BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Opinion / Editorial

Zotërinj politikanë nuk bëhet politikë me tymuese e flakadanë

Zotërinj politikanë nuk bëhet politikë me tymuese e

Është paradoksale dhe e papranueshme që disa pseudo politikanë primitivë e sharlatanë  janë fokusuar te tymueset, fishekzjarret dhe zhurmueset të cilat janë mjete dhe metoda politike të pranueshme e që s’kanë kurrëfarë vlere dhe leverdije . Si mund të bësh politikë , madje mesjetare e po kaq primitive kur vëndi, qytetarët dhe shoqëria e brishtë dhe ende në tranzicion të tejzgjatur e të pambarimtë që ende nuk i dihet fundi ka një amalgamë problematikash të shumta , të ndryshme e të pambarimta. Po e filloj me korrupsionin galopantë e recidivistë që i ka shtrirë tentakulat kanceroze kudo e anë e mbanë vëndit ku janë implikuar mjaft institucione dhe individë nga të krahët e politikës , pra të djathtë e të majtë , të zinj, blu e të kuq që kanë vënë padrejtësisht pasuri marramëndëse me llogari bankare të dy dhe tre fishtë brënda dhe jashtë vëndit me hetimin e të cilëve  arsyetoj dhe gjykoj pa as më të voglin ekujvokë se me këtë çështje spaku është i  papërqëndruar, indiferent , i hallakatur , i përgjumur dhe i vonuar sepse drejtësia e vonuar  është drejtësi e mohuar. Një problematikë tjetër jo pak shqetësuese është emigracioni recidivist që po shpopullon vëndin në mënyrë të papërmbajtur. Ikin masivisht të rinj e të reja për një jetë më të mirë e sa më dinjitoze sepse këtu u ka vdekur shpresa dhe e ardhmja. Ikin dhe largohen në të katër anët e planetit , inteligjenca , etaloni dhe ekselenca që është pa dyshim ikona dhe ajka  e shoqërisë  tonë në këtë tranzicion të pambarimtë. Për fat të keq dhe si për ironi të fatit shoqëria jonë është në një situatë të tejskajshme emocionale dhe psikologjike e sidomos psikologjike ku të rinj e të reja , burra dhe gra të dhunuara e të denigruara dhe po kaq të nënvlerësuara e të papërfillura për shkak të kushteve të vështira ekonomike e sociale  e po kaq të përballueshme vetë sakrificën duke kaluar në vetvrasje çka është tejskajshërisht e dhimbshme , tronditëse  dhe e trishtueshme sa të dhëmb shpirti në gjithë qënien mendore , fizike dhe emocionale. E theksova qysh herët kryeartikullin që politikanët ose më saktë pseudeopolitikanët të mos bëjnë politikë me tymuese , thyyerje të karrigeve , me bllokim të foltores , shkatërrim dhe vandalizëm e as me thirrje destabilizuese që shqiptarët më 20 shkurt të mblidhen ne Tiranë. Të bësh politikë do të thotë të kërkosh , të zbulosh e të gjesh dhe zbatosh ide, opsione dhe alternativa dobiprurëse për qytetarët dhe mbarë shoqërinë tonë  të brishtë nga ana ekonomike e sociale . Si intelektual studiues dhe si person I letrave dhe medias së shkruar më duhet të nënvizoj e njëherazi të theksoj mungesën e rendit brënda vetë rendit, ku punonjës dhe policë të policisë së shtetit janë të implikuar në veprimtari kriminale ku qytetarët të frikësuar , të tronditur e të traumatizuar nuk dinë nga cilët të ruhen më parë nga kriminelët e mirëfilltë apo nga policët që janë përfshirë në veprimtari të mirëfillta kriminale . Prej këtyre del si nevojë dhe domosdoshmëri që akademia e rendit të përzgjedhë me kujdes e të kalojë në sitën e imët aspirantët që do aplikojnë për të vazhduar studimet e larta në Akademinë e rendit dhe unë personalisht si ish ushtarak I lartë dhe si kolonel në rezervë modestjalisht do të sugjeroja që alikantët që do të vazhdojnë studimet e larta në Akademinë e rendit të jenë nga familje ushtarakësh , pasi këto e kanë në gen , rregullin, disiplinën, koshjencën , ndërgjegjen , këmbënguljen, impenjimin maksimal , kurajon , mobilizimin dhe vendosmërinë e pa lëkundur në zbatimin me koshjencë dhe pasion të palëkundur të detyrave.