BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Berisha shkeli vendimin e gjykatës, Gjikondi: Prokurorët Arben Kraja dhe Enkeleda Millonai e kanë detyrim ligjor të reagojnë

Berisha shkeli vendimin e gjykatës, Gjikondi: Prokurorët Arben Kraja

Analistja dhe juristja e njohur Brizida Gjikondi, komentoi ditën e djeshme vendimin e Sali Berishës për të mos u paraqitur para drejtësisë. Në një intervistë televizive ajo u shpreh se me këtë qasje, Berisha ka injoruar në mënyrë të plotë SPAK-un. Sipas saj, në ndryshim nga herët e kaluara, nuk morën pjesë në gjykatë as avokatët mbrojtës të ish-kryeministrit. Gjatë intervistës, juristja nënvizoi se Berisha është “truri” dhe organizatori kryesor i akteve të kaosit në Kuvend. Ajo theksoi se Berisha duke mohuar vazhdimisht drejtësinë, po kthehet në një precedent dhe shembull të rrezikshëm për shoqërinë. “Kemi një risi sot, që nuk shkuan as avokatët. Ai ka bërë një injorim total SPAK-ut. Berisha është regjisori, skenaristi dhe është truri i asaj që po ndodh, por edhe përfituesi i saj. Ai nuk ka shkuar tri herë. Berisha po bëhet një precedent skandaloz për mosrespektimin e ligjit. Çdo qytetar tjetër do ishte shpallur në kërkim dhe do kishte një ndryshim të masës së mëparshme”, u shpreh Gjikondi. Më tej, ajo thotë se Berisha me refuzimin që i bën ligjit po krijon një model të gabuar për të gjithë ata të rinj, që nesër ose pasnesër, do kenë në dorën drejtimin e Shqipërisë. Ajo tha se Kuvendi dhe SPAK duket se janë në harmoni kur vjen puna te mosreagimi për kaosin dhe veprimet e ish-kryeministrit, i cili në vend të bindjes ligjore, bën të kundërtën duke krijuar dhunë dhe shpërfillje të organeve ligj-zbatuese. Akte të tilla shtoi Gjikondi duhet të procedohen nga drejtësia dhe SPAK duhet të reagojë. “Më vjen keq kur shoh se Berisha vazhdon të jetë si model i vitit 2023, përballë një rinie, e cila ka nevojë për një edukim ligjor dhe Berisha me këtë po dëmton brezat që nesër pasnesër do kenë Shqipërinë në duar. SPAK dhe parlamenti duket sikur janë në një harmoni, të qenurit pasivë përballë kësaj situate. Nuk është në të mirën e vendit që të lejojnë skena në atë nivel degradimi. Besoj se po, sepse mendoj, që sot prokurorët Arben Kraja dhe Enkeleda Millonai e kanë detyrim ligjor të reagojnë.”, tha ajo.

Më të lexuarat