BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Alarm në partinë e presidentit pas futjes së Berishës në listën e zezë të SHBA, LSI nis sulmet dhe akuzon amerikanët për cenim sovraniteti

Alarm në partinë e presidentit pas futjes së Berishës

Lëvizjet e fundit të SHBA si duket nuk kanë trembur vetëm Sali Berishën, por edhe LSI. Pas akuzave të rënda të ish-kryeministrit Berisha ndaj amerikanëve, është hedhur në sulm edhe nënkryetari i LSI, Petrit Vasili. Përmes një postimi në Facebook ai deklaroi se sovraniteti i Shqipërisë po cenohet, por këtu përveç rilindjes edhe pse jo me emra konkrete, Vasili tha se të huajt po ndërhyjnë tek ne. Ai tha se ata kërkojnë të bëjnë karrierë politike në Shqipëri dhe po na cenojnë dinjitetin e kombit. Këto fjalë tregojnë se Vasili po shigjeton amerikanët pas vendimit për Berishën dhe paralajmërimeve se do të eliminojnë të gjithë të korruptuarit në Shqipëri. “Shumë të huaj, që thjesht ndërtojnë karrierën tek ne dhe e kanë Shqipërinë një plus më shumë ne karrierën e tyre, s’mundet kurrë as të imponojnë dhe as mund të shesin dashuri madhështore hipokrite për Shqipërinë, që nuk i beson askush. Sovraniteti dhe dinjiteti nuk janë gjendur kurrë më parë nën një sulm kaq të egër në Shqipëri. Gjithfarë duarsh të brendshme e të jashtme antishqiptare janë vërsulur mbi këto dy dimensione, që kanë mbajtur dhe mbajnë gjallë Shqipërinë dhe shqiptarët në qindra vjet. Jashtë tyre Shqipëria është thjesht asgjë”, shkruan ai. Akuzat e Vasilit shkojnë edhe më tej duke thënë se, autoritetet amerikane bëjnë sikur i duan të mirën Shqipërisë, por në fakt kërkojnë veçse ta kenë në kontrollin e tyre për interes të vet. Këtu ai akuzoi qeverinë se është bërë palë me amerikanët për t’ua shitur vendin atyre, për ta lënë vendin të kufizuar nga ata dhe pas sovranitet. “Secili popull është përgjegjës për fatet e tij dhe askush jashtë nesh nuk mund të bëjë sikur e do Shqipërinë më shumë se ne dhe të vendosë për ne! Nëpërkëmbja, përdhosja dhe vënia poshtë këmbëve e dinjitetit për ta zëvendësuar me nënshtrimin poshtërues, të bindur, pa gojë e pa veprim, ky është synimi i vetëm i rilindjes dhe i të gjithë aksesorëve të saj vendas apo të huaj. Realizimi i kësaj përmes strategjisë që: thashethemi shndërrohet në fakt për kundërshtarët dhe fakti shndërrohet në thashetheme për veten, kjo është një nga rrugët për të goditur e asgjësuar dinjitetin. Sovranistët me dinjitet janë garantët e vetëm të integritetit të Shqipërisë dhe shqiptarëve për sot dhe për dhjetëra vjet më pas, ndaj vetëm ata kanë të drejtën të na udhëheqin”, shkruan Vasili.

Më të lexuarat