BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Politike

Basha prezanton programin ekonomik: 110 mijë vende të reja pune, taksa mbi të ardhurat 9 për qind, ulim çmimin e energjisë dhe karburantit

Basha prezanton programin ekonomik: 110 mijë vende të reja pune, taksa

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka prezantuar dje planin ekonomik në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit. Përmes një ceremonie të posaçme lideri i së djathtës ka bërë një sërë premtimesh dhe zotimesh që do të përmbushen kur të marrë frenat e qeverisë. Me sloganin “Shqipëria fiton”, kryedemokrati u shpreh se qëllimi kryesor i këtij programi është rimëkëmbja e ekonomisë. Basha u shpreh se në fokus është familja, duke theksuar se në mandatin e tij të parë varfëria do të ulet me 50%. Gjatë ceremonisë kryedemokrati prezantoi çështjet kryesore të planit të cilin sipas tij do ta vërë në zbatim sapo të marrë detyrën si kryeministër. “Familja shqiptare është qendra, shtylla e politikave tona. Me zbatimin e programit tonë varfëria në tërësi do të ulet brenda mandatit tonë të parë me 50%. Programi ynë do ta bëjë Shqipërinë një vend ku zhvillimi të marrë hov në çdo fushë, dhe përfitimi të ndihet nga çdo shqiptar. Angazhimi i parë i programit tonë është minimumi 110 mijë vende të reja pune për shqiptarët. Angazhohem të ul çmimin e energjisë elektrike dhe çmimin e karburantit, çka padyshim do të ndihmojë jo vetëm klimën e biznesit, por dhe familjet shqiptare. Do t’ju vijmë në ndihmë të gjitha familjeve shqiptare”, deklaroi Basha. Kreu demokrat u shpreh se paga minimale do të rritet dhe do të vendoset në 36 mijë lekë të reja në muaj, në mënyrë që qeveria të mbështesë akoma dhe më shumë biznesin dhe të punësuarit. Një tjetër angazhim që PD e ka bërë të qartë prej kohësh është vendosja e taksës 9% të fitimit për sipërmarrjet shqiptare me xhiro mbi 14 milionë lekë të reja. Basha u shpreh se do të ulë sigurimet shoqërore në 18%. “Unë angazhohem të rris pagën minimale dhe ta çoj atë në 36 mijë lek të reja në muaj, rritja e pagës do të bëhet duke krijuar lehtësira për biznesin, duke e mbështetur atë, që jo vetëm të rritet paga minimale, por edhe numri i të punësuarve. Qeveria jonë do të mbështesë dhe do të mbrojë të gjithë punonjësit dhe të vetëpunësuarit, sepse kjo është detyrë bazë e saj. Unë angazhohem t’i ul taksat mbi të ardhurat personale në 9%, duke ruajtur fashën mbrojtëse ekzistuese prej 30 mijë lekësh dhe po kështu të vendosim taksën 9% të fitimit mbi të gjitha sipërmarrjet shqiptare me një xhiro vjetore mbi 14 milionë lekë të reja. Unë angazhohem të ul sigurimet shoqërore në vlerën 18%”, u shpreh Basha.

Basha prezanton angazhimet për arsimin dhe pensionet

Kryedemokrati është siguruar që programi të ketë ndikim tek të gjitha moshat, që nga fëmijët, të rinjtë dhe deri tek të moshuarit. Ai shprehu fokusin tek të porsalindurit dhe arsimin për të cilët u shpreh se Shqipëria përmes këtij programit, do të fitojë. Gjithashtu foli dhe për rritjen e pensioneve me synimin që në fund të mandatit tonë të parë pensionet mesatare shqiptare të kenë kaluar pensionet mesatare të rajonit. “Çdo familje do të përfitojë për të porsalindurit një pagesë mujore prej 3 mijë lekë të reja për pesë vitet e para të jetës. Po ashtu ne do t’iu japim fëmijëve të kenë mundësinë të kenë programe pas-shkollore edukative dhe do t’iu ofrojmë atyre ushqim në shkollë për orët shtesë. Tekstet shkollore për të gjithë ciklin parauniversitar do të jenë falas. Ne do të mbulojmë shpenzimet arsimore për tarifat universitare për 90% të studentëve që vijnë nga familje me të ardhura me pak se 640 mijë lekë të vjetra në muaj. Po ashtu angazhohem se do të risim pensionet me të paktën dyfishin e normës së inflacionit dhe në çdo rast jo më pak se 5%”, deklaroi Basha.

Më të lexuarat