BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Opinion / Editorial

Veç SPAK, asgjë më pak

Veç SPAK, asgjë më pak

Ibrahim Rugova shkroi librin "Veç Pavarësi, asgjë më pak",si një përmbajtje shpirtrash shqiptarësh të Kosovës që donin lirinë nga vdekja dhe pavarësinë nga shtypja. Ishte aq e fortë ajo thirrje,ajo klithmë e ndërgjegjes kombëtare saqë kur e lexon edhe sot, ai libër të nis e tingëllon, këndon e vajton për rrugën e mundimshme po triumfuese të një populli të pamposhtur. Profecia e Tij mbi pavarësinë dhe pazgjidhshmërinë e Kosovës me ShBA, është përmbushur. Jo më kot, Georgio Napolitano, ish President i Italisë pati thënë ' nëse Rugova do të ishte amerikanë, gjermanë a francezë, do të kishte pushtuar botën me diplomaci''. Pavarësisht se nuk gjendet asnjë paralele mes historisë bashkëkohore Kosovë-Shqipëri, ky libër diplomatik dhe kjo përsiatje në labirinthet e dhimbshme te fundviteve 80'-2000 të Kosovës, ka si udhërrëfyes zbulimin dhe arritjen e pavarësisë shumëpërmasore. Shoqëritë e lira janë edhe të pavarura, janë edhe të ndërgjegjshme, janë edhe më të drejta. Fatmirësisht klasat shoqërore e politike të përgjegjshme të Kosovës e kanë nderuar dhe trashëguar thirrjen ekzistenciale të orientimit perëndimor! Të gëzosh frytet e lirisë kërkohet durim. Liria nuk është vetëm akt. Edhe dija është liri sepse më i ditur je më i lirë! Liria është fruti që duhet të mbillet në ndërgjegjen qytetare dhe të pasqyrohet në veprim. Prandaj nëse s'do ekzistonte politika, atëherë bota do të kishte më shumë burgje sesa shkolla, etj. Ky rol i klasës politike, nuk u luajt në Shqipërinë totalisht të lirë pas 90'. Sepse liria u keqkuptua me papërgjegjshmërinë. Shoqëria u bë dhunuese sepse politika fabrikoi modele dhunuese. Aq shumë anarkiste u shndërrua e djathta shqiptare saqë vuri në pikëpyetje lirinë e përbrendshme shoqërore. Padyshim që aty ku ligjet bëhen shumë të nevojshme, edhe njerëzit s’janë të denjë pastaj, për të qenë të lirë. Por Jo; kjo s'i ka hije shqiptarit të heroizmave shekullore për liri. Kjo kulturë dhune e pjalmuar nga PD, do të gjente një vështirësi shpërhapje në Shqipërinë e 2013. Është një rrugë e gjatë, por pa kthim e cila ka nisur prej qeverisë së parë të Edi Ramës dhe do përfundoj në qeverinë e fundit të Tij brenda BE. Aty ku përmbushet misioni i formimit të shoqërive të lira, tolerante e demokratike. ''Vizioni im është që të kemi një Kosovë të pavarur, demokratike, me një shoqëri politikisht tolerante dhe me një ekonomi solide, e integruar në BE, në NATO dhe të vazhdojmë marrëdhëniet tona të mira me SHBA-të'' këmbëngulte Dr.Rugova; Doktori që nuk u kopjua asfare nga doktorët e dokrrave në Shqipëri. Ndaj SPAK s'është asgjë më pak sesa fundi i dhunuesve të adhuruar të politikës shqiptare!