BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x
BREAKING NEWS

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të shoqëruara me rrufe dhe erë të fuqishme/ Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të
x

Politike

Agron Tufa e paditi, Arben Duka: Është mbeturinë e fashizmit, nuk ka gjyq që e shpëton nga zemërimi popullor

Agron Tufa e paditi, Arben Duka: Është mbeturinë e fashizmit, nuk

Poeti Arben Duka shpërtheu në akuza dje kundër kreut të Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa. Ky i fundit e paditi pak ditë më parë për shpifje, por Duka iu kundërpërgjigj dje. Nga një studio televizive ai e quan Tufën fondamelist islamik që nuk meriton as të urrehet. Sipas Dukës, Agron Tufa nuk shpëton dot nga zemërimi popullor dhe i bijve të heronjve të rënë gjatë Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare. “I është kundërvënë Shqipërisë, por historisë nuk i kundërvihesh dot. Ai i ka hapur shumë punë vetes sepse ka bërë një krim, kundër historisë dhe do ecë gjithë jetës me kokën mbrapa. Nuk kemi parë asnjë lloj dokumenti, thjesht mendime që këta janë kriminelë. Por ne nuk jemi dakord. Është një fondamentalist islamik që lutet shtatë herë në ditë edhe në zyrën që ia ka dhënë Edi Rama. Le ta mohojë po deshi. Nuk mund të krahasohet karakteri im me atë. Mua nuk më duhet se çfarë ka ai. Ne kemi kundër-fakte për këtë. Ne kemi gjithë historinë e luftës. Ai fol në përgjithësi. Ai është i tëri shkretëtirë, nuk meriton as të urrehet. Ai shpif kundër meje. Atë nuk ka gjyq që e shpëton nga zemërime popullor, nga historia e ndritur e luftës. Janë mijëra pasardhës të atyre heronjve dhe ai po mohon gjithçka shqiptare, jo vetëm luftën. Ai nuk mundet që heronjtë e popullit t’i shpallë kriminelë”, tha Arben Duka. Poeti shtoi se Agron Tufa nuk mund t’i quajë partizanët kriminelë sepse ata janë nderi i kombit. “Unë nuk po mbroj komunizmin, por LANÇ dhe heronjtë e saj që kanë dhënë gjakun në lule të rinisë për të mbrojtur lirinë. Si ka guxim ky, Tufa, apo tufërat e tjera, mbeturina të fashizmit, të ballistëve t’i shpallë kriminelë kur e gjithë bota i nderon. Kjo nuk qëndron. Ne nuk jemi të detyruar të besojmë ato që thotë zoti Tufa. Këta që i ka shpallur ky kriminelë janë nderi i kombit, janë elita e luftës që kanë dhënë gjakun, që kanë dhënë jetën, janë heronj të popullit dhe i ka hyrë në gjak historisë së Shqipërisë”, deklaroi Arben Duka. Ai komentoi edhe padinë që Tufa ka bërë ndaj tij. “Nuk e di fare pse jam paditur. Ai para meje është një liliput. Unë skam asnjë lidhje me kërcënimin e tij rrugëve. Ai ka hyrë në hak me historinë e Shqipërisë, ka hyrë në sherr me LANÇ, me mijëra nipër e mbesa të rrënjëve të popullit që ai i ka shpallur kriminelë”, tha poeti Arben Duka.

Më të lexuarat