BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Opinion / Editorial

Tradhtinë bashkëshortore s'e ndalon ligji, por dashuria dhe respekti bashkëshortor

Tradhtinë bashkëshortore s'e ndalon ligji, por dashuria dhe

Këto dy -tri ditë ka filluar të diskutohet për një ndryshim në kodin penal, në të cilin kërkohet të shtohet si vepër penale e të dënohet me gjobë,apo burg tradhtia bashkëshortore. Në pamje të parë,dhe për faktin konkret se tradhtia bashkëshortore po bëhet një normë njerëzore e zakonshme,sa duke kaluar në rrugë i propozon femrës dhe përfundon në hotel. Po a sjell rezultat ky nen i shkruar në kodin penal? Jo. Tradhtia bashkëshortore ka ekzistuar kohë më parë,po thuaj që kur lindi njerëzimi. E këtë tradhti e kemi lexuar në veprat e shkrimtarëve në mbarë botën, na e kanë treguar prindërit tanë. Në Shqipëri, edhe në periudhën kur zbatoheshin zakone të rrepta kanunore, edhe pse vajzës i jepej fisheku në pajë,përsëri tradhtitë kanë ndodhur, madje edhe brenda familjeve. Tradhtitë bashkëshortore kanë ndodhur edhe në sistemin shoqërisë socialiste, por nuk janë dënuar me burgime. Shtrohet pyetja: Po në rast se burri /gruaja thonë se e kam lejuar vet që të kryej marrëdhënie jashtëmartesore,a do dënohet? Po ato tradhti, që nuk zbulohen, nuk denoncohen nga personi që tradhtohet, por e gjithë shoqëria e di, se X e Z janë duke realizuar një tradhti bashkëshortore, si do parandalohet? A duhen dënuar? Ligji duhet të përforcohet kundër atyre që përdhunojnë,që torturojnë,që rrahin e vrasin gratë, dhe sidomos ata, që përdhunojnë e mashtrojnë fëmijët. Të ndalohet jo vetëm martesa me dy e më shumë gra, por të dënohet gjithashtu edhe bashkëjetesa,e cila më shumë po shkatërron sesa krijon familje. Në plan të parë të dali puna,që duhet bërë për rritjen e dashurisë dhe respektit bashkëshortor. E gjithë shoqëria të punojë e propagandoi, sidomos tek brezi i ri, rëndësinë e krijimit të familjes. Pse familja është lumturia më e madhe njerëzore e trashëguar në shekuj. Pse familja nuk ekziston pa jetesën e të dy bashkëshortëve. Pse fëmijët nuk rriten të lumtur pa shikuar të dy prindërit, të cilit jetojnë së bashku,duanë e respektojnë njëri- tjetrin,luajnë e qeshin së bashku. Kjo është një punë e madhe që duhet bërë nga familja,shkolla e shoqëria dhe institucionet shtetërore. Të fillohet nga televizivet e radiot për propagandimin se, cilat janë detyrat bashkëshortore dhe respekti midis çiftit. Të punohet nga organizatat jo qeveritare,organizatat e rinisë e të grave të secilës parti për rolin e rinisë e gruas në forcimin e familjes e jo vetëm kur kërkohet vota. Një grua e edukuar forcon familjen. Kjo është një thënie tradicionale. “Gratë janë heroinat e shtëpisë". Televizionet të shmangin emisione si Përputhen" e “Big Bradhër”, emisione të cilat nuk kanë asnjë vlerë edukative. Çfarë dëgjojmë e shikojmë në këto emisione,përveç grindjeve,ofendimeve dhe lakuriqësisë femërore. Përse femrat duhet të mbajnë zbuluar sisët e shalët,kur dihet se ato janë pjesë trupi eksituese? Çfarë vlere edukative ka, kur në sy të tjerëve shikohet që djemtë e vajzat flenë në të njëjtin krevat,ngjitur me krevatin e një femre,apo djali. Po kur shohim dy -tre çifte të tilla,pse jo dhe duke bërë seks nën çarçaf, në një cep të shtëpisë edhe pse dihet që ka kamera,por nga zjarri i ndezur midis femrës e djalit, nuk duan t'ia dinë dhe s'u bënë përshtypje. A kemi të bëjmë me një orgji? Kur këto pamje i shikon një femër/ mashkull si në qytet dhe në fshat ç'bëhet? Kur propagandohet në media ( televizione e gazeta ) se X femër u martua me burrin e tretë,apo të pestë? Po kur në televizione femrat flasin pa ndroje se shqiptarët nuk dinë të bëjnë seks, a nuk ndikon kjo shpifje e ulët,se duhet shkuar me meshkuj të huaj dhe fiton më shumë para? A nuk po kthehet tradhtia bashkëshortore e grave dhe në një burim të ardhurash? Kohët e fundit,në televizione ka vetëm propagandë politike dhe seksi. Kanë një ndikim shumë negativ. S'kanë kaluar as dy muaj që shqiptarëve iu servir për të shikuar e dëgjuar këngët e festivalit tradicionale për muzikën e lehtë. Çfarë pan e dëgjuan shqiptarët ? Pan drita shumë ngjyrëshe,veshje skandaloze dhe dëgjuan vetëm pasthirrma melankolike. Asnjë i ri nuk këndon të nesërmen e festivalit një këngë, ashtu si para viteve 1990.Kjo nuk është një nostalgji,por e vërtetë. A duhen lejuar gazetat që reklamojnë foto pornografike,sidomos vajza të zhveshura e ku shkruhet se Z -ta vajzë me hiret e saj ndezi gjithë botën...? Për 5 lekë më shumë shkatërrojmë njeriun. Jo. Tradhtinë nuk e ndalon do të ligji,por edukimi, puna shoqërore për forcimin e familjes, rritjen e dashurisë dhe respektit për bashkëshortin e njerëzve të bashkëshortëve, paraqitja e jashtme e një normaliteti, kjo më shumë në televizione. Me punën edukative shpresojmë që të eliminohet ky fenomen i shkatërrimit të familjes dhe krejt shoqërisë. E kaluara jonë ka shumë shembuj pozitivë si për forcimin e jetës bashkëshortore,emancipimi i gruas dhe marrëdhënie të shkëlqyera bashkëshortore. Nuk forcohet familja duke thënë se në vendet perëndimore të tallin po të kalosh jetën me një bashkëshort. Kjo është propagandë e bëra nga njerëz që duanë shkatërrimin e familjes, Edhe në vendet perëndimore familja është e shenjtë. Jo dënime me gjobë e burgje,por me punë të gjithëanshme, me shembuj personal, lufta kundër lakuriqësisë femërore si në televizione e gazeta. Nuk e ndalon ligji tradhtinë bashkëshortore,por edukimi i dashurisë midis bashkëshortëve dhe njerëzve në tërësi.