BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

Dëmshpërblimi për ish të përndjekurit politik përfundon në 2054”/ Teliti nuk përmbahet: Tallje skandaloze e qeverisë

Dëmshpërblimi për ish të përndjekurit politik

Eksperti i çështjeve ekonomike në Partinë Demokratike, Dorjan Teliti, ka komentuar këtë të hënë çështjen e dëmshpërblimit për ish-të përndjekurit politikë, teksa e ka cilësuar si skandalin e radhës të qeverisë Rama.

Në një postim në rrjete sociale, Teliti shprehet mes të tjerash se fakti që dëmshpërblimi financiar përfundon në vitin 2054, tregon se kjo është një tallje skandaloze që qeveria bën me këtë shtresë të përvuajtur të shoqërisë shqiptare.


Ai më tej ka përmendur edhe premtimin që Partia Socialiste ka bërë në 2013, ku u zotua se do të përfundonin plotësisht pagesat për dëmshpërblimin financiar brenda mandatit të parë (brenda vitit 2017).

Postimi i plotë:

Skandal: Dëmshpërblimi financiar i ish të përndjekurve politikë përfundon në 2054.

Ish të përndjekurit politikë janë qartësisht një ndër shtresat e shoqërisë që jo vetëm rezultuan të harruar, por edhe të tallur keq nga qeveria.

Premtimi PS 2013: Përfundojmë plotësisht pagesat për dëmshpërblimin financiar brenda mandatit të parë (brenda vitit 2017).

Fakti 1: Qeveria jo vetëm që gënjeu, por uli me tre herë fondin vjetor të dëmshpërblimit, nga 3 miliardë lekë/vit në buxhetin e KM Berisha, në vetëm 1 miliardë lekë/vit të KM Rama.

Fakti 2: Me këto ritme, sipas KLSH-së, procesi i dëmshpërblimit financiar të ish të përndjekurve politike dhe trashëgimtarëve të tyre përfundon në vitin 2054.

Fakti 3: Cfarë do të gëzojnë përfituesit deri në 2054, ndërkohë që inflacioni (shpeshherë edhe 2-shifëror) do gërryejë edhe ato këste që do marrin në tre dekatat që do vijnë?

Si mendoni a është kjo një tallje skandaloze që qeveria bën me këtë shtresë të përvuajtur të shoqërisë shqiptare?

 

Më të lexuarat