BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

“Betimi është çështje administrative”/ Gazetari i njohur shpërthen ndaj çështjes Beleri: Rama nuk pyet për gjykatën, drejtësia e pavarur “një përrallë me mbret”

“Betimi është çështje administrative”/

Gazetari dhe analisti Armand Shkullaku është shprehur se, janë të qarta deklaratat e Edi Ramës, kundër Fredi Belerit.

Shkullaku tha se, të besosh se drejtësia është e pavarur dhe nuk është nën ndikimin e Edi Ramës, është një përrallë me mbret.

“Mjaftojnë deklaratat e Edi Ramës, para zgjedhjeve, madje 3 orë para arrestimit të Belerit, që bëhej thirrje e hapur që ky maskara, dru, gdhë nuk mund të jetë kryetar bashkie i Himarës.

Pasi kryeministri dha këtë udhëzim, unë nuk mendoj se ka gjykatë neutrale në botë, që pas thirrjet të njeriu më të pushtetshëm arrestimi i tij na qenka i pafajshëm.

Pa u futur në kontekstin shqiptar që këtu bëhet masakër me votën.

Narrativa na çon drejt analizimit të fakteve të tilla; a janë këto raste të pësëritura të Edi Ramës, ndaj kundërshtarëve politikë. A ka qenë Edi Rama që nuk ka pritur 24 orë vendimin e gjykatës për të prishur hotele, pallate, godina. Pse, sepse ai ka dhënë urdhër, ka vajtur policia dhe e ka prishur, pa pyetur fare për vendim gjykate.

Në këtë rast, ajo që thotë Edi Rama, të flasësh për drejtësi të pavarur, që nuk qenka nën ndikimin e tij, kjo është një përrallë me mbret, që as ata të vetët nuk e besojnë se gjysma e tyre të vetëve kanë shkuar në burg prej Ramës.

E dyta, betimi ose jo i Fredi Belerit nuk është çështje e drejtësisë. Çështje e drejtesisë është fajtor apo jo, për një krim për të cilin ai akuzohet.

Betimi është çështje administrative. Hashim Thaçit iu dha leje nga Gjykata Speciale, ku akuza e tij është ku e ku me atë të Fredi Belerit. Iu dha dy ditë leje, vizitoi njerëzit dhe u kthyer në burg.

Shteti i të drejtës nuk është shteti i dënimit, por i vërtetimit të fajit. Nuk ka represionin si qëllim në vetvete. Nuk mbahet njeriu në burg, e për më tepër një kryetar bashkie të cilin e kanë votuar njerëzit dhe presion të drejtojë bashkinë.

Çoje, të bëjë betimin, çoje prap në burg, por betimin nuk mund të ja mohosh.

 

Më të lexuarat