BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga arresti me burg dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991, ja si Berisha ka qenë kundër rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës, si u largua atë ditë nga bulevardi me një makinë të Si...

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të
x
BREAKING NEWS

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e Shëndetësisë janë shtrirë deri në Poloni për transferta të dyshimta parash, hetuesit futin në “sitë” lidhjet klienteliste, favorizimet me kompanitë të ndryshme farmaceutike, ja çfarë është gjendu...

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x

Politike

Aplikacioni ‘Aktivisti’/ Plas keq në Kuvend, Vokshi ‘përplaset’ me kryemisionerin: Administrata u detyrua që ta shkarkojë, nuk i mbrohen të dhënat personale

Aplikacioni ‘Aktivisti’/ Plas keq në Kuvend, Vokshi

Deputetja e PD, Albana Vokshi nga Kuvendi i është drejtuar me disa pyetje komisionerit Besnik Dervishit, lidhur me aplikacionin ‘Aktivisti’ i përdorur nga punonjësit e administratës publike gjatë fushatës zgjedhore.

Vokshi tha se të dhënat e punonjësve nuk po mbrohen dhe se nxjerrja e këtyre të fundit është shqetësuese.

Albana Vokshi: A është i informuar komisioneri për aplikacionin ‘Aktivisti’, janë 70 mijë punonjës që janë të detyruar ta përdorin një aplikacion që përdoret nga PS. Nuk respektohen mbrojtja e të dhënave, ligjet që ju duhet të implementohet, kërkohet çdo e dhënë, nëse punonjësi refuzon ta instalojnë i futen në zyrë dhe e detyrojnë, futen tek të dhënat, fotot dhe aplikacionin. Nxjerrja e të dhënave është shqetësuese. A është në dijeni komisioneri për sistemin e patronazhimit, i cili hartohet dhe merren të dhëna nga AKSHI, me urdhër dhe leje të kryeministrit. E përdorur në çdo shtab të fushatës elektorale, kanë çdo informacion për çdo votues. A do ishte më mirë ta ndryshonim emrin nga i mbrojtjes së të dhënave në të nxjerrjes, pasi nuk po mbrohen asnjë e dhënë.

Komisioneri Besnik Dervishi: Nuk është në rolin tonë përpunimi dhe mbajtja e të dhënave personaleve, e bën kontrolluesi. Gjeni një rast kur komisioneri nuk është shprehur në rastet e hetimit.

Më të lexuarat