BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Politike

Amnistia penale/ “Skandal i madh i drejtësisë”, anëtari i Këshillit Kombëtar shpërthen ashpër: Politika e territorit ka tejmbushur burgjet, ajo...

Amnistia penale/ “Skandal i madh i drejtësisë”,

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Lisandër Hoxha, i ftuar në një emision televiziv, ku ka folur për amnistinë penale të iniciuar nga qeveria.

Sipas Hoxhës, kjo amnisti po bëhet për të liruar ca vende në burgjet e tejmbushura nga politika e terrorit që po bëhet prej kohësh, ku njerëzit burgosen edhe pa akuzë, duke shënuar një prej skandaleve të mëdha në Shqipëri.

Hoxha: Pse po e bën Rama amnistinë është pyetja. Nga informacionet që kam, mbi 50% e atyre që janë sot të arrestuar janë të hetuar për një çështje penale dhe nuk kanë as akuza, si çështja e zotit Berisha dhe ky është një skandal i madh i drejtësisë sepse janë mbipopulluar burgjet me njerëz të dyshuar, ku prokurorë si agjenti Kraja, dyshojnë te një zotëri apo zonjë e caktuar dhe i thonë rri në burg derisa ta vërtetojmë ne akuzën dhe kjo është një gjë skandaloze që ndodh sot në Shqipëri, i ka tejmbushur burgjet me të arrestuar thjesht se dyshon prokurori dhe ky është skandal më vete.

Në këtë rast këta janë të detyruar të lirojnë disa njerëz që nuk përbëjnë rrezikshmëri shoqërore, mund ta kishin bërë më mirë dhe po flasim në kushtet e një shteti normal, ku ulen mendohet se kush janë veprat penale, cilat kategori, nuk quhet pazar politik por konsensus që ne si parlament të veprojmë ndaj këtyre veprave penale me këtë qasje.

Në rastin konkret ne nuk jemi as shtet normal dhe as nuk i kemi burgjet me njerëz që janë nën akuzë dhe po marrin dënimin e merituar se nuk është as dënim, quhet rehabilitim.

Në rastin konkret këta thjesht duan të zbrazin ca vende se i kanë tejmbushur. Kjo politika e terrorit që kape plase brenda këtë se dyshon prokurori, kjo ka çuar në tejmbushjen e burgjeve.

Lërë skandalin më vete se si janë burgjet, ca i kanë si duplekse me vila ca të tjerë trafikojnë kanabis dhe kokainë dhe dalin live në tiktok dhe nuk flet njeri për këto, pra kjo është situata. 

 

Më të lexuarat