BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

Artan Fuga zbulon tre arsyet përse opozita nuk bashkohet më: Brenda grupeve të PD është konsumuar “divorci”

Artan Fuga zbulon tre arsyet përse opozita nuk bashkohet më: Brenda

Profesori i njohur Artan Fuga, i ftuar këtë pasdite në rubrikën “Opinion” ka analizuar arsyet se përse mendon se nuk do të ketë një bashkim mes opozitës së përçarë.

Sipas Fugës është “konsumuar ‘divorci’” dhe nuk ka më kthim pas për t’u bashkuar.

“Nuk e di por brenda opozitës ka ngërçe të mëdha, frenime, pengesa, sigurisht nuk mundem t’i fryjë pesimizmit dhe të them se nuk ka zgjidhje, sepse historia, ngjarja politike sjell rezultate shpesh here të paparashikuara, problemi që gjykojmë atë që ndodh sot.

Shikoj se kjo gjendje në Kuvend, mes deputetëve të opozitës që është e përçarë, është çështje që do vijojë të paktën deri në 3 vitet e ardhshme, deri në afatet e një mandati tjetër. Sepse shikoj brenda tre grupeve të PD që ‘divorci’ është konsumuar dhe s’ka kthim pas.

Pse them është konsumuar, e para se është çështja non-grata e Berishës, për këtë kemi ndarje në dy grupe brenda PD, e dyta ka ndodhur që në Rithemelimin e PD disa deputetë kanë marrë pjesë e disa jo, ata që nuk kanë qenë nuk mund të kthehen më sepse janë të margjinalizuar, edhe pse u thuhet se i kanë dyert hapur. Grupi i Alibeajt nuk përfaqëson PD nga pikëpamja e elektoratit, s’ka mbështetje, mund të bëjë një parti tjetër… Çfarëdo vendimi të marrë Gjykata për logon, nuk kthehet më ky problem, është çështje politike jo gjykate. E treta, çarja e madhe e elektoratit të PD, pakënaqësitë prej 10 vitesh prej lidershipit të mëparshëm”, tha Fuga.