BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Politike

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime

Më 16 mars do të mblidhet sërish Asambleja e Partisë Socialiste. Takimi do të zhvillohet në Durrës. Burime bëjnë me dije se në PS priten ndryshime radikale, pasi kjo Asamble, do të përqendrohet pikërisht në riorganizimin për zgjedhjet e vitit 2025. Tani pritet të fillojë faza e dytë dhe “kokat” e para që do të priten janë emrat në listën që Rama mori gjatë Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste që u mbajt më 11 shkurt me drejtues qarqesh dhe anëtarë që nuk kanë pasur rezultate në terren. Vetë kryesocialisti Rama, ka theksuar se do të ketë një riorganizimin dhe një hapje të madhe të Partisë Socialiste, të cilën ai e drejton, me qëllim një fitore të radhës në zgjedhjet e përgjithshme 2025. Madje ai tha se ndryshimet janë pjesë e jetës së Partisë Socialiste, gjë që sipas tij e bënë këtë forcë politike fituese. “Besoj shumë më mirë se çfarë disa nga kolegët mendonin dhe shpreheshin. Tani jemi në fazën e dytë, siç e vendosëm në Asamble, që është faza a angazhimit për anëtarësimet e reja dhe balancimin e barazisë gjinore në çdo qark. Ka pika të caktuara në zona rurale ku duhet bërë më shumë punë për të garantuar pjesëmarrje më të balancuar mes gjinive”, tha Rama.

Goditjet nga SPAK

Nuk përjashtohen që ndryshime të tjera më 16 mars në nivele ministrash në qeveri të lidhen me faktorë jashtë PS, pasi gjithçka varet se çfarë zhvillimesh do të prodhojë SPAK dhe sa do të faktohet, nëse do të ketë zhvillime nga Prokuroria e Posaçme, ndryshimet qeverisëse bëhen të pashmangshme për kryeministrin Rama. Situata po tensionohet edhe më shumë pasi vetëm pak ditë më parë u thirr brenda ambienteve të SPAK për herë të parë Ogerta Manastirliu. Nëse hetimet mund të rrezikojnë pozitat e Manastirliut, Rama mund të reflektojë para kohe, ose do t’i lërë kartat e hapura më 16 mars. Kryeministri e ka bërë të qartë se do t’i lëshojë bashkëpunëtorët, nëse këta kanë probleme me drejtësinë, duke i shkarkuar paraprakisht nga detyra, njësoj siç ndodhi me Arben Ahmetajn, apo Frida Krifcën. Pikërisht nga SPAK, Edi Rama në shtatorin e vitit të kaluar u detyrua të bënte 7 lëvizje, në ministri të ndryshme, ku pati hyrje të reja, por edhe “shkëmbime”  postesh. Dy ndër lëvizjet më thelbësore ishin ato që përfshinë Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme, si dhe Ministrinë e Financave. Nga ana tjetër që me rastin e katapultimit të Blendi Gonxhes në qeveri nga Edi Rama në janar, brenda selisë rozë janë ndezur “gjakrat”.  Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Invoacionit, që drejton ai e meriton me plot gojë të cilësohet një superministri. Rama futi Blendi Gonxhen në qeveri dhe vendosi të bëjë një eksperiment, duke bashkuar 3 dikastere të ndryshme. Sot qeveria ka caktuar fushën e veprimtarisë së kësaj ministrie dhe Blendi Gonxhe do të ketë akses thuajse kudo, nga arsimi, punësimi e tregtia, te AKSHI, teknologjia dhe PPP-të. Kjo lëvizje tregon rëndësinë që Edi Rama i ka dhënë Gonxhes dhe sponsorizimin që kryeministri pritet të bëjë në vijim. Kjo lëvizje e tij nuk do të mbyllet pa pasoja tek kabineti i tij. Rama mund t’i japë postin e zv-kryeministrit dhe mund të nxjerrë jashtë loje Belinda Ballukun që i ka llogaritë e hapura me SPAK.  Deri më tani, lirinë për të vepruar lirshëm e ka Blendi Gonxhja pasi Kryeministri e ka të njohur të vjetër dhe besnik. Nese kjo lëvizje është sipari i një sërë largimesh të tjera në qeveri kjo duhet parë nga SPAK. Vetëm dosjet e SPAK mund ta ndryshojnë prapë qeverinë pas Blendi Gonxhes. Me hetimet që ka në duar Prokuroria e Posaçme dhe arrestimet që mund të ndodhin brenda mazhorancës, ndryshimet nuk do të mungojnë, kjo është e sigurt.

Më të lexuarat