BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

“Basha s’duhet të kthehet më kurrë”, deputeti i PD-së zbardh skenarin: Ja çfarë po tenton të bëjë Berisha

“Basha s’duhet të kthehet më kurrë”, deputeti i

Deputetët e PD, Dhurata Çupi dhe Dashnor Sula kanë qenë sot në seancën e Gjykatës Kushtetuese ku u shqyrtua kërkesa e bërë nga PD për shfuqizimin e Bordit të Çmimeve të Karburanteve.

Dashnor Sula në rubrikën “Opinion” tha se tashmë çështja ka marrë rrugën ligjore dhe se nga Gjykata u është kërkuar që të vënë në dispozicion disa dokumente shtesë për këtë rast.

Sula tha se shumë shpejt këto dokumente do të vihen në dispozicion të drejtësisë, duke thënë se shpreson në një vendim të drejtë dhe të pa ndikuar.

“Kjo seancë ishte e rëndësishme duke pasur parasysh që bëhet fjalë për një bord që e kemi për qytetarët. Për mua është një bord klientelist dhe përfitues, që rëndon ekonominë e familjeve. Pra bën një vit tani në mars. Dua të falënderoj gjykatën kushtetuese.

Duhet të ishte në nderin e qeverisë. Mjaftoj të kujtoj dy deklarata. Në janar thanë që ka kaluar aktualiteti dhe bordi i transparencës do të hiqet. Çmimi i naftës ka filluar të rritet që në vitin e kaluar, në gjashtë muaj nuk u bë asnjë veprim.

Kjo u bë në interes të dy kompanive. Këto janë pjesë të bordit që sjellin karburantin këtu. 1 ose 2 kompani në çmimet tabelë i kanë më të larta. Shumica  e tregtarëve kanë interesa okulte të forta. Përballë jush kam nxjerrë fakte tronditëse, që qoftë SPAK apo gjykata duhet ti ndjekë.

Na kërkuan gjyqtarët dhe disa të dhëna, që do ua vëmë në dispozicion, dhe shpresoj që të vendosin të kirë dhe të mos jenë në presion. Besoj tek integriteti i tyre, por po paralajmëroj që uroj që vendimi të mos jetë i ndikuar”, tha ai.

Sa i përket deklaratës së bërë sot nga KQZ, dhe kreut të këtij institucione, Ilirian Celibashi, ai tha se ky vendim ka të mirat dhe të këqijat e tij.

Sipas Sulës, Celibashi duhet ta regjistrojë PD në zgjedhje, pasi nuk ka asnjë arsye për ta bërë, duke shtuar se Lulzim Basha është larguar dhe se nuk duhet të kthehet më.

“Ky vendim ka dhe të mirën dhe të keqen e vet. E mira është se u çorr maska që na akuzonin se ndikon Rama, se Celibashi i Ramës është. Ai vetë tha që njoh në perceptimin tim njoh Berishën por letrat tregojnë se kryetar është Basha. Ai është autorizim i para një viti, rutinë. Unë nëse firmos Basha do të thotë që gjithçka çfarë kemi thënë, paskemi fol kot. Ai ka ikur? Pse duhet ta firmosur?

Basha është larguar dhe të rrijë atje ku është, të mos kthehet më kurrë. Më dhimbset PD, nëse Basha ka axhendë individuale politike, do të ishte e tmerrshme. Bashkëpunim dhe armëpushim deri në 14 maj, çasti vendimtar për ne është 14 maji. Të gjithë kanidatët e primareve të regjistrohen nën siglën e PD. Kush fiton kështu? Berisha, sepse janë njerëzit e tij. Por këta përdorin gjuhën e linçimit, thonë është e jona e kemi rrit ne dhe duam të vendosim ne. Së këtyre shëndet t’u thuash, plaç të thonë. Ne jemi grupi me i urtë. Se me këta është si shprehja ‘po fjete në krevat me këto je grua e ndershme, po s’fjete në krevat me ta je grua e përdalë’. Deri dje Basha ishte fëmija i llastuar i këtyre, ylli polar. Një ditë të bukur u bë spiun i rusit dhe që donte të shkatërronte opozitën. Po mirë mo kush i beson këto?! Celibashi duhet të reagojë dhe ta regjistrojë PD pasi nuk ka asnjë arsye për të mos e bërë”, u shpreh ai.

Më të lexuarat