BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Politike

Alibeaj zbulon pse munguan sot në Kuvend: PS po synon të “fus duart” në produktin e SPAK e GJKKO

Alibeaj zbulon pse munguan sot në Kuvend: PS po synon të “fus

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka zbuluar arsyen se përse kanë munguar sot në Kuvend, në një seancë ku u miratua marrëveshja e emigrantëve, por edhe ligje të tjera të rëndësishme. Ndalur këtu, Alibeaj tha se është kundër pasi “Shqipëria po etiketohet si vend i tretë. Sa i përket Amnistisë Penale, ai ripërsëriti se PD, (grupimi i Lulzim Bashës) është kundër pasi mazhoranca po “fut duart” në produktin e SPAK. Një koment e pati edhe për protestën e opozitës së Rithemelimit.

Një ndër çështjet që ka marrë më shumë vëmendjen e opinionit publik është edhe “lufta” mes mazhorancës dhe opozitës për Aministinë Penale. Alibeaj tha se nuk kanë pranuar propozimin e fundit të mazhorancës për shkak se “fusnin duart” në strukturat e reja të drejtësisë, SPAK dhe GJKKO.

“Që nuk ishim sot në Kuvend e bëmë me dije që dje. PD ka paraqitur amendamentin ndaj projektligjit të Amnistisë me të cilat synonim që nëpërmjet projektligjit të gjithë protestuesit 2018-2020, protestat masive të organizuara nga PD dhe aleatët, si edhe shoqëria civile, pra kjo pjesë e revoltës meritojnë që nëpërmjet amnistisë të përjashtohen nga vuajtja e dënimit dhe ata që janë në hetim apo gjykim të pushohet çështja, ishte qëndrimi ynë i hapur. Ndodhi në Komisionin e ligjeve që u paraqitën amendamente nga deputet që sot e kësaj dite askush nuk i del për Zot, që synonin të fusnin dorë te veprimtaria e SPAK dhe GJKKO.

Duke u ndalur të marrëveshja e emigrantëve, Alibeaj ka renditur arsyet se përse ai dhe pjesa tjetër e grupit të Partisë Demokratike nuk i dhanë votën. Ai thotë se është e papranueshme fakti që Shqipëria po konsiderohet si një vend i botës së tretë.

“Nuk ka lidhje qëndrimi që kemi mbajtur ne me marrëveshjen e lidhur nga Rama-Meloni. Ne qëndrimin tonë e kemi pasur para sesa çështja t’i nënshtrohej Gjykatës Kushtetuese. A është sot Shqipëria një vend që ofron një trajtim dinjitoz për emigrantët. Jo, nuk është, është një vend që nuk garanton lirinë dhe të drejtat e shqiptarëve brenda Shqipërisë, e jo më të huaj, Nuk jam as dakord me aspektin juridik, që një pjesë e territorit të Shqipërisë t’i jepet Italia. Ato kanë thënë që kur ta marrin vesh që do shkojnë në Shqipëri, do të tërhiqen. Pra Shqipëria na shihet një vend jo i lakmueshëm për Afrikën, si mund ta pranojmë që Shqipëria të konsiderohet si një vend i botës së tretë”, u shpreh deputeti në A2 CNN.

Partia Demokratike e Lulzim Bashës nuk e sheh më protestën si një mjet me të cilën duhet luftuar qeveria. Enkelejd Alibeaj tha se mënyra më e mirë është mbështetja e drejtësisë së re. Kjo sepse sipas tij

“Mënyra më e mirë për demokratët dhe për shqiptarët janë protestat, ne i kemi ezauruar, mënyra më e mirë është që të mbështesim ato instrumente që janë efektiv ndaj kësaj mazhorance, të mbështesim drejtësinë e re, nëse ka një rrezik real për qeverinë, është drejtësia”, tha Alibeaj.

Më të lexuarat