BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Departamenti i Thesarit të SHBA goditje fatale pushtetarëve të lartë shqiptarë të korruptuar, sekuestro në shtetet guaskë ku kanë fshehur pasuritë, ja politikanët që preken nga vendimi, i pari në listë “non grata” Sali Berisha

Departamenti i Thesarit të SHBA goditje fatale pushtetarëve të

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbardhur strategjinë që do të “shkundë” pushtetarët e lartë të korruptuara, të cilët kryejnë aktivitetin e tyre në SHBA dhe jashtë saj, duke i dërguar kështu një mesazh edhe politikanëve dhe zyrtarëve shqiptarë, të cilit janë përfshirë në afera dhe madje edhe në pastrim parash brenda dhe jashtë Shqipërisë. I pari në listë që rrezikohet nga vendimi është “non grata” Sali Berisha, i cilësuar nga SHBA si një person që kërcënon sigurinë. Ka qenë ambasada amerikane në vendin tonë, e cila përmes një njoftimi, ka bërë me dije këtë fundjavë, Departamenti i Thesarit ka vendosur që të marrë masa të reja ndaj emrave të zhytur në afera, duke goditur politikanët e korruptuar, bandat kriminale dhe këdo tjetër që përdor kompani të ndryshme për të fshehur apo pastruar para në SHBA. Më konkretisht, sipas njoftimit të ambasadës që i referohet, sekretares së Thesarit të Shteteve të Bashkuara, Janet L. Yellen, thuhet se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur një rregull të ri mbi raportimin e pronësisë përfituese sipas Ligjit të Transparencës së Korporatave, çka do të thotë se tani më do jetë më e vështirë që një kriminel të mund të pastrojë paratë me anë të kompanive të ndryshme, duke fshehur identitetin e tij. “Aktorët e paligjshëm shpesh përdorin strukturat e korporatave si kompanitë shell dhe frontale për të errësuar identitetin e tyre dhe për të pastruar përfitimet e tyre të paligjshme përmes Shteteve të Bashkuara. Jo vetëm që akte të tilla minojnë sigurinë kombëtare të SHBA-së, ato kërcënojnë gjithashtu prosperitetin ekonomik të SHBA-së: kompanitë guaska dhe ato ballore mund të mbrojnë identitetin e pronarëve përfitues dhe të lejojnë kriminelët të hyjnë në mënyrë të paligjshme dhe të bëjnë transaksione në ekonominë e SHBA-së, duke vënë në disavantazh bizneset e vogla amerikane që po luajnë me rregullat. Ky rregull do të forcojë integritetin e sistemit financiar të SHBA-së, duke e bërë më të vështirë për aktorët e paligjshëm përdorimin e kompanive guaskë për të pastruar paratë e tyre ose për të fshehur asetet. Ky rregull do të rrisë sigurinë kombëtare të SHBA-së, duke e bërë më të vështirë për kriminelët që të shfrytëzojnë strukturat e errëta ligjore për të pastruar paratë, trafikuar njerëz dhe drogë dhe për të kryer mashtrime të rënda tatimore dhe krime të tjera që dëmtojnë taksapaguesit amerikanë”, thuhet në njoftim.

Lufta kundër korrupsionit

Më tej theksohet se ky rregull do ta bëjë më të vështirë për kriminelët, rrjetet e krimit të organizuar dhe aktorët e tjerë të paligjshëm që të fshehin identitetin e tyre dhe të pastrojnë paratë e tyre përmes sistemit financiar. “Do të ndihmojë në forcimin e sigurisë sonë kombëtare duke e bërë më të vështirë për oligarkët, terroristët dhe kërcënimet e tjera globale përdorimin e strukturave komplekse ligjore për të pastruar paratë, trafikimin e njerëzve dhe drogës dhe për të kryer krime të tjera që kërcënojnë dëmtimin e popullit amerikan. Dhe do të ndihmojë në barazimin e fushës së lojës për bizneset e ndershme që luajnë sipas rregullave, por që janë në disavantazh kur konkurrojnë kundër aktorëve të këqij që përdorin kompani guackë për t’iu shmangur taksave, për të fshehur pasurinë e tyre të paligjshme dhe për të mashtruar klientët dhe punonjësit. Në frontin ndërkombëtar, rregulli do të ndihmojë gjithashtu SHBA-në Në mënyrë kritike, ky rregull do ta çojë në masë të madhe punën e administratës sonë për të luftuar korrupsionin dhe efektet e tij gërryese në demokracinë tonë dhe sundimin e ligjit – si në vend ashtu edhe në mbarë botën”, thuhet në deklaratë.

Hapat e ardhshëm

Ndërkohë, në rregull përcaktohet qartë që kompanitë duhet të raportojnë 2 kategori individësh, (1) pronarët përfitues të njësisë ekonomike; dhe (2) aplikantët e shoqërisë së subjektit. Sipas rregullit, një pronar përfitues përfshin çdo individ i cili, drejtpërdrejt ose tërthorazi, ose (1) ushtron kontroll të konsiderueshëm mbi një kompani raportuese, ose (2) zotëron ose kontrollon të paktën 25 përqind të interesave të pronësisë së një kompanie raportuese. Rregulli përcakton termat “kontroll thelbësor” dhe “interes pronësie”. Në përputhje me CTA, rregulli përjashton pesë lloje individësh nga përkufizimi i “pronarit përfitues”. Në përcaktimin e kontureve se kush ka kontroll thelbësor, rregulli përcakton një sërë aktivitetesh që mund të përbëjnë kontroll thelbësor të një kompanie raportuese. Kjo listë kap këdo që është në gjendje të marrë vendime të rëndësishme në emër të njësisë ekonomike. Qasja e FinCEN është krijuar për të mbyllur zbrazëtirat që lejojnë strukturimin e korporatës që errëson pronarët ose vendimmarrësit. Kjo është thelbësore për demaskimin e kompanive anonime të guaskës. Rregulli ofron standarde dhe mekanizma për të përcaktuar nëse një individ zotëron ose kontrollon 25 për qind të interesave të pronësisë së një kompanie raportuese. Ndër të tjera, këto standarde dhe mekanizma trajtojnë se si një kompani raportuese duhet të trajtojë një situatë në të cilën interesat e pronësisë mbahen në mirëbesim. Këto përkufizime janë hartuar për të marrë parasysh strukturat e ndryshme të pronësisë ose kontrollit që kompanitë raportuese mund të adoptojnë. Megjithatë, për kompanitë raportuese që kanë struktura të thjeshta organizative duhet të jetë një proces i drejtpërdrejtë për të identifikuar dhe raportuar pronarët e tyre përfitues. FinCEN pret që shumica e kompanive raportuese të kenë struktura të thjeshta pronësie.

Më të lexuarat