BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Opinion / Editorial

Thonë-Lufto për të dhe Gjej Paqe...! Izrael-Palestinë-Iran-Rusi, Sot

Thonë-Lufto për të dhe Gjej Paqe...!

Në kohë paqeje, baza paradigmatike e politikës dhe e politikëbërjes është në gatishmëri për çdo gjë që vjen, me çdo gjë që është e nevojshme. Enigma e mozaikut ndërkombëtar ka mbërritur në një pikë ndryshimi drakonian, jo vetëm për shkak të madhështisë së Amerikës përsëri; Jo vetëm për shkak të paqes së brendshme të BE-së ekstraterritoriale franceze; Jo vetëm për shkak të qëndrimit në ankth-të padurueshëm të- vetëm Zoti e di pse? – të një Rusie të fortë! Tani, -për n’jo-pastaj – n’luftë të sistemuar e pa hapësirë heshtjeje; dhe për të dalë në pikën kryesore, Izraeli me vullnet ose jo, theu arkitekturën e flamurit të vet. Izraeli doli nga një errësirë në një errësirë mjaft të errët-  ai udhëtoi në një -ëndërr brenda një ëndrre; Ose thjesht do të zgjohet nga marrëdhëniet agoniste me një Palestinë të trazuar... Si mund të ndodhë, -vetëm -...është?! Lufton për të!; Lufton për çfarë?! Izraeli; -luftë për udhëheqje, Palestina; -Luftë për rregull; Gjithçka që dëshirojnë; gjithçka që zotërojnë- a’gjithçka që ata nuk e gëzojnë në aspektin politik. Termat politikë bëhen territor; territoret bëhen harta e rajone; ndërkohë këtu hyn sërish Irani. Faleminderit për këtë, ndërkombëtarisht! Si mundet, si mund të bëhet?!  E dimjë se njerëzit vdesin dhe shpirtrat udhëtojnë. Së pari, lëndim dhe dëmtim; pastaj drejt në BE, - në një BE -jo më franceze. Në një BE gjermane më shumë. Vive! en- Suedi si një aktor ndërkombëtar me -pjesëmarrje të vlerësuar dhe peshë specifike për Strukturat e NATO-s. O Zot, Zot i Luftës! Jo më Zot i Mëshirës! E vërtetë , -Irani dëshiron ta anulojë luftën përmes luftës, në një qëndrim-situate të vëllait të madh, -Lindje. Lindja jehon Rusinë dhe Putinin, por -për hir të Zotit -mos! Mos luftoni të gjithë për -një. Ju mund të luftoni -një për -të gjithë! Vive en-Paix! Vive en-Hën, en-Yll! Adónde vas Iran? Eres T(o)u(s)? Shah? ...Mat!