BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Politike

Arrestimet e SPAK alarmojmë socialistët, Klosi: Drejtësia të mos na godasë vetëm ne, të shohë edhe nga krahu tjetër

Arrestimet e SPAK alarmojmë socialistët, Klosi: Drejtësia të

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Blendi Klosi, ishte i ftuar këtë fundjavë, ku komentoi mesazhet për drejtësinë e re që kryeministri Edi Rama dha nga Kongresi i PS. Zoti Klosi në fjalën e tij theksoi se qëndrimi i shefit të qeverisë dhe i PS vijon të mbetet i njëjtë, që ata nuk do të ndërhyjnë kurrë në sistemin e drejtësisë, as do t’i komentojnë vendimet e tyre. Madje deputeti socialist theksoi se detyra e mazhorancës është të mirëqeverisë dhe detyra e gjyqësorit është të ndëshkojë ata që shkelin ligjin, qofshin zyrtarë të lartë apo të vegjël. “Te drejtësia PS nuk do të hyjë asnjëherë. Nuk do të hyjmë në vendimmarrjen e drejtësisë, për këtë kemi luftuar gjithë këto kohë. Është një punë që po bëhet për Kodin e Procedurës penale, për çështjet që do hetohen nga SPAK ose jo të cilët janë i gjithë një sistem. Vetingu vijon të pastrojë të gjitha nivelet që përpiqet të japë një drejtësi të pavarur. Ne nuk gjykojmë vendimmarrjen e drejtësisë, por nuk duhet të mbetemi vetëm te drejtësia për të luftuar korrupsionin. Pasi nuk i bën të gjitha drejtësia. Ne duhet të punojmë shumë dhe në mirëqeverisjen tonë, si punon shteti jonë, në praktikat tona të brendshme që të mos shkojmë deri te drejtësia. Detyra jonë është që të qeverisim mirë. Dhe është detyra e gjyqësorit të ndërhyjë kur ne bëjmë gabime”, deklaroi ai. Më tej Klosi theksoi se SPAK dhe drejtësia e re kanë pasur goditje vetëm majtas, ndaj nënvizoi të ketë edhe djathtas, përfshirë ish-deputetë, ish-ministra, apo ish-kryeministra. “Ka pasur goditje vetëm nga krahu jonë, duhet të ketë goditje dhe nga krahu tjetër. Janë ngjarje të rënda qoftë afera “Partizani”, qoftë ‘CEZ-DIA’. Në daljet tona publike këtë kemi thënë. Ne kemi thënë që SPAK-u të mos stepet nga lufta politike për të gjykuar këdo qoftë në çfarëdo lloj niveli, ish-deputet, ish-kryetar bashkie, ish-kryeministër, apo ish-president”, nënvizoi Klosi.

Më të lexuarat