BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

25 vite Kushtetutë, Vasili: Kushtetuta sot po përjeton ditët më të zeza, dhunuesit bëjnë sikur festojnë

25 vite Kushtetutë, Vasili: Kushtetuta sot po përjeton ditët

Nënkryetari i Partisë së Lirisë Petrit Vasili përmes një postimi në rrjetet sociale ka reaguar lidhur me 25-vjetorin e Kushtetutës së Republikës, duke thënë se në këtë përvjetor “cubat dhunues po hedhin vallen e vdekjes së saj”.

Vasili u shpreh se Kushtetuta është në letër, por në realitet nuk zbatohet, ndërsa shtoi se “dhunuesit rilindas” bëjnë sikur festojnë 25-vjetorin e saj.

Sipas tij Kushtetuta sot po përjeton ditët më të zeza dhe të trishta të saj.

Ne 25 vjetorin e Kushtetutes, cubat dhunues po hedhin vallen e vdekjes se saj!
Me Kushtetute ne leter, pa Kushtetute ne realitet!
Sot dhunuesit rilindas me te eger te Kushtetutes bejne sikur festojne 25 vjetorin e saj.
Bejne sikur festojne rilindasit, ata dhe vetem ata qe kane shkelur e neperkembur çdo element fondamental te Kushtetutes qe nga lindjaj e deri ne zbatimin e perditshem te saj.

SI LINDI KUSHTETUTA!
Hartimi i Kushtetutes u bashkedrejtua ne menyre konsesuale nga dy drejtues Godo dhe Imami, te cilet nuk i perkisnin fare Partise Socialiste.
Ne procesin e hartimit te Kushtetutes u perfshine te gjithe konstitucionalistet dhe drejtues e ish drejtues te Gjykates Kushtetuese pa asnje diskriminim partiak.
Partia Socialiste megjithse kishte e vetme nje shumice me mbi 100 e ca deputete, qe i mjaftonin per ta miratuar Kushtetuten e vetme e megjithate nuk e beri.
Kushtetuta u miratua me Referendum pavaresisht se maxhoranca qeverisese zoteronte mbi 80% te votave.

ÇFARE PO NDODH SOT!

Ndersa sot Kushtetuta ndryshohet vetem me vota e rilindasve sic ishte rasti perpara zgjedhjeve te 25 prillit.
Ne procesin e ndryshimeve kushtetuese perfshihen vetem juriste te provuar per besnikerine e verber ndaj rilindjes ne pushtet.
Ne sallen e parlamentit Kushtetuta vetem shkelet nga rilindja dhe nuk zbatohet kurre.
Vendimet e Gjykates Kushtetuese jane kthyer ne nje letra te zhubrosura pa asnje vlere nga rilindja dhe qeveria.
Ndarja e pushteteve qe percakton Kushtetuta eshte zevendesuar nga kapja totale nga Rilindja.
Referendumi eshte de facto nuk ekziston per shkak te rilindjes dhe levave te komanduara prej saj.
Eshte asgjesuar tradita e Referendumit, qe zbatua dy here per aprovimin e Kushtetutes nje here ne vitin 1994 dhe nje here ne vitin 1998, kur ne te dy heret maxhorancat e kohes, respektivisht PD me pare dhe PS me pas, i kishin votat per ta votuar te vetme Kushtetuten.
PERFUNDIM!

??Sot Kushtetuta eshte kthyer ne nje leter pa vlere dhe nuk eshte me garantja e paprekshmerise se tjemelve mbajtese te shtetit ligjor dhe demokracise e pluralizmit.
??Kushtetuta eshte sot nen sulmin me te rende qe i eshte bere asaj nga mafia rilindase ne pushtet.
??Sot qytetareve ju eshte asgjesuar dokumenti themelor qe garanton lirite dhe te drejtat e tyre.
??Sot Shqiperia eshte realisht pa Kushtetute dhe nen presionin grabitqar te mafies ne pushtet qe rremben prona private dhe miliarda euro para’ publike e pa ndeshkuar.
??Interesi publik eshte sot me i rrezikuar dhe tronditur se kurre me pare per shka te çjerrjes se çdo flete te Kushtetutes.

Sot Kushtetuta ne 25 vetorin e saj po perjeton ditet me te zeza, me te errta dhe me te trishta te saj.

Ne 25 vjetorin e Kushtetutes, cubat dhunues te saj po hedhin vallen e vdekjes se saj.

 

Më të lexuarat