BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

Arlind Qori: Halli jonë nuk është të bëhemi deputetë, por të godasim oligarkët dhe interesat më të pista

Arlind Qori: Halli jonë nuk është të bëhemi

Kryetari i "Lëvizja Bashkë", Arlind Qori, ka qenë i ftuar në një media, ku u diskutua për partitë e reja dhe mundësitë e bashkëpunimit mes tyre. Zoti Qori theksoi se bashkëpunimi nuk mund të bëhet thjesht që krerët e këtyre partive të bëhen deputetë, por çdo bashkim mund të bëhet vetëm në emër të parimeve dhe kur ai dhe partia që drejton, ka besim se këto forca të tjera nuk tradhtojnë parimet rrugës, siç ka ndodhur shpesh në politikën shqiptare. “Unë nuk dua të dal si njeriu që prish dasmën... "Lëvizja Bashkë" në mënyrë kategorike përjashton bashkëpunimin me partitë e vjetra që na kanë vjedhur. Kjo sepse e kemi kuptuar qysh herët që këto parti të vjetra, janë kanceri i vendit. Kur vjen pyetja te bashkëpunimi me forca te reja, "Po" apo "Jo", është e kushtëzuar. Nëse është për t’u bërë deputet, unë them jo, nuk është qëllimi im në jetë të bëhem deputet. Ka pastaj çështje të besimit politik. Në zgjedhjet e ardhshme kam idenë se nuk do të ketë asnjë parti që do të ketë shumicën. Ajo parti që është e para do nisë të peshkojë.  Unë do të isha pjesë e një grupimi, kur kam besimin se askush nuk do të shitet. Kushtet për ta vërtetuar, është qëndrimi ndaj problemeve të mëdha që ka shoqëria dhe shteti shqiptar, që është lufta ndaj oligarkisë, pushtetit aktual. Ta thuash të vërtetën aty ku janë interesat më të pista. Kjo nënkupton kosto, kjo nënkupton që mund të të përjashtojnë nga televizionet, pra nënkupton që politika e bërë me parime sjell kosto. Po të jemi të gjithë në këtë vijë, "Lëvizja Bashkë" do ta mendojë bashkëpunimin, por nuk jemi ende në këtë vijë. Ka rëndësi karakteri, e vërteta, idetë. Nëse i kërkon qytetarëve nesër votën në emër të një koalicioni, duhet një program, një ide të transformimit të shtetit, nuk mund të thuash vetëm ne fytyrat e reja", deklaroi ai. Më tej Qori theksoi  se lufta kryesore e forcave të reja, nuk duhet të jetë vetëm ndaj politikës së vjetër, por ndaj oligarkëve që i mbajnë ata në pushtet. “Kemi me pasuri zyrtare oligarkë që deklarojnë mbi një miliard euro. Mbajnë në këmbë strukturën kleptokratike dhe klienteliste. Ne kemi nevojë për parti politike ku përputhen fjalët me veprat, ku ke koston, shkon në burg, rrihesh nga badigardi i oligarkut, etj”, nënvizoi kryetari i "Lëvizja Bashkë", Arlind Qori.

Më të lexuarat