BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Artan Hoxha publikon artikullin e gazetës greke në ’95-ën: Fredi Beleri, pjesë e komandos terroriste që kreu sulm në Gjirokastër

Artan Hoxha publikon artikullin e gazetës greke në ’95-ën:

Gazetari Artan Hoxha ka hapur arkivat dhe ka publikuar një artikull të 20 marsit 1995, ku gazeta greke raportonte për sulmin e dështuar të komandos terroriste me emrin “Pirro 1”. Duke iu referuar artikullit, Hoxha thotë se pjesëtar i komandos terroriste ishte edhe Fredi Beleri, kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës. Ai deklaron se Beleri, bashkë me disa pjesëtarë të tjerë të komandos ishin të armatosur deri në dhëmbë kur u kapën nga policia.

Postimi i plote:

E ruaj ende ne arkive gazeten greke “Ta Nea” te dates 20 mars 1995, nje dite pas sulmit te deshtuar te komandos terroriste me emrin “Pirro 1”, pjese te ashtuquajturit MAVI (Fronti per Çlirimin e Vorio Epirit).

Me titullin: “U kapen 7 provakotore te kufirit”

Gazeta me e madhe greke ne ate kohe, pasqyronte qe ne faqen e pare, skemen sesi nje komando terroriste synoi te asgjesonte repartin kufitar te ushtrise shqiptare, ne fshatin Llongo te Gjirokastres.

E njejta skuader synoi te perseriste ate qe beri me 10 prill 1994, kur gjate sulmit ne Repartin ushtarak te fshatit Peshkepi, vrau dy Deshmoret e Atdheut, Fatmir Shehu dhe Arsen Gjini, si dhe plagosi 3 ushtare te tjere.

Per here te pare emrin e Fredi Bejlerit e kam lexuar ne kete gazete greke, ku paraqitej si nje nga pjestaret e komandos se armatosur deri ne dhembe, te cilet ishin arrestuar nga policia greke ndersa po leviznin me dy mjete ne afersi te kufirit te Republikes se Shqiperise….

Per te gjithe ata qe kane dyshime, se e kemi inat Bejlerin nga Progonati pse ndihet grek dhe i kemi rene per 30 vite me qafe kot, ja ku eshte prova…

Emrin e Fredit qe nuk ishte bere akoma Dhionisios, te perfshire ne Masakren e Peshkepise, e publikuan greket, jo Artan Hoxha…

Dhe per kete patjeter u detyrohemi grekeve, sepse nese nuk do ta kishin publikuar ata komandon shoviniste te MAVI, keta koloqithjet tane, ketej kufirit(qe nga Berisha, presidenti ne detyre ne ate kohe) mund ta kishin bere jo vetem kryetar bashkie te Himares, por edhe president te Republikes…
Jasu palikari…
Zito ALVANIA