Koha e tempujve të mëkateve e mëkatarëve po i vjen fundi .....