BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Opinion / Editorial

Vetë emërtesa: Bashkësi e Komunave me shumicë serbe i jep asaj atributin e një republike serbe brenda Kosovës

Vetë emërtesa: Bashkësi e Komunave me shumicë serbe i jep

Vetëm me faktin se zgjedhja e kësaj emërtese të kësaj sajese si Bashkësi e Komunave me shumicë serbe është shumë djallëzore dhe jep e krijon kushtet e funksionimit si një Republike autonome serbe brenda Kosovës,që më vonë ajo të shpallë pavarësinë dhe bashkimin me Serbinë. Dhe pyesim se a do ta pranonte Serbia formimin e Bashkësisë së Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginën e Preshevës? Dhe pse ish-politika dhe ish-pushteti në Kosovë nuk këmbëngulën herët dhe në kohë për një gjë të tillë, dhe pse as ndërkombëtarët nuk ia kërkuan Serbisë këtë gjë për shqiptarët e Luginës së Preshevës? Si është e mundur që as politika e Tiranës pozitë-opozitë nuk u shqetësuan dhe as nuk e mbështetën seriozisht Kosovën, kur për pushtetin dhe politikën në Shqipëri tashmë dihet botërisht se ka qenë në një linjë dhe pro çdo plani të Beogradit dhe pro çdo presioni perëndimor për copëtimin e Kosovës dhe pro për lloj-lloj kushtëzimesh e presionesh kundër saj, por jo se ish-pushteti i djeshëm dhe opozitë e sotme, edhe kjo jo se ka bërë ndonjë gjë në mbështetje të Kosovës përveçse ndonjë retorikë mjerane e sipërfaqësore. Edhe opinioni publik në Shqipëri nuk është se ka treguar ndonjë ndjesi dhe interesim për çfarë duhet bërë dhe mbështetur Kosova.

Ndërsa mediat televizive e gazetareske dhe intelektualët mediatik e opinionistët as që u ka interesuar por madje kanë qenë dhe janë edhe në dëm të Kosovës, përveçse shumë rrallë për të mos thënë se janë e numërohen me gishta. Kosovën, si politika ashtu edhe mediat e Tiranës e kanë parë nga shumë larg dhe me mendjen, sytë e veshët e indiferentizmit dhe të atyre që paguajnë për promovimin e agjendave antikombëtare, sidomos të agjendave anti-kosovare. Këtu mund të përjashtohet nga mediat e Tiranës Gazeta “SOT”, e cila ka botuar editoriale dhe shkrime për realitetin në Kosovë duke mbështetur politikën e reciprocitetit, sovranitetit dhe dinjitetit shtetëror, tërësinë territoriale dhe sovranitetin e shtetit të Kosovës dhe ka kundërshtuar si copëtimin e Kosovës ashtu edhe Open Ballkanin ashtu sikurse që si media e së vërtetës, gazeta “SOT” gjithmonë ka demaskuar dhe demaskon korrupsionin e lartë politiko-shtetëror në Shqipëri dhe ashtu sikurse që gjithmonë ka mbështetur edhe drejtësinë e re,SPAK-un dhe Vetting-un juridik e politik. Mos anëtarësimi i Kosovës në KiE nuk është dështim por është triumf i politikës dhe qeverisë së Kosovës mbi padrejtësinë edhe të atyre shteteve të cilat para 25 vitesh e çliruan Kosovën. BE dhe SHBA çuditërisht pas Pavarësisë së Kosovës punuan kundër shqiptarëve me qëllim për një rikthim “paqësor” të Serbisë në Kosovë duke përdorur lloj-lloj kurthesh, intrigash dhe eksperimentesh të padëgjuara më parë, siç është edhe ky farë Asociacioni për Bashkësinë e Komunave me shumicë serbe, që do thotë formimin e një mini-shteti serb të botës serbe në Kosovë.

Që në vitin 2008 e kam porositur politikën kosovare në Librin tim “TRIUMFI I KOMBIT” se asgjë nuk u duhet dhënë serbëve të Kosovës më shumë se sa çfarë do të marrin shqiptarët në Kosovën Lindore. Mirëpo fatkeqësisht politika e Kosovës ra në dorë të injorantëve dhe të atyre që u mashtruan shumë lehtë dhe bënë gjithfarë lëshimesh në dëm të Kosovës vetëm për interesa personale pushteti dhe korrupsioni, pasojat e së cilës po i vuan sot Kosova. BE nuk ka pse të vendosë asnjë lloj kushti, dhe Kosova nuk duhet të tolerojë dhe të kapitullojë para kushteve e presioneve të BE-së me mos pranimin e Kosovës në KiE. Kosova është e përjetshme dhe BE e KiE janë të përkohshme, dhe koha në të ardhmen nuk dihet se çfarë ngjarjesh sjell. Për shqiptarët Kosova është e para dhe pastaj BE e KiE. E pësoi një herë Kosova kur për liberalizim vizash humbi 8100 hektarë troje me Malin e Zi. Asociacionin me siguri që Serbia gjithmonë do ta përdorë më vonë si justifikim për ta bërë atë territor të Republikës së Serbisë.

Përderisa mjerisht dhe shumë fatkeqësisht pro këtij asociacioni është edhe politika zyrtare e Tiranës si dhe opozita e dështuar e Kosovës së cilës i takon “merita” e sjelljes dhe e kthimit së kësaj gjendjeje dhe derexheje të dëmshme për Kosovën atëherë zgjidhja do të ishte një Referendum popullor ku populli i Kosovës ta merrte përgjegjësinë për t’u shprehur mbi këtë sajesë antikombëtare të BE-së sipas planit serbo-sllav, formimin e Asosacionit të Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe në Kosovë. Formimi i Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe në Kosovë do ishte shpërblim për genocidin serb mbi shqiptarët e Kosovës.