BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Opinion / Editorial

Zhvillimi i arsimit në Shqipëri, sfidat dhe perspektivat e ardhshme

Zhvillimi i arsimit në Shqipëri, sfidat dhe perspektivat e ardhshme

Menaxhimi dhe drejtimi i institucioneve arsimore në Shqipëri është një proces i rëndësishëm që ka për qëllim të sigurojë një mjedis të përshtatshëm mësimor për nxënësit dhe të promovojë cilësinë e arsimit. Arsimi në Shqipëri është një sferë që përballet me shumë sfida dhe problematika. Këto fillojnë që nga niveli i ulët i cilësisë së arsimit, ku pavarësisht investimeve të mëdha, Shqipëria ende përballet me mungesën e cilësisë në sistemin arsimor. Problematika fillon nga klasat e mëdha me numër të lartë nxënësish, ku pengojnë mësuesit për të siguruar një parashikim efektiv të mësimit dhe përkushtimit individual ndaj secilit nxënës. Nga ana tjetër, shumë shkolla në Shqipëri kanë nevojë për rinovim të materialeve mësimore, veçanërisht në fushat e teknologjisë dhe shkencave kompjuterike. Teknologjia moderne, si kompjuterët dhe lidhja në internet, ende nuk janë të disponueshme në shumicën e shkollave, duke penguar përdorimin e tyre efektiv në mësim. Po ashtu arsimit në Shqipëri i nevojiten investime më të mëdha për të përmirësuar infrastrukturën shkollore, trajnimin e mësimdhënësve dhe sigurimin e materialeve mësimore të nevojshme. Përmendim këtu se sipas ekspertëve, Shqipëria ende përballet me nivele të larta të analfabetizmit funksional, ku nxënësit mësojnë të lexojnë dhe të shkruajnë, por nuk i kuptojnë dhe i përdorin këto aftësi në mënyrë efektive në jetën e tyre të përditshme. Për të adresuar këto problematika, nevojiten hapa të rëndësishëm për të përmirësuar trajnimin e mësimdhënësve, investimet në infrastrukturë dhe teknologji, si dhe politika të qarta për të adresuar nevojat e nxënësve me aftësi të ndryshme. Bashkëpunimi midis institucioneve arsimore, komunitetit dhe autoriteteve qeveritare është gjithashtu i rëndësishëm për të rritur cilësinë e arsimit në Shqipëri. Por edhe pse ka problematika, arsimi në Shqipëri ka përparuar ndjeshëm gjatë viteve të fundit. Janë rritur investimet në sektorin e arsimit për të përmirësuar infrastrukturën, kurrikulën, trajnimin e mësimdhënësve dhe materialet mësimore. Në vitet e fundit po zbatohen programe të reja në mësimin dhe zhvillimin e aftësive të nxënësve duke iu përshtatur kohës. Gjithashtu janë bërë shkolla të reja dhe janë ndërtuar laboratorë dhe biblioteka të reja. Po ashtu janë krijuar shkolla profesionale dhe teknike. Shqipëria ka hapur shkolla të specializuara në fusha të ndryshme, siç janë inxhinieria, turizmi, gastronomia, që sigurojnë mundësi për trajnim direkt në punë. Gjithashtu, studentët shqiptarë kanë mundësi të studiojnë në universitete të tjera të huaja përmes programeve të shkëmbimit, bursave dhe programit Erasmus+. Nga ana tjetër, përmirësimi i trajnimit dhe statusit të mësimdhënësve ka rritur cilësinë e mësimdhënies dhe nxënies në shkollat shqiptare. Në fund është dhe rritja e njohurive të gjuhëve të huaja. Mësimi i gjuhëve të huaja është bërë pjesë e rëndësishme, duke ndihmuar nxënësit të përmirësojnë komunikimin dhe të ndihen të përgatitur për tregun e punës në botë.