BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga arresti me burg dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991, ja si Berisha ka qenë kundër rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës, si u largua atë ditë nga bulevardi me një makinë të Si...

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të
x
BREAKING NEWS

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e Shëndetësisë janë shtrirë deri në Poloni për transferta të dyshimta parash, hetuesit futin në “sitë” lidhjet klienteliste, favorizimet me kompanitë të ndryshme farmaceutike, ja çfarë është gjendu...

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x

Politike

A duhet të largohet Berisha nga politika? Luçiano Boçi del me deklaratën e papritur dhe shpërthen ndaj Edi Ramës: E dini kush ka llogari bankare sekrete?!

A duhet të largohet Berisha nga politika? Luçiano Boçi del me

Deputeti i zgjedhur i PD-së, Luçiano Boçi ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale pas krahasimit që i është bërë ish-kryeministrit Sami Berisha me atë të Helmut Kohl.

Boçi duke u ndalur te çështja nëse do të duhet të përjashtohet apo jo nga PD-ja ish-kryeministri, thekson se pika e vetme ku ngjajnë këta dy liderë, është fakti se Berisha ka meritë për rrëzimin e regjimit dhe sjelljen e demokracisë dhe Kohl për shembjen e murit të Berlinit dhe unifikimin e dy Gjermanive.

REAGIMI I BOÇIT

BERISHA, RAMA, HELMUT KOHL DHE NJË KRAHASIM I GABUAR

Çdo krahasim çalon – thotë një fjalë e urtë gjermane.

Ndërsa krahasimi i sjellë në media midis Berishës dhe ish kancelarit Kohl, për qëndrimin që duhet të mbajë një parti politike ndaj ish liderit, jo vetëm çalon, por dhe është krejtësisht i gabuar.

Helmut Kohl dhe Berisha ngjasojnë në një pikë.

Në rolin e tyre specifik në kthesat historike të dy vendeve në vitet ‘90.

Berisha për rrëzimin e regjimit dhe sjelljen e demokracisë. Kohl për shembjene murit të Berlinit dhe unifikimin e dy Gjermanive.

Pjesa tjetër e sjellë në opinion nuk ka pika takimi.

Helmut Kohl u akuzua dhe dënua me pas nga drejtësia gjermane për të ashtëquajturat “fonde të zeza”.

Për rrugët jo ligjore që kishte ndërtuar për financimin e partisë që drejtonte CDU, nëpërmjet llogarive sekrete, të padeklaruara.

Vetë Kohl e pranoi një fakt të tillë, duke refuzuar të përmendë emrat e donatorëve.

Pas këtij pranimi faji, CDU u distancua nga ai.

Të dalim tek Shqipëria.

M.q.s jemi dhe fill post masakrës zgjedhore.

Cili ka pranuar “fonde të zeza” dhe madje as me llogari bankare sekrete, por sade kesh, RAMA apo BERISHA?

Sa tonelata lekë hodhi PS për të blerë vota masivisht, dhe këto kesh?

– Pa fund!

Sa është diferenca midis fondeve që deklaron PS e RAMA dhe atyre që faktikisht u përdorën?

– Shumë e madhe!

Cili ishte burimi i ketyre parave lumë dhe cili ishte shpërblimi në favore, tendera, koncesione, PPP, taksa të papaguara, shmnangie detyrimesh, që kanë marrë ata që i dhanë këto fonde, nga RAMA?

– Korrupsioni

Kush hodhi më shumë para për Ramën Krimi apo Biznesi i favorizuar?

– Garë frenetike!

E pra kjo është saktësia krahasimore.

Konkluzioni del vetë.

Në vendet e tjera “fondet e zeza” largojnë çdo kryetar partie nga skena politike, çfarëdo suksesi zgjedhor të ketë sjellë, ndërsa këtu RAMA duartrokitet si triumfator.

Suksesi zgjedhor me para të pista është masakër e pastër!!!!

Realizuesi i masakrës duhet të dënohet!!!!

Më të lexuarat