BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

Berisha tregon si Amant Josifi dhe Olsi Rama bënin namin me Bitcoin: Policia dhe drejtësia në shërbim të tyre

Berisha tregon si Amant Josifi dhe Olsi Rama bënin namin me Bitcoin:

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar sesi operonte grupi i Olsi Ramës dhe i Amant Josfiti, grup që merrej me mashtrimin e Bitcoin. Berisha doli në një konferencë me gazetarët dje, duke akuzuar kryeministrin dhe vëllanë e tij se kanë mbrojtur Josifin, i cili ka mashtruar me qindra persona në Spanjë, Gjermani, Francë dhe shtet e tjera. Sipas Berishës, policia ka qenë në shërbim të tyre, pasi u bënte presione call centerave në mënyrë që të frikësoheshin punonjësit dhe ata më pas shkonin të punonin te biznesi i Olsit dhe Josifit. “Amat Josifi figuron ortak i Olsi Ramës. Unë di tjetër se Tirana ka shumë call centera. Policia shkonte dhe intimidonte një seri call center në mënyrë që punonjësit të mërziteshin, të ishin të pasigurt dhe ndërkohë sekserët e Amant Josfiit u ofronin vende pune të sigurt në call centerat e tyre. Në këtë mënyrë Amant Josifi, ortak i Olsi Ramës hapi 14 call centera. Çfarë bënin këta? Këta blinin në thonjëza bitcoin ose më saktë, u kërkonin të depozitonin bitcoin në një aplikacion që ja u servirnin vetë, me garanci se bitcoin do ketë ta zëmë jo 20 mijë euro, por 22 mijë euro. Dhe qytetarët mashtroheshin. Këta kurthin me aplikacion e kishin ndërtuar në mënyrë të tillë sa depozituesi kontrollonte dhe i dukej sikur e ka në aplikacion, në të vërtetë i ishte marrë nga aplikacioni. Ai i ishte marrë nga grupi i Josifit. Kishin konvertuesit. Njëri quhej Eneo. Kishin konvertues që i kalonin në Euro apo në lek. Dhe një pjesë që nuk kishin nevojë ti konvertonin i depozitonin në Dubai. Dhe këto janë të njohura”, deklaroi ai. Më tej ai tregoi sesi prokuroria u tregua e pafuqishme përballë Amant Josifit. Spanjollët nxorën urdhër arresti për të, por SPAK nuk kërkoi asnjëherë arrestimin e tij, shtoi Berisha. “Çfarë ndodhi? Prokurorët spanjollë erdhën në Shqipëri dhe lëshuan urdhër arresti për Amant Josifin. Prokuroria nuk lëshoi sepse dilte Olsi. Ndërkohë prokurorin gjerman e dërguan në call center që nuk kishin bërë këtë vjedhje. Ai konstatoi se asnjë nga punonjësit në atë call center nuk ishin gjerman folës. E la me shkrim. Këta i mblodhën, i çuan në komisariat dhe aty njëlloj si në rebusin Romak, pa asnjë kriter u thanë rrini këtu ju me fletë arrest, ju të tjerët ikni. Kjo gjykatësja që them unë i dënoi me 60 ditë burg dhe nuk zbardhi vendimin dhe ata kanë ndenjur 75 a më shumë ditë për shkak të mos zbardhjes së vendimit edhe ajo ishte pjesë e bitcoin. Por dhe ky do hetohet. SPKAP nuk hapi dot hetim në kohë kur ja mbathi Josifi”, nënvizoi ai. Berisha deklaroi se e ëma e Josfit, e cila ka post shumë të lartë në Shërbimin Civil ka dhënë dorëheqjen pas skandaleve, por Rama e ka refuzuar. Sipas Berishës, kjo u bë me urdhër të Olsi Ramës.

Më të lexuarat