BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Politike

"Dështuat me Rindërtimin", gazetarja Xama përplaset keq me Klosin: Në programin 2021-2025 keni patur...

"Dështuat me Rindërtimin", gazetarja Xama përplaset keq

Gazetarja e ekonomisë, Ola Xama e ftuar në një studio televizive, replikoi me sekretarin e Përgjithshëm të PS-së, Blendi Klosi, për performancën ekonomike të Shqipërisë gjatë qeverisjes së PS-së. Xama renditi disa prej të dhënave ekonomike të viteve të fundit.

Pjesë nga biseda

Ola Xama: Në programin 2021-2025 keni patur Rindërtimin që nuk është mbyllur akoma. Keni patur përjashtimin nga taksat për 105 mijë bizneseve që ia kthyet. 88 mijë janë individë dhe 25 mijë kanë mbetur jashtë. Çështjen e pronës e kishit në program dhe nuk e keni zgjidhur dhe po të shikoni buxhetin faktik nga 50 milionë jepen 20, 15-16 milionë euro në vit.

Premtuat bujqësinë moderne, por IPARD iku nga korrupsioni, subvencionet që jep shteti janë më pak. Në sektorin e manifakturës, përmes një garancie sovrane do t’i çonit drejt modernizimit. Jo vetëm që garancia nuk u dha, por ata janë thelluar nga rënia e euros. Me këto realizime si jeni të bindur që do të fitoni në vitin 2025? Thatë se Shqipëria është bërë superfuqi energjetike, por borxhi në kompanitë publike është 300 milionë euro nga kriza, Skavica ka mbetur në letra, kemi vetëm dy anije me TEC do të ndotin bregun e Vlorës.

Blendi Klosi: Këto janë opinionet tuaja.

Ola Xama: Nuk janë opinione, janë të dhëna zyrtare.

Blendi Klosi: Sa i përket turizmit janë 10 milionë shtetas me pasaporta të huaja që hyjnë në kufi, kjo është një shifër e jashtëzakonshme, që kemi punuar prej vitesh.

Ola Xama: Më rezulton që kanë ardhur më shumë, por kanë paguar më pak.

Më të lexuarat