BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

“Alibia e ndryshimit të ligjit është si fshehja e strucit që fut kokën në rërë”/ Deputeti i njohur shpërthen kundër Ramës: Bllokimi dhe pengimi mafioz i komisioneve hetimore është konfirmimi i…

“Alibia e ndryshimit të ligjit është si fshehja e strucit

Nën-kryetari i Partisë së Lirisë Petrit Vasili ka komentuar bllokimin e komisioneve hetimore nga kryeministri Edi Rama dhe deputetët socialistë.

Sipas një postimi në rrjetin social Facebook, Vasili thekson se këta rilindas në Kuvend patën kurajon mafioze të ngrinin Komisione Hetimore sepse nuk ju pëlqente që Presidenti zbatonte Kushtetutën, të cilën këta e dhunojnë çdo ditë.

Postimi i plotë i Vasilit:

Rama me Ligjin aktual, ngriti dy Komisione Hetimore per Presidentin, por po ky ligj nuk "bën" per Komisionet Hetimore te opozites!

Eshte vertet nje veprimtari bastardesh kjo e rilindjes ne Parlament me bllokimin e Komisioneve Hetimore.

Rama dhe banda e deputeteve te tij ne Parlament bllokojne Komisionet Hetimore te kerkuara nga opozita sepse gjoja Ligji nuk ben dhe u dashka ndryshuar.

Por jane po keta bastarde, qe ngriten dy Komisione te njepasnjeshme ne vitin 2019 dhe 2021 per te shkarkuar Presidentin e Republikes.

Keta rilindas ne Kuvend pra paten kurajon mafioze te ngrinin Komisione Hetimore sepse nuk ju pelqente qe Presidenti zbatonte Kushtetuten, te cilen keta e dhunojne cdo dite.

Dhe sot qe opozita kerkon ne menyre plotesisht te ligjshme dhe kushtetuese qe te hetoje per aferat qindra milion euro te tyre keta i bllokojne me dhune Komisionet Hetimore, sepse po ky ligj, qe e kane perdorur vete sa here kane dashur, sot nuk qenka i papershtatshem.

Edhe Progres Raporti i BE per Shqiperine i vitit 2023 thote qarte e zeza mbi te bardhe:

“Gjatë periudhës së raportimit, opozita kërkoi krijimin e dy komisioneve hetimore, por shumica i refuzoi të dyja, pavarësisht faktit se e drejta e opozitës për të nismuar komisione të tilla garantohet nga kushtetuta. Argumenti i shumicës në të dyja rastet ishte që ka nevojë fillimisht të rishikohet ligji mbi Komisionet Hetimore Parlamentare, i cili është në proces. Gjithsesi, ligji aktual mbetet në fuqi,” vëren Komisioni Evropian.

Pra ligji eshte ne fuqi dhe duhet te zbatohet detyrimisht.

Ky Ligj per Komisionet Hetimore eshte miratuar qe ne vitin 2002 me Ligjin.Nr 8891 dt.2.5.2002.

Rama dhe qeveria kane frike te tmerrshme nga te vertetat e renda, qe i ngarkojne me pergjegjesi shume te medha ndaj bllokon e pengon ne menyre antikushtetuese e mafioze Komisionet Hetimore te kerkuara nga opozita.

Nje qeverisje e paster qe s'ka asgje per te fshehur do ti pranonte vete keto Komisione per te vertetuar pastertine e saj.

Bllokimi dhe pengimi mafioz i komisioneve hetimore eshte konfirmimi i aferave dhe vjedhjes monstruoze.

Alibia e ndryshimit te ligj eshte si fsheja e strucit qe fut koken ne rere dhe le gjithe trupin jashte.

 

Më të lexuarat