BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Politike

A do të rikthehet Berisha në grupin parlamentar pas përjashtimit të dy viteve më parë?, Noka tregon skenarin që do të ndiqet: Pavarësisht reagimit të partnerëve, ne do të...

A do të rikthehet Berisha në grupin parlamentar pas përjashtimit

Pak ditë më parë, grupi parlamentar i Bardhit riktheu si pjesë të tij deputetët e përjashtuar, pas përplasjes së 8 janarit 2022. 

Por në listën e deputetëve të rikthyer në grup, nuk ishte emri i ish-kryeministrit Berisha.   

Përpara se të niste legjislatura 2021, Basha nuk e përfshiu Berishën në listën e deputetëve të grupit, për shkak të shpalljes non grata nga SHBA.

Në një intervistë për një emision televiziv, Flamur Noka, Sekretar i Përgjithshëm i Rithemelimit, tregoi rrugën që do të ndiqet për të përfshirë Berishën në grupin parlamentar. 

“Rregullorja e Kuvendit thotë se deputetët vetëdeklarohen në Kuvend. Rregullorja thotë gjithashtu se grupi parlamentar përbëhet nga deputetët e dalë nga lista zgjedhore e një force politike. Maxhoranca mund të bëjë ç’të dojë me arrogancën e vet, por ne do të çojmë listën e plotë me vetëdeklarime pranë Kuvendit, listën e deputetëve të dalë nga KQZ dhe do të jetë e detyruar zonja Nikolla, në rast se do që të zhvillojë Kuvend, që të njohë vullnetin e deputetëve të PD. Askush në këtë tokë nuk mundet që të lërë Berishën grupit parlamentar”- tha Flamur Noka.

Ky veprim i pritshëm nga demokratët besohet se ka krijuar sensitivitet të lartë tek përfaqësues të trupit diplomatik, të cilët nuk duan që përbërja e grupit të ndryshojë me përfshirjen e zotit Berisha, përsa kohë ai është i shpallur non grata. Por sipas Flamur Nokës skenari për të përfshirë zotin Berisha në grup do të shkojë përpara, pavarësisht se kjo mund të sjellë reagimin negativ nga partnerët ndërkombëtarë, veçanërisht SHBA. “Sali Berisha sot është i vetmi njeri në Europë pa prova, pa fakte dhe pa akuzë. Por dua të them se ambasadat kanë punën e tyre, ne jemi vend sovran dhe kemi punën tonë. Ne veprojmë mbi bazën e ligjeve dhe të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, megjithë respektin për çdo aleat dhe çdo ambasadë të një vendi mik”- përfundoi Noka. 

Më të lexuarat