BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

30 bursa për studentët deri në 1000 euro për vit akademik, hyn në fuqi marrëveshja mes Kosovës dhe Shqipërisë për arsimin dhe kërkimin shkencor

30 bursa për studentët deri në 1000 euro për vit akademik,

Ka hyrë në fuqi marrëveshja mes Kosovës dhe Shqipërisë për arsimin dhe kërkimin shkencor. Sipas kësaj marrëveshje dy shtetet do të ofrojnë 30 bursa për studentët deri në 1000 euro për vit akademik, për secilin përfitues.

Shqipëria dhe Kosova, kanë nisur bashkëpunimin, në fushën e arsimit. Sipas marrëveshjes e cila është botuar në fletoren zyrtare, studentët dhe institucionet do të shkëmbejnë në mënyrë të vazhdueshme informacione sa I takon dhe kërkimeve shkencore.

Bashkëpunimi do të shtrihet edhe në mbështetjen aktive të institucioneve të tyre në kuadrin e programeve arsimore të Bashkimit Evropian, të Këshillit të Evropës dhe të UNESCO-s.

Në marrëveshje thuhet se të dyja qeveritë, si ajo shqiptare dhe e Kosovës, do të ofrojnë 30 bursa për studentët deri në 1000 euro për vit akademik për secilin përfitues. Shpërndarja e bursave do të kryhet në bazë të legjislacionit të vendit përkatës.

Do të jenë grupet e punës, të përbëra nga 3-5 anëtare, të cilët  do të realizojnë vizita në vendin e palës tjetër për shkëmbim përvoje, për një periudhë e cila do të përcaktohet nga veprimtaritë  dhe parashikimet buxhetore përkatëse.

Më të lexuarat