BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

Zgjidhja e Mosmarrëveshjeve Zgjedhore

Zgjidhja e Mosmarrëveshjeve Zgjedhore

Në kuadër të konkurrencës elektorale, krijimi i mosmarrëveshjeve, -megjithëse i padëshirueshëm -është pothuajse i pashmangshëm,-por është tejet e rëndësishme që të krijohen mekanizmat zgjedhore efektive për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve apo konflikteve. Këto mekanizma janë me rëndësi jetike, sepse mosmarrëveshjet kanë potencial për të lëkundur integritetin e procesit zgjedhor, por mund të çojnë deri në konflikte sociale që mund të jenë të hapura ose edhe të fshehta, duke u mbartur në kohë. Sipas doktrinës ligjore-zgjedhore por edhe sipas parimeve në politikë, sistemi për “Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve Zgjedhore” i referohet sistemit kompleks të ankesave,-përmes të cilave çdo veprim ose procedurë zgjedhore mund të apelohet ligjërisht. Ankesat ligjore që lidhen me çështjet zgjedhore mund të paraqiten para agjencive/institucioneve me natyre politike ose para agjencive gjyqësore. Një sistem i tillë kompleks e ndërveprues, ka për qëllim të sigurojë zgjedhje të rregullta dhe tërësisht në përputhje me bazën ligjore në fuqi. Zgjedhjet korrekte nga pikëpamja ligjore por edhe më gjerë varen nga korrigjimet ligjore/procedurale të çdo gabimi apo veprimi të paligjshëm elektoral. Çdo parti politike, subjekt apo individ ka të drejtën të mbrohet nga ligji dhe të gjejë një zgjidhje për shkeljet e të drejtave politike me natyrë elektorale. Sidoqoftë procedurat e ankimimit duhet të jenë transparente dhe lehtësisht të kuptueshme. Ajo çfarë do të ndihmonte në zgjidhjen e konflikteve, në fakt është reflektimi për afate të shkurtra -dhe një proces sa më i unifikuar apelimi, -i cili mund të korrektojë humbjen e kohës dhe përpjekjeve të panevojshme nga të gjitha palët e përfshira. Shkeljet e ndryshme në kontekstin zgjedhor, parregullsitë dhe shkeljet e Kodit Zgjedhor, janë në fokus të veçantë gjatë punës së KQZ-së,-jo vetëm gjatë periudhës zgjedhore por edhe më tej. Entitetet e ndryshme politike përpiqen dhe punojnë vazhdimisht që të korrektojnë, përmirësojnë e përforcojnë rolin rregullator të institucionit. Në ketë kuadër, vlen për të përmendur se në frymën e Kodit Zgjedhor dhe në kontekstin e rolit të rëndësishëm stabilizues të KQZ-së, gjatë shqyrtimit e kërkesave ankimore të paraqitura, institucioni shqyrton të gjithë problematikën e tyre, -pa u kufizuar ekskluzivisht në objektin specifik të kërkesës ankimore të paraqitur nga subjekti zgjedhor, -edhe pse kjo nuk mjafton. Sidoqoftë, vërehet se ligji duhet të adresojë në paragrafët specifik në mënyrë më të detajuar kategoritë e parregullsive dhe shkeljeve së bashku me pasojat e tyre të mundshme për procesin zgjedhor. Referencat e thjeshta për shkelje të ligjit apo të Kushtetutës, përbëjnë elemente që duhet të shmangen. Juridiksioni por edhe efektiviteti, transparenca por edhe limitet kohore janë një shqetësim i madh në vendet ku gjykatat dhe Komisionet Zgjedhore ndajnë barrën e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve zgjedhore. Në parim, dispozitat e paqarta ose të paplota në ligjin zgjedhor, -apo aktet e tjera normative mund të gjenerojnë konfuzion mbi juridiksionin e gjykatave dhe Komisionit Zgjedhor në lidhje me mosmarrëveshjet zgjedhore. Kjo dinamikë komplekse ofron mundësinë dhe hapësirën për “forume” që diskutojnë e synojnë përmirësimin e situatës, -duke eleminuar pengesa dhe vonesa në procesin e instalimit të një sistemi efikas të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve. Është e qartë se rëndësia dhe rezultati i punës në institucione zgjedhore, vlerësohet dhe ka impakt të drejtpërdrejtë tek publiku. Sistemi i zgjidhjes së konflikteve elektorale në demokracinë moderne është thelbësor për ndërtimin e një sistemi politik të qëndrueshëm në vend -dhe ne synojmë të rrisim rolin rregullator e stabilizues hap pas hapi.